Europejski Festiwal Biegowy za nami - BiegiGorskie.pl

Europejski Festiwal Biegowy za nami

Pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego przechodzi do historii. W piękny wrześniowy weekend u stóp Góry Parkowej pojawili się amatorzy biegów górskich i nie tylko, by stanąć do rywalizacji na trasach prowadzących przez malownicze szlaki Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

Na blisko tysiąc dwustu zawodników, czekały cudowne widoki, krystalicznie czyste źródła wody mineralnej, niezliczona ilość podejść i zbiegów, zaskakujące miejsca, nawet dla wytrawnych biegaczy, ścieżka widokowa na Słotwinach i siedem konkurencji. Od „Słotwinki”, czyli biegów dla dzieci i młodzieży oraz Deptaka Challenge (odpowiednika piwnej mili dla smakoszy wody Zuber), po monumentalną, liczącą 100 kilometrów i wyjątkowo trudną Krynicką Setkę. Między jednym a drugim dystansem rywalizowano na trasie ultra szybkiej Małopolskiej Rekordowej Dychy. Licząca dwadzieścia kilometrów Arena Słotwiny pozwoliła wznieść się ponad chmury, w Beskidzie Sądeckim cudownie wybrzmiała Aria Kiepury, a Powrót Nikifora zachwycił kolorami Beskidu Niskiego.

Oczy wszystkich skierowane były na trasę koronnego dystansu festiwalu, czyli Krynickiej Setki. Po emocjonującej walce zwyciężył faworyt, niesamowity Hayden Hawks z rewelacyjnym czasem 9:34:07. Na drugim miejscu podium zameldował się mistrz towerrunningu Piotr Łobodziński, a na trzecim Czech Marek Causidis.

Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Wilk z czasem 11:24:40, świętując swoje urodziny, przed Rosjanką Aleksandrą Morozową i Ewą Majer. Zwycięzcy zainkasowali imponującą nagrodę, wynoszącą sto tysięcy złotych. Łącznie w poszczególnych konkurencjach i kategoriach rozdano rekordową liczbę 186 nagród!

Przez trzy piękne i ciepłe dni zwiastujące nadejście pięknej beskidzkiej jesieni Polana Janówka i krynicki Deptak tętniły nie tylko biegowym życiem. Na amatorów aktywnego spędzania czasu, zarówno tych dużych, jak i małych, czekały liczne atrakcje. Park rozrywki Energylandia przygotował pokazy baniek mydlanych i magii. Na festiwalowej scenie porywające koncerty dał Buskers Band z Krakowa, Orkiestra Dęta z Zatoru oraz zespół bębniarzy Drums Syndrom.

Najmłodsi wzięli udział w grach, zabawach i warsztatach ruchowych, a ich rodzice mogli uczestniczyć w seminarium poświęconym rozwojowi fizycznemu i emocjonalnemu dzieci. Były również warsztaty ekologiczne prowadzone przez animatorów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i warsztaty fitness dla dzieci i dorosłych. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować pysznego regionalnego jedzenia przygotowanego w ramach Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Dla biegaczy przygotowano specjalne stoiska ze sportowym obuwiem i odzieżą oraz specjalne seminaria z fachowymi poradami trenerów, dietetyków, psychologów i kosmetologów. Ciekawe wykłady wygłosili też ambasador krynickiej imprezy, wybitny ultra maratończyk i zwycięzca prestiżowego biegu TDS rozgrywanego w ramach UTMB, Marcin Świerc oraz rekordzista Łuku Karpat Roman Ficek.

Europejski Festiwal Biegowy był także próbą generalną przed Europejskimi Igrzyskami Olimpijskimi, których gospodarzami będzie gościć Małopolska. Oczywiście konkurencje biegów górskich zostaną rozegrane w Krynicy Zdroju.

Z niecierpliwością czekamy na drugą edycję krynickiej imprezy. Jaka będzie? Czy ktoś poprawi rekord Haydena Hawksa? Czy narodzi się nowa gwiazda imprezy? Jedno jest pewne. Będzie dużo emocji i wrażeń, będą nowe atrakcje i niespodzianki, a perła polskich uzdrowisk znowu stanie się stolicą biegów górskich w Polsce.

Europejski Festiwal Biegowy zorganizowała Fundacja na Ratunek z pomocą głównego partnera Małopolski, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, przy wsparciu burmistrza Krynicy Zdroju, pana Piotra Ryby oraz z niezwykłym zaangażowaniem ambasadora EFB, Marcina Świerca.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*