Pierwsze Mistrzostwa Polski w Ultramaratonie

Dzięki wieloletnim staraniom biura organizacyjnego Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdrój i przychylności Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, od tego roku festiwalowy ultramaraton 100 km rozgrywany będzie w randze Mistrzostw Polski w Biegach Górskich.

Do tej pory Mistrzostwa Polski w Ultramaratonie rozgrywane były tylko w kategorii biegów ulicznych. Mistrzostwa w górskich ultramaratonach nie istniały nawet na papierze. Jak wyjaśnia Andrzej Puchacz, pełnomocnik PZLA ds. Biegów Górskich, o ich utworzeniu zadecydowały „fantastyczny rozwój biegów ultramaratońskich w naszym kraju”.

7dolin3

– Liczba chętnych do uczestniczenia w ultradystansowych biegach górskich jest zdumiewająca, bo przecież nie każdy jest w stanie do udziału w takim biegu się przygotować – powiedział Andrzej Puchacz festiwalowemu portalowi FestiwalBiegow.pl ,dodając, że nie bez znaczenia była tu też determinacja organizatorów krynickiego Festiwalu, którzy o takie mistrzostwa zabiegali.

7dolin5

Wybór miejsca rozgrywania premierowych Mistrzostw nie był przypadkowy. – Bieg 7 Dolin bez wątpienia zalicza się do wiodących biegów ultradystansowych w Polsce. Odczułem to w 2012 roku, gdy długodystansowe mistrzostw świata odbywały się w terminie Festiwalu Biegowego i z tego względu rozpadała mi się męska reprezentacja Polski, chociaż mistrzostwa świata odbywały się podczas bardzo atrakcyjnego Maratonu Jungfrau, na który niełatwo się zapisać – wspomina Andrzej Puchacz.

7dolin2

Tytuły Mistrzów Polski w Ultramaratonie zostaną rozdane na głównym, 100-kilometrowym dystansie Biegu 7 Dolin (aktualnie PZLA nie przewiduje organizacji mistrzostw na krótszych lub dłuższych dystansach). Medale Mistrzostw Polski zostaną rozdane zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn. O krążki powalczą wszyscy uczestnicy rywalizacji w Beskidzie Sądeckim. – Aby zostać sklasyfikowanym w Mistrzostwach Polski wystarczy posiadać polskie obywatelstwo i nie być aktualnie zdyskwalifikowanym przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Nie jest natomiast wymagana licencja Związku – wyjaśnia Andrzej Puchacz.

7dolin4

Szef polskich biegów górskich podkreśla, że stawką biegu są nie tylko medale i okazale nagrody finansowe, ale też prestiż i „możliwość ubiegania się o pozyskanie sponsora czy wsparcia ze strony władz samorządowych”. Zachęca do rywalizacji.

Bieg 7 Dolin zaplanowano na 6 września, w drugi dzień V Festiwalu Biegowego. Na 4 miesiące przed rozpoczęciem rywalizacji lista startowa ultramaratonu liczy już 826 nazwisk, w tym 63 kobiece. Do biegu będzie można zapisać się także podczas Festiwalu. Opłata startowa to 140 zł. Po 1 lipca opłata wynosić będzie 190 zł. Startujących obowiązuje też opłata rejestracyjna w wysokości 10 zł.

Zapisu do Biegu 7 Dolin można dokonać w portalu biegowym www.FestiwalBiegow.pl w zakładce REJESTRACJA.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te