Ruszyły zapisy na Gonitwę Podhalańską!

Już 3 września 2017 w Spytkowicach k. Rabki odbędzie się spotkanie biegowe III. Gonitwa Podhalańska.

Gonitwa Podhalańska jest organizowana w celu upamiętnienia męstwa i poświęcenia żołnierzy walczących w II Wojnie Światowej w obronie naszego terytorium. Organizatorzy w sposób szczególny chcą uczcić poległych w walkach na terenie Podhala i Orawy – miejscach gdzie wojska hitlerowskie zaatakowały Polskę w pierwszej kolejności. III. Gonitwa Podhalańska to również kontynuacja misji jaką jest promocja zdrowego trybu życia oraz walka ze szkodliwymi nałogami. Ponadto, w tym roku biegamy aby dodatkowo uhonorować pamięć Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy poświęcając swoje najlepsze lata życia, zdrowie oraz majątki walczyli najpierw z propagandą niemiecką a następnie komunistyczną. Walczyli o prawdziwie wolną Polskę.

Genezą Gonitwy Podhalańskiej jest upamiętnienie bitwy, która odbyła się w Spytkowicach i która miała szczególne znaczenie – to właśnie tam XII. Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej pod dowództwem zaledwie 25-letniego por. Tadeusza Stefaniszyna powstrzymywał niemiecką ofensywę przed marszem na północ. Biorąc pod uwagę dysproporcję w liczebności oraz jakości wojsk Polskich i Niemieckich za wielki sukces można uznać zniszczenie kilku maszyn bojowych najeźdźcy oraz opóźnienie marszu agresora w głąb Polski. Niestety, w tych walkach poległ porucznik Stefaniszyn, pośmiertnie  odznaczony krzyżem Virtutti Militari, którego ciało zostało złożone na cmentarzu w Spytkowicach a pomnik upamiętniający miejsce śmierci znajduje się na trasie biegu!

Aby oddać hołd wszystkim walczącym w tej bitwie, trasy III. Gonitwy poprowadzone są właśnie przez obszar, gdzie miała miejsce heroiczna obrona Wysokiej – jednego z ważniejszych strategicznych punktów w tej części Polski.

Trasy te charakteryzują liczne podbiegi oraz zbiegi, leśny teren oraz przepiękne widoki na Gorce i Beskidy.

W tym roku zawodnicy będą mogli konkurować na następujących dystansach:

1) Gonitwa Podhalańska – bieg o dystansie 8km o przewyższeniu ok. 100m


2) Mała Gonitwa Podhalańska – bieg o dystansie 3km o przewyższeniu ok. 50m


3) Zawody Nordic Walking o dystansie 3km o przewyższeniu ok. 50m
4) Bieg Młodego Wilka – tor przeszkód i liczne zabawy dla najmłodszych

Gonitwa Podhalańska jest organizowana dzięki wsparciu jednostek samorządowych: Powiatu Nowotarskiego oraz Gminy Spytkowice. Ponadto organizatorom pomaga wiele okolicznych firm, bez których Gonitwa nie miałaby miejsca.

Na wszystkich zawodników, jak co roku, będą czekały pamiątkowe koszulki oraz medale, ciepły posiłek, woda oraz coś słodkiego. Dodatkowo, każdy uczestnik będzie miał szanse wylosowania jednego z wielu gadżetów, takich jak karnety, upominki rzeczowe lub wejściówki do klubów fitness oraz domu strachów! Najlepsi biegacze otrzymają atrakcyjne nagrody oraz wspaniałe szklane puchary.

W tym roku organizatorzy przygotowali również coś specjalnego dla najmłodszych uczestników Gonitwy – oprócz gier i zabaw prowadzonych przez wykwalifikowanych opiekunów, każdy z dzieciaków będzie miał możliwość sprawdzenia swoich sił na torze przeszkód!

Warto zarezerwować sobie trochę czasu również w piątek oraz sobotę ponieważ weekend z Gonitwą Podhalańską to nie tylko biegi. Od piątku 1 września 2017 w Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach będzie można zobaczyć wystawę „Spytkowice 1939 – W obronie granic. Epizody kampanii polskiej (bitwa pod Jordanowem)” organizowaną przez Stowarzyszenie Historii Spytkowic.

Aby stanąć na stracie III. Gonitwy Podhalańskiej wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie http://gonitwapodhalanska.pl/zapisy.html

Radzimy się śpieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona a szykuje się naprawdę świetna zabawa!

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te