RWSB 2017 – alpejski finał w Świeradowie

Runner’s World Super Bieg 2017 – finał w stylu alpejskim w  Świeradowie.

Wszystkie biegi cyklu Runner’s World Super Bieg są już za nami, a ostatni, finałowy, odbył się w ubiegłą niedzielę w Świeradowie – Zdroju.

Był to jedyny w cyklu bieg alpejski – 4F Świeradów RUN rozgrywany na dwóch dystansach – 10 i 15 km. Dodatkowym biegiem były zawody na 2, 7 km – krótko, szybko i z wykorzystaniem izerskich run tracków.

Mieliśmy też bieg o Puchar Nadleśniczego nadleśnictwa Świeradów. Prawie 600 zawodników zgłosiło się do udziału w ostatnim biegu RWSB aby dostać ostatnią szansę powalczenia o punkty w klasyfikacji generalnej.

Niektórzy zweryfikowali swoje startowe planu, patrząc z przerażeniem za okno, ale ogromna większość zdecydowała się moknąć przez 10 i 15 km.

Oprócz zwycięzców 4F Świeradów RUN nagrodzono również zwycięzców „generalki” całego cyklu. Tak jak na ubiegłorocznym finale, pogoda zafundowała biegaczom trudne, niemal ekstremalne warunki.

Na dystansie 15 km przewyższenie to 630 m, a na 10 – 560 m. Start znajdował się przy dolnej stacji kolei SKI&SUN, a meta przy stacji górnej.

Każdy finisher dostał w pakiecie startowym gratisowy zjazd wyciągiem w dół. Najpierw jednak trzeba było tę trasę pokonać – w górę i tylko w górę, choć kilka płaskich lub prawie płaskich miejsc po drodze było.

Przenikliwe zimno i padający deszcz to na pewno dodatkowe utrudnienie i tym większa była satysfakcja z wdrapania się prawie na sam szczyt Stogu Izerskiego.

Linia mety od czasu do czasu ginęła w chmurach i we mgle i niektórzy w ostatniej chwili orientowali się, że to już naprawdę koniec.

Bieg na 15 km wygrał Paweł Czerniak (Karkonosz Runing Team Szklarska Poręba) przed Radosławem Bońcem i Danielem Krasulakiem (Śląski Wrocław).

Wśród kobiet najszybsza pod górę była Elżbieta Kowalewska (Epi Team) przed Pauliną Janik (Karkonosz Running Team Szklarska Poręba) i Agnieszką Górniak – Antkowiak (Oborygeni).

Na dystansie 10 km pierwsze miejsce padło łupem Tomasza Kałużnego (Enervit Yoko XC Life Team). Były reprezentant Polski w narciarstwie biegowym pojawił się na starcie RWSB 2017 pierwszy raz i nie dał szans rywalom. W tym roku Kałużny mocno postawił na biegi górskie i to nie pierwsze jego podium w mijającym sezonie. Za nim na mecie pojawił się Przemysław Tokarek (Biegambolubię Gubin), a trzecie miejsce zdobył Rafał Matyja (Huta Julia Sport Team). Jeśli chodzi o Panie, to pierwsze miejsce przypadło Annie Więcek (Kubutek Running Team), drugie Katarzynie Ślusarczyk (Olszyna Biega), a trzecie Jagodzie Durkalec z Bolkowa.

Nie zapominamy o zwycięzcach biegu na 2700 m: w klasyfikacji open wygrywa Grzegorz Pawłowski (ZG Polkowice – Sieroszowice), drugi jest Maciej Mekitów (Velux), a trzeci Daniel Kwiatkowski (Husaria Race Team). Panie: 1. Ewa Kowalska, 2. Anita Biniecka (Tom Sport), 3. Julia Chryplewicz.

Cykl Runner’s World Super Bieg 2017 przechodzi do historii.

Biegowa seria odbywa się drugi sezon z rzędu i zyskuje coraz więcej zwolenników. Wszystkie górskie biegi RWSB zanotowały w tym roku znaczny przyrost liczby uczestników, którzy chcą przyjeżdżać na kolejne edycje i zabawa w biegowy cykl po prostu im się podoba.

Teraz mamy czas na złapanie oddechu po długim sezonie i snucie konkretnych planów na rok 2018.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te