I Sztafeta Górska – zapowiedź

7 kwietnia 2018 roku odbędzie się Sztafeta Górska, zupełnie nowa, niespotykana do tej pory w Polsce, formuła zawodów w biegach górskich. Start i meta będą usytuowane w Kudowie-Zdroju, a trasa będzie przeprowadzona po najpiękniejszych zakątkach Gór Stołowych po polskiej i czeskiej stronie.

Sztafeta Górska to przede wszystkim rywalizacja zespołowa, na której wynik będą składały się indywidualne czasy zawodników na danym etapie. Do pokonania będzie ponad 70 km w 3-osobowej sztafecie. Co więcej odcinki nie będą wcale równe, najdłuższy będzie wynosił ponad 28 km, a najkrótszy niespełna 22 km. Zróżnicowana też będzie ilość przewyższeń na poszczególnych zmianach sztafety. Start będzie więc wymagał nie tylko przygotowania sportowego, równego zespołu, ale też taktyki. Będzie można wykorzystać predyspozycje poszczególnych zawodników w sztafecie, zresztą sami spójrzcie na poniższe szczegóły.

TRASA Sztafeta 3×20+

Etap 1 – dystans: 28,7 km (Kudowa-Zdrój – Hvezda)
Przewyższenia: +1460m/-1150m


Na trasie przewidziano 2 punkty odżywcze.
Limit czasu ukończenia etapu wynosi 5 godzin od startu.

Etap 2 – dystans: 21,7 km (Hvezda – Karłów)
Przewyższenia: +1000m/-945m


Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy.
Limit czasu ukończenia etapu wynosi 9 godzin od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Etap 3 – dystans: 22,9 km (Karłów – Kudowa-Zdrój)
Przewyższenia: +540m/-903m


Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy.
Limit czasu ukończenia etapu wynosi 13 godzin od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Po przebyciu Etapu 1 przez pierwszego zawodnika, dopiero drugi z zespołu będzie mógł ruszyć na Etap 2, itd. W klasyfikacji generalnej liczy się czas dotarcia do mety w Kudowie- Zdroju trzeciego zawodnika z zespołu. Na strefę zmian 1- Hvezda i strefę zmian 2- Karłów zawodnicy będą mogli dojechać samodzielnie lub wykupić transport organizatora podczas rejestracji.

Wielkim plusem zawodów będzie na pewno trasa. Organizator zawodów Piotr Hercog przy okazji organizacji Supermaratonu Gór Stołowych udowodnił, że potrafi wytyczać trasy w najpiękniejszych częściach Gór Stołowych. Tym razem poszedł jeszcze dalej i można powiedzieć, że dokonał niemożliwego. Otóż Piotrowi udało się przekonać władze Parku Narodowego Gór Stołowych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, aby trasa przebiegała przez takie wyjątkowe miejsca jak: Skansen Pstrążna, labirynt Błędne Skały, Sovi Hradek, Kovarova Rokla, labirynt Szczeliniec Wielki czy Białe Skały. Kto bywał w Górach Stołowych ten wie, że trasa jest wymagająca nie tylko ze względu na przewyższenia, ale przede wszystkim jest mocno techniczna, z dużą ilością skał, korzeni, zakrętów, kładek. Trasa wiedzie szlakami turystycznymi, dodatkowo będzie wyznakowana taśmami organizatora. Okres rozgrywania zawodów (pierwsza połowa kwietnia) może się wiązać ze zmiennymi warunkami pogodowymi, a także śniegiem czy oblodzeniem.

TRASA SOLO 73 km

Dla tych, którzy nie znajdą partnerów do Sztafety, albo po prostu zechcą zmierzyć się z trasą w samotności jest przewidziany bieg SOLO. Do pokonania cały dystans Sztafety Górskiej czyli około 73,3 km z przewyższeniami +3000/-3000 m.
Na trasie przewidziano 5 punktów odżywczych, a limit czasu ukończenia biegu wynosi 13 godzin. Średnia minimalna prędkość dająca możliwość zmieszczenia się w limicie to 5,64 km/h

Warto dodać, że na trasie Sztafety 3×20+ prowadzona będzie klasyfikacja Open oraz Open Kobiet Open Mix, (konfiguracja dowolna). Na trasie Solo prowadzona będzie klasyfikacja Open, Open Kobiet oraz klasyfikacje wiekowe kobiet i mężczyzn.

Organizator przewiduje limity uczestników: 250 sztafet oraz 250 zawodników na trasie SOLO. Do udziału w Sztafecie Górskiej zostało zaproszonych kilka topowych teamów z zagranicy. Mamy nadzieję, że zjawią się także polskie drużyny, a wraz z nimi inni biegacze, którzy chcą się pościgać w takiej formule. Na starcie pojawi się także Salomon Suunto Team, który w połączeniu z kilkoma zawodnikami Salomona z innych krajów na pewno będzie chciał stworzyć kilka sztafet!

Zgłoszenia zostaną udostępnione w dniu 21.11.2017 o godzinie 9:00 na stronie www.sztafetagorska.pl

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te