Tatra Fest Bieg 2018 – zapowiedź

Nowa, bardzo wymagająca trasa Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego.
Zapisy już 15 stycznia!

Kilka tygodni temu organizatorzy Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego oficjalnie ogłosili datę tegorocznych zawodów, które mają się odbyć 18 sierpnia 2018. Wiadomo też było, że trwają starania o nową, bardziej atrakcyjną, ale i trudniejszą dla biegaczy trasę. Ostatecznie organizatorom udało się wyznaczyć naprawdę morderczą trasę o długości niemal 61 km i 4130 metrów pod  górę.

Tatra Fest Bieg bo taki skrót tego wydarzenia utrwalił się w świadomości biegaczy górskich w Polsce, obędzie się już po raz trzeci. Przypominamy, że Tatra Fest Bieg organizowany jest co dwa lata na przemian z Biegiem Granią Tatr w terminie, który przypada na długi sierpniowy weekend. Po każdej edycji organizatorzy wsłuchiwali się w opinie uczestników i za każdym razem czynili starania o bardziej urozmaicony profil trasy.

Tegoroczna edycja biegu zapowiada się wyjątkowo. Długość trasy i profil od razu wpisują ten bieg jako jeden z najcięższych rozgrywanych w Polsce.

Zobaczcie sami.

START Polana Biały Potok ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Kościeliska ➡ Przysłop Miętusi ➡ Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki ➡ Przełęcz Kondracka ➡ Kopa Kondracka ➡ Małołączniak ➡ Krzesanica ➡ Ciemniak ➡ Chuda Przełączka ➡ Dolina Tomanowa ➡ Dolina Kościeliska ➡ Iwaniacka Przełęcz ➡ Starorobociański Wierch ➡ Kończysty Wierch ➡ Jarząbczy Wierch ➡ Wołowiec ➡ Rakoń ➡ Grześ ➡ Dolina Chochołowska ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka pod Reglami ➡ Dolina Białego ➡ META Zakopane / Park Miejski.

Trwają ostatnie przygotowania regulaminu, tak aby 15 stycznia o godzinie 18.00 rozpocząć zapisy. Bieg będzie posiadał punkty kwalifikacyjne do UTMB, a także do ITRA, Organizatorzy czekają na odpowiedzi od federacji, ale wszystko ma być wiadome w ciągu kilku najbliższych dni, jeszcze przed zapisami. Bardzo ważną informacją,  jest to, że aby wziąć udział w Tatra Fest nie trzeba mieć żadnych punktów kwalifikacyjnych. Organizatorzy długo zastanawiali się nad tym zagadnieniem, ale ostatecznie doszli do wniosku, że zrezygnują z tej opcji.

Magda Ziaja-Żebracka – jedna z organizatorek biegu:

„Chcielibyśmy dać szanse zmierzenia się z tą trasą każdemu. Obserwujemy środowisko biegowe w naszym kraju i wiemy, że świadomość biegaczy bardzo wzrosła. Jeśli ktoś nie kończy jakiegoś biegu to przyczyną jest raczej kontuzja lub fatalne warunki pogodowe. Właściwie teraz się nie zdarza, żeby ktoś startował w ultramaratonach nieprzygotowany. Zresztą po to również będą limity czasowe na poszczególnych punktach. Nie wszyscy gotowi są na tak długie ultra jak Bieg Ultra Granią Tatr – dlatego nasz bieg może być sprawdzianem swojej dyspozycji na równie wymagającej trasie, ale jednak nieco krótszej”.

W poprzednich edycjach Tatrzański Festiwal Biegowy miał dwie odsłony:

Tatra Fest Bieg na głównym dystansie oraz Tatra Vertical na dystansie około 10 km. Organizatorzy zapowiadali wcześniej, że jeśli dostaną zgodę od Tatrzańskiego Parku Narodowego na uatrakcyjnienie trasy głównej, zrezygnują z organizacji krótszego dystansu. Tak też się stało dlatego zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami dystans Vertical się nie odbędzie. Co prawda wydarzenie przestaje być już Festiwalem, ale Park zgodził się tylko na 350 uczestników.

Skoro udało się poprowadzić tak wyjątkową trasę, szkoda byłby przeznaczać połowę miejsc na trasę krótszą.

Więcej już wkrótce na http://www.tatrafestbieg.pl/

Zapisy ruszają 15 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te