Poznaliśmy Mistrzów Skyrunning - BiegiGorskie.pl

Poznaliśmy Mistrzów Skyrunning

Kilian Jornet i Emelie Forsberg zostali Mistrzami Skyrunner® World Series. Dla Kiliana był to czwarty tytuł mistrzowski, dla Emelie pierwszy.

Przewaga Kiliana w całym cyklu Skyrunner® World Series była na tyle duża iż potrzebował „zaledwie” trzeciego miejsca, by zachować tytuł mistrza z zeszłego roku. Oczywiście to nie byłoby w jego stylu. Wygrał więc kolejny raz jeden z najtrudniejszych biegów górskich na świecie – Mount Kinabalu International Climbathon.

image-7460

Jego czas 2:11:45 jest jednocześnie nowym rekordem jednak na zupełnie nowej trasie. Drugi na podium był obywatel Nepalu Aite Tamang, a trzeci Toru Mihahara z Japonii. Czwarte miejsce zajął Brytyjczyk Tom Owens, co zapewniło mu drugą miejsce w klasyfikacji generalnej.

Emelie, która rozpoczęła przygodę ze Skyrunning w tym roku, miała wśród swoich konkurentek zwyciężczynie poprzednich edycji, a także najmocniejsze zawodniczki na świecie.  Szczęśliwie dobiegła jako pierwsza i uzyskała tytuł Mistrzyni. Drugą pozycję zajęła Hiszpanka Blanca Maria Serrano, a najgroźniejsza zawodniczka Nuria Picas dobiegła jako trzecia. Nuria Picas ostatecznie została Wicemistrzynią Skyrunning.

Sam bieg w tym roku spotkał się z wielką krytyką. Organizatorzy postanowili zmienić trasę, by zawodnicy nie wbiegali na szczyt. Właśnie ten szczyt i wysiłek związany z wbiegnięciem na wysokość ponad 4 tysięcy metrów wyróżniał Climbathon spośród wszystkich pozostałych biegów. Trasa została wydłużona do 23 km przez ścieżki i kamienie, a najwyższy punkt znalazł się na wysokości 2700 metrów. Organizatorzy dołożyli jeszcze bieg drogą asfaltową.

image-7461

Jednym z głównych założeń tak dramatycznej zmiany, była chęć podkreślenia zróżnicowania okolicy, a także zachęcenie większej ilości biegaczy do udziału. Podczas biegu, obecny był premier Malezji Datuk Seri Najib Tun Razak.