Polacy wystartują w ME w skialpinizmie - BiegiGorskie.pl

Polacy wystartują w ME w skialpinizmie

W piątek 5 lutego w szwajcarskim Salvan/Les Marecottes rozpoczną się Mistrzostwa Europy w skialpinizmie. Zawodnicy z ponad 20 krajów wezmą udział w dwóch konkurencjach: starcie indywidualnym w piątek i sprintach w niedzielę.

Reprezentacja Polski wspierana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Alpinizmu liczy w tym roku pięcioro zawodników: Anię Figurę z Zakopanego, najbardziej utytułowaną zawodniczkę w naszej kadrze, z medalami Mistrzostw Świata i Europy na koncie, Kubę Przystasia z Krynicy, ratownika GOPR i wieloletniego reprezentanta kraju oraz młodzież. Trzech zawodników wyłonionych z Grupy Młodzieżowej PZA będzie walczyło w kategorii juniorów – Marek Legaszewski z Gliwic, oraz kadetów – Franek Rząsa i Krzysiek Wojciechowski z Zakopanego. Zawodników wspiera trener kadry młodzieżowej Szymon Sawicki z Nowego Targu.

szwajcaria m_strojny 003
image-23846

Nasz zespół w środę przeszedł część trasy zawodów. W padającym śniegu, którego przybywało z każda minutą, udało się zapoznać z dużą częścią podejść, ale zjazdy były mocno utrudnione przez zagrożenie lawinowe i brak widoczności.

szwajcaria m_strojny 004
image-23847

Gdy zjechaliśmy z gór do hotelu dyrektor zawodów ogłosił zakaz wyjścia na trasę w czwartek – zagrożenie lawinowe wzrosło na tyle, że aby przeprowadzić zawody trzeba było wysadzać depozyty śniegu.

DSC_0120_01
image-23848

Dziś jesteśmy po kolejnym rekonesansie w okolicach trasy verticalu, zaliczanego do Pucharu Świata, ale nie Mistrzostw Europy. Co pewne – w górach nie zabraknie śniegu, a trasa jutrzejszego startu zostanie nieco zmodyfikowana.

Alip2016_Individual
image-23849

Na trasie indywidualnej zawodnicy będą ścigać się między wysokościami 1777m npm a 2300m npm, przewyższenia wyniosą dla seniorów 1785m, dla seniorek i juniorów 1395m oraz 1160m dla kadetów.

Alip2016_indivDecoupA
image-23850

W niedzielę natomiast odbędą się sprinty – to specyficzna kategoria skialpinizmu, rozgrywana na krótkiej, 80-100m trasie, ze wszystkimi aspektami narciarstwa wysokogórskiego: podejściem na fokach, z nartami na plecaku oraz zjazdem po wytyczonej bramkami trasie. Spektakularna i lubiana przez publiczność – czas w kwalifikacjach liczy się do awansu do kolejnych etapów: ćwierćfinałów, półfinałów i finału.

Alip2016_IndivCarteA
image-23851

Na trasie verticalu w sobotę zobaczymy również Magdę Kozielską, biegaczkę narciarską i górską, która zadebiutuje w Pucharze Świata.

DSC_0126_01
image-23852

Zapraszamy do kibicowania!

Strona zawodów: www.alpiniski.ch
Relacje na www.pza.org.pl

Tekst: Monika Strojny, Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA
Zdjęcia: Szymon Sawicki i Monika Strojny

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*