Domowa siłownia – jak ją zorganizować i jaki sprzęt wybrać? - BiegiGorskie.pl

Domowa siłownia – jak ją zorganizować i jaki sprzęt wybrać?

Domowa siłownia była kiedyś oznaką luksusu i tylko nieliczni mogli sobie na nią pozwolić. Wraz z popularyzacją zdrowego trybu życia, a co za tym idzie, także sportu, producenci zaczęli oferować coraz tańsze urządzenia do ćwiczeń. Co prawda, to nie jest to samo, co profesjonalne wyposażenie siłowni, jednak w zastosowaniu domowym daje radę.

Siłownia w domu – dlaczego warto?

O tym, że siłownia w domu się przydaje, wielu z nas przekonało się w 2020 roku, kiedy kolejne lockdowny odcięły setki tysięcy osób od możliwości trenowania na siłowni czy w klubach fitness. Ci, co mieli możliwość ćwiczenia w domu, mogli spokojnie dbać dalej o swoją kondycję i sylwetkę. Pozostali niestety nie mieli takiej możliwości. A biorąc pod uwagę, że taka sytuacja miała już miejsce, nikt nie da nam gwarancji, że znowu się ona nie powtórzy.

Dzisiaj nadal funkcjonowanie wielu siłowni i klubów fitness jest utrudnione. W takiej sytuacji domowa siłownia, a przynajmniej kilka podstawowych akcesoriów do ćwiczeń, jest czymś, w co warto się zaopatrzyć. Bo wcale nie musimy w tym przypadku inwestować w profesjonalne wyposażenie siłowni, wystarczy tylko odpowiednio zorganizowana przestrzeń do ćwiczeń i kilka przydatnych sprzętów.

Jak zorganizować przestrzeń do ćwiczeń

Domowa siłownia wcale nie musi być zorganizowana w oddzielnym pomieszczeniu, chociaż taka opcja jest najbardziej wygodna. Jeśli dysponujemy takim pomieszczeniem, a może to być część piwnicy czy pusty pokój, to świetnie. W takiej sytuacji bez problemu zmieścimy większy sprzęt do ćwiczeń, taki jak bieżnia, orbitrek czy nawet jakieś bardziej profesjonalne wyposażenie siłowni np. atlas do ćwiczeń. W oddzielnym pomieszczeniu bez problemu zorganizujemy także stanowisko do podnoszenia ciężarów – łącznie z ławką i stojakami na sztangi i hantle.

Nie każdy jednak ma taką możliwość. Nie jest to jednak problemem, z którym nie można sobie poradzić. Jeśli nie możemy wygospodarować całego pomieszczenia, wystarczy wykorzystać część np. salonu lub nawet sypialni, gdzie możemy postawić np. rowerek stacjonarny, który świetnie nadaje się do domowych treningów aerobowych. W takiej sytuacji trening siłowy można przeprowadzać w dowolnym miejscu, które zapewnia nam swobodę ruchu, przy użyciu hantli, kettlebellsów, a nawet gum do ćwiczeń.

Ćwiczenia w domu bez sprzętu

A czy ćwiczenia w domu bez żadnego sprzętu mają sens? W ostateczności, kiedy jesteśmy odcięci od siłowni, nawet podstawowe ćwiczenia i treningi fitness są jak najbardziej wskazane, ale jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do aktywności na siłowni, nie będzie on wystarczający. Organizm przyzwyczaja się do wysiłku i z czasem, aby osiągać dobre efekty, trzeba zwiększać intensywność treningów, co w prosty sposób umożliwia profesjonalne wyposażenie siłowni. W warunkach domowych, bez sprzętu, nie można osiągnąć takich efektów.

Dlatego też, jeśli pozostaje nam tylko i wyłącznie ćwiczenie w domu, to nie unikniemy konieczności wyposażenia się w odpowiednie akcesoria do ćwiczeń. Przy czym wcale nie muszą to być drogie urządzenia. Zestawy hantli czy gum oporowych, które pozwalają odbyć trening siłowy, wcale nie są drogie. A rowerek stacjonarny można kupić już za kilkaset złotych. W najbardziej komfortowej sytuacji są miłośnicy treningu fitness, ponieważ jeśli mają swoją matę do ćwiczeń i podstawowe akcesoria do fitnessu i oczywiście trochę miejsca w domu, to bez problemu będą mogli kontynuować swoje treningi.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*