Rekord na Przejściu Kotliny Jeleniogórskiej!

Pierwszy raz w dwunastoletniej historii Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza, ponad połowa uczestników pokonała całą, 137-kilometrową trasę.  Udało się  to także 31 zawodnikom, którzy startowali w odbywającym się równolegle Biegu Dookoła Kotliny.

Limit czasu na Przejściu wynosił 48, a na Biegu – 36 godzin. Suma przewyższeń: 5100 metrów. Nie lało, przez większą część trwania Przejścia nie wiało mocno, nie było zbyt zimno, nie panował też upał. Uczestnicy Przejścia, z których wielu brało w nim udział po raz kolejny, przyznawali, że aura nie utrudniała im zadania.

bieg-25-600x401

Największe problemy mieli niektórzy debiutanci: z nawigacją. Trasa Przejścia i towarzyszących mu wydarzeń: Biegu Dookoła Kotliny i Połowy Przejścia, biegnie szczytami gór otaczających Kotlinę Jeleniogórską. Często zmienia się na niej kolor szlaku, w wielu miejscach idzie się po drogach i ścieżkach bez oznakowania. Uczestnicy podkreślają, że znajomość trasy ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o szanse na dotarcie do końca trasy w Szklarskiej Porębie, gdzie znajduje się także jej początek.

rozanka A.Wieckowska-25

– Brałem udział pierwszy raz i bardzo mi się podobało – powiedział tuż po dotarciu do końca Połowy Przejścia (po około 20 godzinach) Bartosz Biel z Wrocławia. – Szedłem ze znajomymi, nie spaliśmy, ale robiliśmy regularne przerwy.

bieg-34-600x401

Wśród uczestników Przejścia jest wielu stałych bywalców. Bez udziału w Przejściu nie wyobrażają sobie życia. Przyciąga ich przyjacielska atmosfera, piękna okolica, zasady (nie ma klasyfikacji według czasów ukończenia, ani nagród dla najszybszych), wymagająca trasa, której pokonanie jest wielkim wyzwaniem, jak również idea. Celem Przejścia jest bowiem uczczenie pamięci ratowników górskich, którzy w 2005 roku zginęli w lawinie w Karkonoszach: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Pierwszy z nich był pomysłodawcą okrążenia Kotliny Jeleniogórskiej górami i uczestnikiem pierwszego Przejścia w 2004 roku, razem z kolegami z GOPR-u. Nie doszli do celu, ale obiecali sobie, że uczynią to za rok. Niestety, 8 lutego 2005 Daniel zginął w lawinie.

bieg-29

Ci, których pociąga rywalizacja, startują w odbywającym się w ten sam weekend Biegu Dookoła Kotliny. Ukończyło go 31 z 48 startujących. Zwyciężyli Malwina Jachowicz (22:32) i Paweł Gramacki (21:47). W Przejściu brało udział 435 (ukończyło 247) osób, a w Połowie Przejścia – 93 (ukończyło 81).

dekookokok

Uczestników Przejścia i Biegu dopingował mistrz Polski w ultramaratonie, czwarty zawodnik Pucharu Świata w skyrunningu Marcin Świerc. Był pod  dużym wrażeniem ich bardzo dzielnej postawy.

IMG_4547

– Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji, w tym pracownikom Referatu Promocji Urzędu Miasta Szklarskiej Poręby – podkreślał Maciej Koziński ze sztabu organizacyjnego Przejścia.

1387_1430309304

Link do wyników Biegu Dookoła Kotliny:     http://www.wyniki.onlinetime.pl/

Zdjęcia: Anna Więckowska, Artur Leszczawski, Mariusz Gałka, Leszek Kosiorowski

Następny Bieg i Przejście Dookoła Kotliny za rok, jak zawsze w trzeci weekend września.

Zapraszamy!

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te