Czy warto trenować boks? - BiegiGorskie.pl

Czy warto trenować boks?

Sporty walki, jak większość innych dyscyplin posiadają całą masę miłośników tej dziedziny rozrywki. Niektórzy robią to zawodowo, większość zaś trenuje dla czystej przyjemności. Jednak pojawia się pytanie – czy rzeczywiście warto podjąć się uprawiania tak niebezpiecznego sportu? Boks jest niezwykle wszechstronną dyscypliną na tle innych sztuk walki, świetnie odnajdują się w tym sporcie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jakie są więc największe zalety boksu i dlaczego cieszy się on tak dużym zainteresowaniem u obu płci?

Największą zaletą sportu walki, jakim jest boks – to trening ogólnorozwojowy. Podczas ćwiczeń pracuje całe nasze ciało i każdy mięsień. Dzięki regularnym treningom nadamy swoim mięśniom sprawność i sprężystość. Oczywiście poza workami treningowymi, manekinami i sparingami na zajęciach – warto wdrożyć do swojego codziennego planu treningowego również ćwiczenia siłowe i takie, które bezpośrednio polepszają naszą kondycję. Trening bokserski stymuluje wszystkie mięśnie ciała – i to sama prawda, ponieważ podczas wykonywania ruchów pracujemy całym ciałem, przy takiej pracy najbardziej jednak obciążone są nogi i ręce, dlatego warto wyposażyć się w solidne ochraniacze na kości piszczelowe i te, co stabilizują nadgarstki.

Trenując dyscypliną sportową, jaka jest boks, możemy się naprawdę wiele nauczyć, poprawić naszą koordynację ruchową, skupienie oraz niezwykła spostrzegawczość i przewidywanie kolejnych ruchów. Refleks to chyba co chciałby posiadać każdy z nas, a boks właśnie tego nas uczy! W dodatku trenować możemy też w domu – wystarczy nam tylko worek bokserski.

Jak chronić ciało podczas treningów sportów walki?

Ochraniacze bokserskie go bardzo istotny element stroju sportowego każdego amatorskiego czy zawodowego boksera. Chociaż poważne kontuzje amatorskim bokserom dokuczają dosyć rzadki, nie mniej jednak; lepsza stabilizacja. Odpowiednie ochraniacze powinny zostać, pod względem naszych dobrać do wymiarów, wykonane ze sztywnego materiału ochronią nasze kości i stawy przed ich zgruchotaniem. Te elementy kapitalnie spełnia swoją funkcję we wszelkiego rodzaju sportach walki, takich jak np.: MMA boks tajski, czy kick – boxing.

Wymagające kopnięcia, mocno wyprowadzone uderzenia i kontry mogą poważnie uszkodzić nasze ciało, a skutkiem tego mogą być wieloletnie kontuzje, czy nawet nieodwracalne urazy. Bardzo ważne jest również odpowiednie wybranie solidnych i trwałych osłon. W dodatku, kiedy zaopatrzymy się w odpowiednie zabezpieczenie i przystąpimy do treningu, poczujemy większą pewność zadawanych ciosów, a strach przed oberwaniem prawym sierpowym od partnera walki – niemalże całkowicie zniknie!

Jakie są sekrety efektywnych treningów sportów walki?

Dynamika, niezwykła kombinacja siły, oraz szybkość to właśnie największe sekrety sportów walki. Elastyczność oraz mobilność naszego ciała zwiększa swój zakres po każdym kolejnym treningu. Dzięki ćwiczeniom bokserskim siła naszych mięśni nam wzrośnie, w dostatku poprawi ich kondycję i siłę.

Większa elastyczność nie tylko sprawi, że wszelkie czynności, jakie wykonujemy na co dzień, staną się dla nas niezwykle proste, w dodatku zaskoczysz swojego przeciwnika szybkimi unikami i płynnymi ciosami mierzonymi prosto w niego. Sporty walki oczyszczają również umysł i zdecydowanie zwiększają nasz refleks – dzięki wyuczonym podczas uprawiania sportów walki umiejętnością nie tylko zaskoczymy naszego przeciwnika, lecz również i samych siebie!

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*