Noworoczne podsumowania

Przed nami Nowy Rok – czas na małe podsumowania tego odchodzącego do historii …

Jaki to był rok dla polskich biegów górskich na tle konkurencji w kraju i za granicą.

Napewno było to kolejny rok rozwoju – zwłaszcza jeśli chodzi o najlepsze polskie imprezy biegowe.

Śmiało można powiedzieć że już nie mamy czego się wstydzić na tle Europy i Świata. Nasze czołowe imprezy biegowe organizacyjnie niczym nie ustępują tym najlepszym na świecie, a tych z wielkimi aspiracjami i coraz lepszą organizacją ciągle przybywa.

W roku 2017 mieliśmy blisko 200 zawodów w biegach górskich, w tym coraz więcej z nich to zawody rozgrywane na kilku dystansach tak by móc zaspokoić różne gusta biegaczy. Przybywa także kilkudniowych festiwali.

Cieszy że ilość przekuwa się także w dużej mierze w jakość.

Co cieszy dodatkowo – pojawiły się w ostatnich latach także nowe twarze w  polskich biegach górskich, a Ci już znani też nie chcą łatwo się poddać w rywalizacji z „młodzieżą”.

Zacznijmy od dwóch zawodników młodego pokolenia, którzy przebojem weszli do czołówki i już zdążyli się świetnie zaprezentować na arenie międzynarodowej.

Zdecydowanie takim objawieniem był w tym roku Bartłomiej Przedwojewski – zwycięzca Ligi Biegów Górskich Dare 2b, zdobywca 3 złotych medali i jednego brązowego Mistrzostw Polski.

Do tego Przedwojewski pokazał niesamowity charakter na Mistrzostwach Świata WMRA na Długim Dystansie. Pomimo że zawodów tych ostatecznie nie ukończył jego postawa i długa walka ze światową czołówką była znakomita. Warto także wspomnieć o jego 14 miejscu na Mistrzostwach Europy w Kamniku na Słowenii. Rośnie nam naprawdę kandydat na wielkie światowe ściganie…

Kolejnym zawodnikiem który zasługuje na wyróżnienie w naszym podsumowaniu jest Krzysztof Bodurka – zawodnik Alpin Sport Team do rywalizacji sportowej ze względów zdrowotnych dołączył dopiero w drugiej części sezonu a mimo to udało mu się wywalczyć trzecie miejsce w Lidze, srebrny medal w stylu anglosaskim i brązowy w Skyrunning Verical KM.

Ale jeszcze bardziej budująca była jego postawa na Mistrzostwach Europy Skyrunning Classic w Kraju Basków – gdzie podobnie jak Bartłomiej Przedwojewski przystąpił do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami naszego kontynentu bez cienia strachu, zajmując ostatecznie w debiucie na tak długim jak dla siebie dystansie świetne 11 miejsce i przyczyniając się walnie do wywalczenia przez reprezentację Polski Skyrunning trzeciego miejsca drużynowo.

Teraz czas na już bardziej znanych Mistrzów biegów górskich:

Marcin Świerc – i jego świetny bieg na Mistrzostwach Europy WMRA we włoskiej Premenie.  Marcin pobiegł te zawody bardzo mądrze taktycznie i zajął znakomite 8 miejsce. Jak dorzucimy do tego drugie miejsce w CCC – śmiało można powiedzieć że nasz Mistrz potrafił znakomicie się podnieść po pierwszej w swej karierze porażce na trasie Mistrzostw Polski Skyrunning Classic w Biegu Marduły, gdzie przegrał właśnie ze wspomnianym powyżej Barkiem Przedwojewskim oraz Bartoszem Gorczycą.

Następnym zawodnikiem o którym nie sposób zapomnieć był Robert Faron – Mistrz, który niczym wino – czym starszy tym lepszy!

Ten sezon był chyba dla tego zawodnika najlepszym w karierze. Długie liderowanie w Lidze Biegów Górskich – ostatecznie drugie miejsce, zdobycie Mistrzostwa Polski w Skyrunningu na Ultra Dystansie na niezwykle wymagającej trasie Biegu Granią Tatr, do tego zdobycie Pucharu Polski Skyrunning i świetna postawa na Mistrzostwach Europy Skyrunning Ultra, gdzie Robert zajął 11 miejsce!

Warto także odnotować prestiżowe zwycięstwa w znanych biegach zagranicznych Piotra Hercoga – w Ultra Fiord 100 mil w Patagonii czy w Maratonie Kilimandżaro.

Oraz udane starty w biegach wysokogórskich Pawła Pigmeja – Krawczyka, w tym m.in. jego 4 miejsce w Mistrzostwach Czech w Skyrunningu, czy 2 miejsce w Pucharze Słowacji w Skyrunningu w biegu na Sławkowski Szczyt. A także 3 miejsce w Cortina Trail Lavaredo i 5 w Rumunii w 2×2 Race.

Czas także wyróżnić w tym gronie kobietę – a na największe gratulacje wg nas zasługuje Dominika Wiśniewska – Ulfik, która błyskawicznie po porodzie powróciła do świetnej formy, choć jej jeden z pierwszych startów czyli start w alpejskich Mistrzostwach Polski w Międzygórzu jeszcze tego nie zapowiadał.

Dominika wygrała Ligę Biegów Górskich Dare 2b, zajęła 10 miejsce w Mistrzostwach Europy w Skyrunning Calssic w Kraju Basków oraz wywalczyła złoto w Mistrzostwach Polski Skyrunning Vertical KM

Jak widać w 2017 roku mieliśmy naprawdę sporo momentów do zadowolenia, zwłaszcza w Skyrunningu…

… a liczymy że w roku 2018 będzie ich jeszcze więcej, choćby za sprawą Mistrzostwa Świata Skyrunning w Szkocji czy Mistrzostw Świata WMRA na długim dystansie w Karpaczu

Trzymajmy kciuki!

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te