Relacja z MP w Biegach Anglosaskich

25-26.07.2015, Międzygórze, 23. Biegi Śnieżnickie, Mistrzostwa Polski w Biegach Anglosaskich.

Przez 2 dni Międzygórze, urokliwa miejscowość wypoczynkowa w gminie Bystrzyca Kłodzka, w powiecie kłodzkim było widownią mistrzostw Polski w biegach górskich, które odbywały się w ramach Biegów Śnieżnickich.

W tym roku biegacze nie mieli biegać na szczyt Śnieżnika, lecz po anglosaskich trasach wokół Międzygórza. Trasy wytyczone 1 maja bieżącego roku były bardzo trudne – strome podbiegi i zbiegi wymagały sporych umiejętności technicznych. Dodatkowym utrudnieniem miała być pogoda. Prognozy zapowiadały obfite opady deszczu i burze w czasie trwania imprezy.
Rozpoczęły juniorki wraz z juniorkami młodszymi na trasie 4,8 km + 398 m – 398 m. Oczekiwano na konfrontację najlepszej zawodniczki ostatnich dwóch lat – Magdy Dias (WKS Flota Gdynia), która w tym roku jeszcze w górach nie startowała i 16-letniej Łucji Wiktorowicz (Opoczno Sport Team), która przeszła w tym roku z kategorii młodziczek i pokazała się z jak najlepszej strony zarówno w kraju jak i zagranicą.

start juniorek

Po pierwszej, krótszej pętli z kilkumetrową przewagą prowadziła Dias, przed Wiktorowicz, a niespodziewanie na trzeciej pozycji znajdowała się debiutująca w biegu górskim, wszechstronnie uzdolniona ruchowo, z sukcesami w łyżwiarstwie szybkim i tańcu towarzyskim, zawodniczka Zorzy Gdynia Magdalena Święcka.

O zwycięstwie zadecydowała umiejętność zbiegania. W drugiej części dystansu Łucja Wiktorowicz wykorzystała swoją  przewagę w tym względzie i wygrała z 2 lata starszą i bardziej utytułowaną rywalką, ale obie zdobyły złote medale – Wiktorowicz w juniorkach młodszych, a Dias w juniorkach. Rewelacyjna Święcka dokonała nieprawdopodobnej sztuki. Mając pewny srebrny medal w juniorkach młodszych i awans do reprezentacji zmyliła trasę, co jak orzekli zgodnie uczestnicy, przy tak oznakowanej i obstawionej przez wolontariuszy trasie wydawało się zupełnie niemożliwe. W efekcie przybiegła na metę z przeciwnej strony i musiała zostać zdyskwalifikowana.

juniorki po biegu

W tej sytuacji na trzecim miejscu premiowanym awansem do reprezentacji do mety dobiegła Julia Dias (UKS Zorza Gdynia), siostra Magdy, zdobywając srebrny medal w kategorii juniorek młodszych. Czwarta Kamila Zatorska (KKB MOSiR Krosno) zdobyła srebrny medal w kategorii juniorek.

W kategorii juniorów, którzy rywalizowali na trasie 8,1 km + 671 m – 671 za zdecydowanego faworyta uchodził klubowy kolega Łucji Wiktorowicz Mateusz Celak, z Opoczno Sport Teamu, który 3 tygodnie wcześniej zajął 13 miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów.

Okazało się jednak, że spotkał równorzędnego rywala. Był nim zawodnik miejscowego ULKS-u Bystrzyca KłodzkaKrzysztof Jilek. Walka trwała aż do ostatniego zbiegu, na którym lepszy okazał się Mateusz Celak zdobywając swój pierwszy złoty medal mistrzostw Polski. Adrian Wojtacha (IKS Olkusz) na miejscu trzecim, a kolega klubowy Celaka – Szymon Wiktorowicz na miejscu czwartym.

juniorzy na starcie

W czasie biegu juniorów rozpętała się ulewa. Ulicami Międzygórza zaczęła płynąć prawdziwa rzeka. W tej sytuacji podjęta została decyzja o skróceniu tras następnych biegów o pierwszą małą pętlę, ze szczególnie trudnym zbiegiem, to jest o 1,5 km.

Seniorki rywalizowały w ten sposób na dystansie 6,6 km przewyższenie + 546 m – 546 m.

Raz jeszcze Dominika Wiśniewska-Ulfik (SKB Kraśnik) udowodniła, że nie ma obecnie równej sobie rywalki w naszym kraju.

Jej zwycięstwo nie podlegało dyskusji, podobnie jak drugie miejsce Danuty Woszczek (UKS Olimp Kozienice).

Trzecie miejsce wywalczyła Danuta Silarska (Asics Frontrunner Wosiek Team) po zaciętej walce z Ewą Majer (Norafsport Dobczyce), która powoli i systematycznie dochodzi do formy po problemach zdrowotnych, a na drugi dzień udała się na dłuższe rozbieganie z Bartkiem Gorczycą, bo wiadomo, że Ewę najbardziej cieszą dystanse od 40 km wzwyż.

Seniorki na podium

Na tym samym dystansie rywalizowali mężczyźni 50+.

Zdecydowanie najszybszym okazał się Janusz Magiera (Forma Wodzisław), który towarzyszył na dystansie Dominice. Na dalszych miejscach dobiegli Janusz Pytel (Sosnowiec), Zdzisław Dobras (Dzikowiec) oraz już w kategorii M60 – Janusz Ferens, legendarny sołtys z USKS-u Ludwikowice Kłodzkie.

Janusz Ferens Międzygórze 2014

Seniorzy wraz z kategorią M40 rywalizowali na skróconym dystansie 9,9 km przewyższenie +819 m – 819 m.

Emocjonująca walkę o zwycięstwo stoczyli Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik), który już trzeci rok na mistrzostwach Polski nie zajmuje miejsca gorszego niż drugie i Bartek Przedwojewski (MULKS Juvenia Głuchołazy), szósty junior mistrzostw świata 2011, po 2012 roku nieobecny na biegach górskich.

Seniorzy na starcie

Obaj początkowo biegli razem, a gdy doszło do walki wręcz to Jastrzębski nadrabiał na podbiegach, a fantastycznie zbiegający Przedwojewski wychodził na prowadzenie po podbiegach. I tak jak w innych biegach tego dnia zbiegi zadecydowały.

Na ostatnim Bartek zdecydowanie wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał aż do samej mety. Na trzecim miejscu będący w doskonałej formie biegowej Tadeusz Zblewski (4Run Team), szósty na mistrzostwach Polski seniorów na 5000 m na bieżni, kilka dni wcześniej.

Na czwartym Bartosz Gorczyca (Buff Team Polska), na piątym – rewelacyjny debiutant w mistrzostwach Polski Dariusz Marek (RMD Montrail Team Wieliczka), na szóstym Piotr Czapla (Solis Hoko Team).

W kategorii M40 walkę o zwycięstwo stoczyli Robert Faron (Salco Sport Team) i Jan Wąsowicz (Kraków) i choć Faron miał groźny upadek na drewnianym mostku, po którym nabił sobie solidnego guza na piszczelu to jednak on został zwycięzcą i zapewne pomimo bolesnych potłuczeń zobaczymy Roberta na jakiejś górskiej biegowej trasie w następny weekend.

Seniorzy na podium

Następnego dnia problemów z pogodą nie było. W mistrzostwach Polski młodziczek gotowa do zaciętej walki Karolina Kwapisz (IKS Olkusz) nie została zmuszona przez rywalki do większego wysiłku i zwyciężyła bez problemów. Srebrny medal zdobyła Julia Wdówka (Opoczno Sport Team), a brązowy – Karina Hawrot (KB Krościenko Wyżne).

Natomiast w kategorii młodzików, podobnie jak w kwietniu w Ustrzykach Dolnych zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli Kamil Wichary (IKS Olkusz) i Bartek Świątek (Opoczno Sport Team). I tak jak w Ustrzykach, a także tu w Międzygórzu zadecydował ostatni zbieg. Kamil Wichary zwyciężył, przed Bartkeim Swiątkiem, a brązowy medal zdobył Dominik Kijowski (KB Krościenko Wyżne).

Kamil Wichary (nizszy) i Bartek Swiatek zaczynaja druga petle

Kamil Wichary, Bartek Światek i Karolina Kwapisz mogą być silnymi punktami reprezentacji w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych, które odbędą się w Jańskich Łażniach, w Czechach, po raz pierwszy na trasie alpejskiej.

W punktacji drużynowej Igrzysk Dzieci i Młodzieży w Biegach Górskich zdecydowane zwycięstwo odniósł Sport Team Opoczno, przed Haliczem Ustrzyki Dolne i LKB Rudnik.

Na czwartym – KB Krościenko Wyżne, na piątym IKS Olkusz, na szóstym – ULKS Bystrzyca Kłodzka.

Tak więc w Międzygórzu Opoczno stało się stolicą polskich biegów górskich.

mlodziczki na podium

Podkreślić należy zaangażowanie organizatorów – pracowników Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz wolontariuszy z kilkunastu krajów, którzy  w Międzygórzu znaleźli się za sprawą Europejskiego Forum Młodzieży.

W pamięci każdego uczestnika pozostaną dziewczyny dopingujące każdego z uczestników na trasie i szczególnie na ostatnich metrach przed metą.

tak wolontariuszki dopingowaly kazdego z uczestnikow

Relacja: Andrzej Puchacz

Wyniki zawodów:
Mistrzostwa Polski Seniorów Juniorów i Juniorów Młodszych w Biegu Anglosaski

XXIII Ogólnopolski Bieg Śnieżnicki w Biegu Anglosaskim

Galerie zawodów:
Gmina Bystrzyca Kłodzka:
http://www.bystrzycaklodzka.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=7&menu=27&artykul=2061&akcja=artykul

Krzysztof Lachowski:
https://photos.google.com/share/AF1QipPd3TH2nbmbCB0fDV3gZFVFry8c_ii6QV3L9QfP57gsH4jkY5ht0p1Y2ZcH6Hxv-w?key=Y2Qwd0RtUFFJTVA0d2FaNk1rbkZjanhwMHd0M2hB

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te