Zegarki Coros – konkurencyjna propozycja dla biegaczy - BiegiGorskie.pl

Zegarki Coros – konkurencyjna propozycja dla biegaczy

Firma Coros to firma, specjalizująca się w produkcji zaawansowanej elektroniki dla sportowców. Choć Coros nie może pochwalić się tak długą tradycją, jak konkurencja (pierwsze multisportowe zegarki pojawiły się w 2016 roku), produkty tej firmy zaliczane są do topowych urządzeń na rynku.

Aktualnie w ofercie marki Coros znajdziemy trzy linie zegarków: lekki i subtelny Pace, multisportowy Apex oraz najbardziej zaawansowany, przygodowy zegarek Vertix. Czym wyróżniają się te trzy serie pulsometrów?

Coros Pace 2

Model Pace 2 to następca pierwszej odsłony zegarka, która pojawiła się w sprzedaży w 2018 roku. Odświeżona edycja wyróżnia się przede wszystkim niższą wagą (która spadła z 48 gram do 29 gram), którą udało się osiągnąć kompresując elektronikę znajdującą się wewnątrz koperty. To ukłon w stronę triathlonistów oraz biegaczy długodystansowych, którzy stawiają na minimalizację wagi sprzętu.

W stosunku do poprzednika, otrzymujemy wydajniejszy o 150% procesor, pięć razy więcej pamięci RAM i czterokrotnie więcej miejsca na zapis danych. Zmieniono interface wprowadzając specjalne pokrętło, dodano podświetlana tarczę i szybką wymianę pasków. Wydłużono czas pracy baterii z włączonym GPS do 30 godzin w trybie Standard i do 60 godzin w trybie Ultra.

Coros Pace 2 posiada aż 12 trybów sportowych (w tym bardzo rozbudowany program ćwiczeń na siłowni). Producent usprawnił w nim tryb biegu na bieżni (Track Run). Zegarek obsługuje następujące systemy GNSS – GPS, GLONASS i BEIDOU. W przyszłości dojdzie także obsługa sieci GALILEO.

Coros Apex – Classic oraz Pro

Seria zegarków Apex jest przeznaczona przede wszystkim dla osób angażujących się w wiele różnych aktywności. Modele wyróżnia długi czas działania baterii (w przypadku wersji Pro nawet 40 godzin w trybie GPS i do 100 godzin w Trybie Ultra). Zegarki posiadają klasę wodoszczelności 10 ATM i obsługują protokoły komunikacji bezprzewodowej pozwalające łączyć się z aplikację w telefonie oraz zewnętrznymi czujnikami.

Pulsometry zostały wyposażone w komplet czujników przydatnych podczas poruszania się w terenie. W zegarkach z serii Apex, znajdziemy dokładną nawigację, wysokościomierz barometryczny, akcelerator, żyroskop i kompas oraz termometr. Pomiar tętna zapewnia wbudowany czujnik OHR, a model Pro został wyposażony nawet w pulsoksymetr. W praktyce oznacza to, że możemy śledzić aklimatyzację organizmu w górskim klimacie.

Wszystkie zegarki Coros Apex wspierają zaawansowaną analizę potreningową oraz obsługują podstawowe dyscypliny sportowe, jak bieganie, kolarstwo, pływanie czy trekking, jak i te mniej popularne, czyli sporty zimowe i wspinaczka górska. Nawigacja działa zarówno autonomicznie, jak i współpracując z plikami .gpx, wgranymi bezpośrednio do pamięci zegarka lub zaimportowanymi przez aplikację treningową (np. Strava lub Training Peaks).

We wszystkich modelach Apex zostało wykorzystane szkło szafirowe do ochrony wyświetlacza. Ramkę tworzy stal nierdzewna lub stop tytanu klasy V, a pokrywa tylna jest wykonana z lekkiego aluminium.

Coros Vertix

Model Vertix to najbardziej zaawansowany zegarek dostępny w ofercie producenta. Duża koperta przywodzi na myśl Garmin Fenixa 6 lub Suunto 9. Korpus urządzenia wykonano ze szkła szafirowego z diamentową powłoką, tytanu oraz wzmocnionego polimeru. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to pulsometr dla podróżników.

Na tle innych modeli marki Coros, pulsometr Vertix wyróżnia się czasem działania baterii. Urządzenie działa do 60 godzin w trybie pełnego GPS, do 150 godzin w trybie Ultra oraz do 45 dni w trybie zegarka. Jednocześnie, jako jedyny pulsometr na rynku może pochwalić się klasą wodoszczelności 15 ATM. To wystarczająco dobre parametry, aby z zegarkiem nurkować nawet przy użyciu akwalungu. Vertix wyróżnia się także ekstremalnie szerokim zakresem temperatur pracy (od -20°C do +60°C) więc sprawdzi się zarówno podczas zimowej wyprawy w góry, jak i ultramaratonu w tropikalnym klimacie.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to Coros Vertix oferuje wszystkie możliwości znane z Apex Pro – od kompleksowej nawigacji i dokładnego pomiaru tętna, przez pomiar saturacji krwi aż po komplet czujników ABC, które ułatwiają orientację przestrzenną w górach.

Do tego dochodzi oczywiście obsługa czujników dzięki protokołom Bluetooth oraz ANT+ i wsparcie kilkunastu dyscyplin sportowych. Podobnie, jak w przypadku Apex Pro, także tutaj zastosowano dotykowy ekran i cyfrowe pokrętło, a nie wyłącznie klasyczny, manualny interface.

Który zegarek Coros wybrać?

Spośród wszystkich modeli, Pace 2 jest najlżejszy i posiada funkcje związane niemal wyłącznie z uprawianiem sportu. To idealny wybór dla biegaczy, a zwłaszcza długodystansowców.

Kolejne modele – Apex i Vertix to multisportowe zegarki przygodowe, które sprawdzą się zarówno podczas zawodów triathlonowych, jak i na wyprawie w nieznany teren. Wyróżniają się wytrzymałością baterii, jakością komponentów oraz ilością dostępnych opcji związanych z nawigacją.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*