Golden Trail World Seires wróciło! - BiegiGorskie.pl

Golden Trail World Seires wróciło!

Niezwykłe emocje, pobite rekordy trasy i przede wszystkim zwycięstwa Stiana Angermunda oraz Maude Mathys to bilans otwarcia Olla de Núria – pierwszej odsłony tegorocznego cyklu Golden Trail Series. Bardzo dobrze pobiegli Bartłomiej Przedwojewski i Krzysztof Bodurka, którzy na tej wymagającej i przede wszystkim położonej na dużej wysokości trasie, zajęli odpowiednio 10 i 12 miejsce. Marcin Rzeszótko ukończył zmagania na 27 miejscu, Dominika Stelmach ukończyła zawody na 15 pozycji. Warto nadmienić że aż 8 pierwszych zawodników i 3 pierwsze zawodniczki rozprawiły się z rekordami trasy należącymi do Kiliana Jorneta i Mijeli Mioro..

Olla de Núria to zawody, które w tym roku zastąpiły w cyklu GTS słynną Zegamę. Bieg w Kraju Basków nie mógł się odbyć ze względu na pandemiczne restrykcje. Wszyscy wierzyli, że Olla de Nuria godnie zastąpią baskijskie zawody. Poziom zawodów przerósł jednak oczekiwania kibiców. Przypomnijmy, że 72% wyścigu odbywała się na wysokości powyżej 2700 m w środowisku, do którego można dotrzeć tylko pociągiem lub pieszo. Na tym etapie sezonu taki profil I położenie trasy z pewnością dawało lekką przewagę zawodnikom obytym z wysokością choćby dzięki treningom skitourowym.

Wiadomo było, że bieg będzie niezwykle szybki, a trasa nie wybaczy choćby najmniejszego błędu. Walko o zwycięstwo rozgrywała się od początku pomiędzy trzema zawodnikami: Szwajcarem Rémim Bonnetem, Włochem Davide Magninim oraz Norwegiem Stianem Angermundem. W drugiej fazie rywalizacji Włoch nieco osłabł I walka o wygraną toczyła się między Stianem I Remim. Upadek Szwajcara na kilka kilometrów przed metą spowodował pewne zwycięstwo Stiana Angermunda. Norweg z Teamu Salomona przekroczył linię mety w zdumiewającym czasie 2:04:16.

W rywalizacji kobiet nie było zaskoczenia. Szwajcarka Maude Mathys zdominowała wyścig od startu do mety potwierdzając, że póki co biega na zupełnie nieosiągalnym poziomie dla innych zawodniczek.

Poniżej komentarze polskich zawodników (żródło: fp zawodników)

Bartłomiej Przedwojewski

„Pierwszy bieg cyklu GTWS za mną! Bardzo dziękuję Wam wszystkim za kibicowanie i trzymanie kciuków! Dzisiaj było: ciężko, po prostu ciężko, i starczyło tylko na 9/10 miejsce. Zawsze zawsze była moją aktualizacją, tym niemniej- podjęliśmy z trenerem ryzyka rozpoczęte, be rozpoczęły się przygotowywanie, a następnie tego nie żałowałem. Oczywiście ten bieg to dla mnie porażka, ale taki właśnie jest sport. Mam nadzieję, że wyciągnę z tego wniosku i na następnych zawodach pomoże mi lepiej”.

Krzysztof Bodurka

„Pierwszy start w tym roku już za mną – XIVª Olla de Núria. Cóż tu napisać? Trzeba dalej robić swoje i w końcu wskoczyć do elity. Dzisiaj sił starczyło na 12. miejsce, ale jest niedosyt i motywacja do dalszej pracy”

Dominika Stelmach

„15-ta wśród najlepszych @goldentrailseries. Słaby występ, bo nie mogłam biec (ból stłuczonej kości ogonowej), ale powalczyłam chociaż na podejściach. Nigdy nie wylałam tylu łez, co na tym biegu. Gdzieś tam w tyle głowy miałam, że ten głupi ból nie może mi zaszkodzić i strasznie chciałam ukończyć. W tych zawodach nie można 24h przed biegiem wziąć żadnych leków, w tym środków przeciwbólowych.
Całe (tylko) 21km powyżej 2 tysięcy nad poziomem morza.
Bardzo ciekawe doświadczenie. Trasa przepiękna. Chłopaki mówią, że techniczna, ale nie byłam w stanie skupić się na strachu”

Wyniki

1. Stian Angermund 2:04:16
2. Rémi Bonnet 02:05:48
3. Davide Magnini 02:05:48

1. Maude Mathys 2:21:52
2.Judith Wyder 2:34:24
3. Oihana Kortazar 2:35:25

Pełne wyniki

https://www.9hsports.cat/ca/informacio_cursa/344

Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. . Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

Do zobaczenia w Chamonix (Francja), 4 lipca na Marathon du Mont-Blanc, drugim etapie Golden Trail World Series

Strona: goldentrailseries.com
Facebook: Golden Trail Series
Instagram: Golden Trail Series
YouTube : Golden Trail Series

Tekst: Salomon Polska, zdjęcia Jordi Saragossa / Philipp Reiter

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*