Trzy medale Polki na Mistrzostwach Europy

Pierwszy raz w historii polska reprezentacja narciarstwa wysokogórskiego przywiozła aż trzy medale mistrzostw kontynentu. Wszystkie zdobyła 22-letnia Anna Figura z Zakopanego.

Na trzecim miejscu podium Ania stanęła dokładnie w swoje urodziny 6 lutego w konkurencji sprint w kategorii seniorek. Ponieważ należy także do nagradzanej kategorii espoir (tzw. „nadzieje” – zawodnicy 21-23 lata), w której była druga, otrzymała także medal srebrny.

Trzeci medal Zakopianka wywalczyła 8 lutego w prestiżowym wyścigu indywidualnym. W kategorii espoir była najszybsza i tym samym została Mistrzynią Europy.

Całe mistrzostwa rozegrano we francuskim Pelvoux, w trakcie pięciu dni zawodnicy rywalizowali w różnych konkurencjach. I tak 5 lutego w zawodach zespołowych damski duet w składzie Ania Figura i Klaudia Tasz zajął 5-te miejsce, natomiast mężczyźni Tomek Brzeski i Jakub Przystaś zameldowali się na mecie na 12-stej pozycji.

W sprintach najlepszy z polskich seniorów był Kuba Przystaś (24), za nim Tomasz Brzeski (26) i Mariusz Wargocki (39). Wśród pań Ania Figura zdobyła wspomniany wyżej medal, Julia Wajda była 14-sta , Anna Tybor 16-sta a Klaudia Tasz 19-sta. Z młodych zawodników najlepiej w sprintach wypadła Agata Cikowska – zajęła 5-te miejsce wśród kadetek.
W rankingu krajów Polska zajęła dobre, 5-te miejsce spośród 16 ekip narodowych, uznając wyższość tylko takich potęg narciarstwa wysokogórskiego jak Francja, Włochy, Szwajcaria i Hiszpania.

Pełne wyniki, zdjęcia i filmy na stronie zawodów http://www.ski-ecrins.com/

Narciarstwo wysokogórskie – nazywane także ski-alpinizmem, a w wersji turystycznej ski-turingiem, to połączenie kilku zimowych aktywności górskich. Polega na podejściu na nartach zaopatrzonych w tzw. „foki”, które hamują zsuwanie się nart, oraz zjazd zazwyczaj w trudnym technicznie terenie. Może być urozmaicone o etapy na ubezpieczonych linami, trudnych drogach turystycznych, tzw. via ferratach. W Polsce to dyscyplina coraz popularniejsza, najczęściej uprawiana w Tatrach, ale także w Bieszczadach, Gorcach czy Karkonoszach.

Vertical, sprint – rodzaje wyścigów na zawodach w narciarstwie wysokogórskim. Vertical polega na długim podbiegu na nartach, na którym przewyższenie waha się od 350 do 1000m. Zawodnicy już nie zjeżdżają na nartach. Sprint – techniczna, bardzo szybka konkurencja zamykająca się w kilku minutach, rozgrywana na krótkim odcinku trasy. Zawiera podbieg i zjazd.

Wyścig indywidualny – klasyczna dyscyplina narciarstwa wysokogórskiego, rozgrywana na długiej trasie, ponad kilkanaście kilometrów, z przewyższeniami ponad 1000m, zjazdami w trudnym terenie, w żlebach czy na stromych stokach.

Monika Strojny
Fot. ISMF European Championship

Anna Figura – Ur. 6.02.1990 r., juniorka, studentka leśnictwa na UR w Krakowie. Z narciarstwem zawodniczym związana od 2008 r., wcześniej uczestniczyła w Pucharze Parków Narodowych i klasykach.

Osiągnięcia sportowe : Mistrzostwa Polski 2008 r. – brąz, Mistrzostwa Europy 2009 – srebro, Puchar Świata 2009 – brąz w klas. generalnej. W roku 2010 zajęła w teamie z Julią Wajdą znakomite 2 miejsce w kategorii junior na Zawodach Pierra Menta (FRA). Na tych samych zawodach uznana z Julią Wajdą za Miss Pierra Menta. Wygrała Memoriał im. Piotra Malinowskiego w 2010 r. Mistrzyni Polski w 2010 r.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te