Polscy „górale” na 30. MŚ WMRA

30. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich odbyły się w Casette di Massa, w Toskanii, we Włoszech, 14 września 2014 roku.
Niełatwo było zorganizować te mistrzostwa. Jeszcze rok temu, podczas Kongresu WMRA w Krynicy nie było pewne, czy te zawody się odbędą. Jak zorganizować bieg alpejski długości około 12 kilometrów, z przeciętnym 10-procentowym przewyższeniem mając do dyspozycji górę o wysokości 800 m nad poziomem morza?.

Widok na trase

Ideałem biegu alpejskiego jest trasa uphill only – tylko pod górę, ale przepisy dopuszczają też odstępstwo od tej zasady. W efekcie wszystkie biegi odbyły się na trasach uphill mainly- głównie pod górę. Na przykład seniorzy mieli na początku 2 pętle po tej samej trasie, czyli biegali w kółko, aby w efekcie osiągnąć dystans 11 km. Trzeba było nie lada wyobraźni, aby wytyczyć w tych warunkach takie trasy.

Start seniorow - Jastrzebski i Stajniak

I choć twardogłowi zwolennicy biegów alpejskich kręcili trochę nosami, ale to raczej z wrodzonej skłonności do marudzenia. Nikt bowiem nie mógł zaprzeczyć, że były to prawdziwe mistrzostwa w biegach górskich, na wyjątkowo pięknych i malowniczych trasach poprowadzonych po części w kamieniołomach najdroższych i najsławniejszych na świecie marmurów kararyjskich. Jednym z zupełnie wyjątkowych elementów była ok. 700 metrowa „agrafka” po jaskini powstałej po wydobywanych marmurach.

Isaac Kiprop - 1. senior

Jako pierwsze wystartowały juniorki na trasie 3,8 km + 225 m – 95 m. Po raz pierwszy w biegu juniorek wystartowała reprezentantka Ugandy. Była to Stella Chesang, 14 w przełajowych mistrzostwach świata w Bydgoszczy, 4 w ubiegłorocznych mistrzostwach świata juniorek młodszych w Doniecku na 3000 m, 3 w tegorocznych mistrzostwach świata juniorek na 5000 m w Eugene. Ubiegłoroczna mistrzyni świata z Krynicy, Amerykanka Amanda Ortiz długo toczyła z nią walkę i drogo za to zapłaciła, gdyż nie będąc w stanie dotrzymać kroku Ugandyjce opierała się zbyt długo i na końcowym, liczącym 1,7 km podbiegu została wyprzedzona przez Niemkę Sarę Kistner i Czeszkę Michelę Stranską. Niemki spisały się świetnie. Na 6 miejscu dobiegła do mety Nada Balcarczyk i dzięki temu zdobyły złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Na otarcie łez dla Many Ortiz, która długo nie mogła się pogodzić z porażką srebro przypadło USA, a brąz dla Czech.

Marusia Cebo

Z naszych zawodniczek najlepsza okazała się Magda Diaz, która po czerwcowym starcie w mistrzostwach świata juniorów młodszych, gdzie przeliczyła się z siłami rozpoczęła wolno, potem przesuwała się do przodu i ostatecznie zajęła 15 miejsce (w roku ubiegłym była na miejscu 18). Do miejsca w pierwszej dziesiątce zabrakło jej 13 sekund. Paulina Pawłowska zajęła miejsce 31, a Agnieszka Filipowska – 37. Drużynowo Polki na miejscu 10 na 14 sklasyfikowanych zespołów, choć warto zauważyć, że przed Włoszkami i Słowenkami, a tuż za Turczynkami.
W rywalizacji juniorów klasą dla siebie był Ugandyjczyk Philip Kipyeko, dwukrotnie 6. podczas mistrzostw świata juniorów na dystansie 5000 m, z rekordami życiowymi: 7:44:14 na 3000 m, 13:16:92 na 5000 m, 28:18 na 10 km.

Philip Kipyego - 1. junior

Zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli dwaj Turcy – Ramazan Karagöz, ubiegłoroczny mistrz Europy i wicemistrz świata oraz Ferhat Bozkurt. Na ostatnim kilometrze trzykrotnie zmieniali się na drugim miejscu i ostatecznie srebro przypadło  Karagözowi. Na 6. miejscu dobiegł do mety mistrz świata juniorów młodszych, Włoch Davide Magnini. Złoto dla Turcji, srebro dla Włoch, a brąz dla Wielkiej Brytanii.
Najlepszym w naszej ekipie, zgodnie z przewidywaniami okazał się Damian Sator, który przez znaczną część dystansu utrzymywał się na 15 miejscu i dopiero na 300 metrów przed metą został wyprzedzony przez grupę 4 zawodników. 19. miejsce to o 6 miejsc wyżej niż w roku ubiegłym w Krynicy.

Damian Sator

Na 34. miejscu Dawid Laszczowski, na 35. Stanisław Jaźwiecki, a na 46. Michał Garbacik. W klasyfikacji drużynowej miejsce 9, o 1 lepiej niż w Krynicy.
Seniorki, podobnie jak juniorzy rywalizowały na trasie 8,4 km + 710 m – 245 m. Przed biegiem wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Andrea Mayr sięgnie po 5. tytuł mistrzyni świata.

Andrea Mayr_1

Trzeba przyznać, że 2 Kenijki i Ugdandyjka robiły co mogły, aby do tego nie dopuścić, ale nie miały szans.  Jak bardzo Andrea była poza zasięgiem rywalek niech świadczy fakt, że nad drugą na mecie Kenijką Lucy Wambui Murigi uzyskała 2 minuty 42 sekundy przewagi.

Andrea Mayr

Brąz, po zaciętej walce z Kenijką zdobyła Amerykanka Alison Mclaughlin, która 5 tygodni wcześniej zdobyła złoty medal długodystansowych mistrzostw świata. Trzy Włoszki zmieściły się w pierwszej trzynastce i to one zdobyły złoto. Srebro dla Wielkiej Brytanii, a brąz dla Stanów Zjednoczonych. Najlepszą z Polek zgodnie z przewidywaniami okazała się Dominika Wiśniewska-Ulfik, która dobiegła na 24. miejscu, najlepszym w jej dotychczasowych startach w alpejskich mistrzostwach świata.

Dominika Wisniewska-Ulfik

Maria Cebo zajęła miejsce 35 i jest to duży postęp biorąc pod uwagę 55. miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach świata i 48. w tegorocznych mistrzostwach Europy.

Marusia Cebo_1

Miejsce 56. zajęła dokooptowana do składu na 2 dni przed startem, w miejsce chorej Ani Celińskiej, Katarzyna Kuźmińska,

Katarzyna Kuzminska

a 65. debiutująca w reprezentacji Dorota Silarska. Drużynowo Polki zajęły 11. miejsce.

Dorota Silarska

Seniorzy ścigali się na trasie 11,7 km + 110 m – 450 m. Pamiętamy Krynicę, kiedy to na mecie 4 pierwsze miejsca przypadły Ugandyjczykom. W Casette di Massa nie było nikogo z ubiegłorocznych triumfatorów, ale i tak 3 pierwsze miejsca przypadły biegaczom z tego kraju. Najlepszy od 2 lat w Europie biegacz górski Włoch Bernard Dematteis długo znajdował się na 2 miejscu, ale i on nie dał rady i ostatecznie musiał się zadowolić 4 miejscem.

Dematteis

Drugi z Europejczyków Ahmet Arslan z Turcji zajął miejsce 9, a trzeci brat bliźniak Bernarda Martin Dematteis – 13. Złoto – Uganda, srebro – Erytrea, brąz – Włochy.
Doskonale spisał się Kamil Jastrzębski, który biegnąc równo przez cały dystans zajął miejsce 40.

Kamil Jastrzebski

Lepsze, bo 39 w mistrzostwach świata na trasie alpejskiej zajął tylko Stanisław Marzec w 2000 roku. Bartłomiej Stajniak, debiutant na mistrzowskiej imprezie zajął miejsce 110, a Piotr Czapla – 113.

Stanislaw Jazwiecki

Sklasyfikowano 155 zawodników. W zawodach wzięło udział 355 osób z 40 krajów.

Relacja:  Andrzej Puchacz

Wyniki:
Seniorzy:  www.fidal.it/risultati/2014/COD4701/Gara001.htm
Seniorki:  www.fidal.it/risultati/2014/COD4701/Gara002.htm
Juniorzy: www.fidal.it/risultati/2014/COD4701/Gara003.htm
Juniorki:  www.fidal.it/risultati/2014/COD4701/Gara004.htm

Zdjęcia:  www.facebook.com/WorldMountainRunningAssociation

Film: 

Post navigation

3 komentarze

 • Dziwny jak dla mnie pomysł na miejsce mistrzostw górskich.
  Możliwe, że w ten sposób udało się uzyskać sponsora, ale w ogóle nie podoba mi się takie otoczenie. Zdecydowanie wolę naturalne stoki.

  Swoją drogą – zauważyliście jak brzydko biega Andrea Mayr? Jakby patrzeć 'na oko’ i obstawiać kto ma szanse na zwycięstwo, to można pomyśleć że ona rozsypie się w połowie trasy.
  A jednak…

  No i dzięki za fajnego niusa

 • Może ktoś wie dlaczego w mistrzostwach nie startowała chyba najlepsza obecnie w Polsce biegaczka górska Magda Kozielska?

  • Magda nie wystartowała w mistrzostwach Polski. Skład został ustalony, bilety kupione i dopiero wtedy zgłosił się do mnie trener. Proponowałem udział, gdy wypadła Ania Celińska z powodu choroby, ale było już za późno na taką decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te