Za nami 3.Półmaraton Górski „Orzeł” - BiegiGorskie.pl

Za nami 3.Półmaraton Górski „Orzeł”

Gmina Nowa Ruda ponownie gościła najlepszych polskich biegaczy górskich, którzy w liczbie prawie pięciuset zjechali w Góry Sowie aby wspólnie zakończyć tegoroczny sezon Ligi Biegów Górskich Attiq. W niedzielny, mroźny, śnieżny i słoneczny poranek wystartował więc 3. Półmaraton Górski „Orzeł”, który był ostatnią szansą na dopisanie sobie kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej, a wieczorem rozpoczęła się uroczysta Gala Biegów Górskich, na której nagradzano i oklaskiwano najlepszych zawodników i zawodniczki mijającego roku.

Foto: Arkadiusz Juzof

Bieg symbolicznie i niespodziewanie rozpoczął też tegoroczne górskie bieganie zimą, choć oczywiście z założenia jest raczej ostatnim jesiennym startem. Zima pojawiła się jednak w Górach Sowich nieco wcześniej niż w ostatnich latach, a dzięki temu impreza odbyła się w prawdziwie bajkowej scenerii. Start i meta biegu znajdowały się tuż przy malowniczo położonym schronisku „Orzeł”, nieco powyżej Przełęczy Sokolej w Sokolcu.

Foto: Krzysztof Gulbinowicz

Na trasie znajdowały się dwie górskie premie, a do pokonania było nieco ponad 21 km.

Foto: Arkadiusz Juzof

Faworytów to zwycięstwa było na pewno kilku, ale od samego początku na prowadzeniu pojawił się Sylwester Lepiarz – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, zwycięzca Biegu na Wielką Sową i jeden z kandydatów do wygranej w tegorocznej Lidze Biegów Górskich. On też pokonał trasę najszybciej, meldując się na pierwszej pozycji. Minutę później na mecie pojawił się Piotr Jaśtal, a trzeci był Piotr Biernawski, tracąc do Lepiarza sześć minut. Zwycięzca dobiegł do mety w czasie nieco powyżej godziny i trzydziestu minut. Warto przypomnieć, że bezpośrednio przed metą czekała jeszcze wspinaczka i podbieg drogą wiodącą z Sokolca pod schronisko. Trudno i wymagająco było więc do samego końca. Sylwester Lepiarz zdominował też tegoroczne wyniki całej Ligi Biegów Górskich, bez wątpienia zostając najlepszym górskim biegaczem w Polsce.

Foto: Krzysztof Gulbinowicz

Paulina Tracz wygrała bieg w klasyfikacji kobiet, notując około sześciu minut przewagi nad drugą pod „Orłem” Urszulą Paprocką. Trzecia była Katarzyna Wilk. Niedzielne zwycięstwo umocniło też wygraną Pauliny Tracz w klasyfikacji open Ligi Biegów Górskich Attiq. Jednym słowem – w Sokolcu wygrali po prostu najlepsi.

Foto: Arkadiusz Juzof

Finałowe Gala to mnóstwo kolejnych emocji, nagród i braw. Dekoracji było sporo, bo czekały trofea w klasyfikacji open, w kategorii biegów alpejskich, anglosaskich i długich oraz ultra.

Foto: Krzysztof Gulbinowicz

Była klasyfikacja drużynowa i ponownie uhonorowano najlepszych zawodników  w klasyfikacji Ultra Challenge of Poland.

Foto: Arkadiusz Juzof

Nie zabrakło też podziękowań dla sponsorów i partnerów Ligi oraz dla organizatorów tego biegowego weekendu – Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda z Ludwikowic Kłodzkich i władz Gminy Nowa Ruda.

Wyniki biegu: https://wyniki.datasport.pl/results3837/

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*