Neonowy Fighter do czarnej roboty

Jako, że od ostatniej recenzji butów biegowych na naszym portalu minęło już trochę czasu, postanowiliśmy podzielić się swoimi wrażeniami dotyczącymi tym razem butów marki ASICS.
Oczywiście, z uwagi na nasze zainteresowania „ukierunkowane” bardziej w stronę trudnych tras przełajowych oraz górskich szlaków, do testów wybraliśmy buty  Asics Gel Fuji Sensor 3.

Muszę się tutaj przyznać, iż mimo dużej popularności jaką cieszy się marka ASICS wśród biegaczy, jest to dopiero druga para butów tej firmy w mojej biegowej „kolekcji”.  Wszelkie jednak próby szukania podobieństw do poprzedniego modelu na niewiele się zdadzą, gdyż po pierwsze – było to już tak dawno temu, że nie pamiętam, po drugie były to typowe „asfalciaki”.
Pierwsze wrażenia po otwarciu pudełka to oczywiście te związane ze stroną wizualną. Niby nie powinno się liczyć pierwsze wrażenie, lecz o nim często  decyduje właśnie wygląd.
Mimo, że kolor nie dodaje butom szybkości, nie od dzisiaj wiadomo, że kolory oddziałują na odbiór wszelkiego rodzaju produktów przez ich użytkowników. Po rozpakowaniu, kolor moich nowych butów wręcz „krzyczy” do mnie swoim neonowym odcieniem żółtego.

ASICS gel nowe 1

Ale „żarówy” – skwitowała moja żona krótko :). Mimo to uważam jednak, że to pogodna i dynamiczna barwa ze względu na swe właściwości pobudzające do działania oraz …ostrzegawcze dla otoczenia :). Wszak od września każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących – inaczej mandat. Pierwszy więc plus dla butów za bezpieczeństwo na drodze 🙂

Asics1

Dodatkowo żółty neon doskonale komponuje się z równie neonowo-pomarańczowymi wstawkami oraz kontrastującą czernią i niebieską platformą.

Pierwsza ocena „na oko”:

Nie będę tutaj wymieniał nazw wszystkich tych systemów i zastosowanych materiałów, gdyż to każdy zainteresowany może sobie znaleźć na stronie producenta. Skupię się bardziej na samym opisie i własnych spostrzeżeniach.
But nie sprawia wrażenia ciężkiego i takim też, jak na but w teren po prostu nie jest. Posiada lekkie oddychające i wzmocnione siateczki, które mają na zadanie zapewnić szybkie suszenie buta, utrzymując jego wagę niezmienioną we wszystkich warunkach pogodowych, co ma niebagatelny wpływ na samopoczucie podczas biegów, zwłaszcza tych dłuższych.

asics-gel-fujisensor 3

Dla większej wygody, przymocowany język posiada osłonę, aby zapobiec przedostawaniu się błota i drobnych okruchów do jego wnętrza.
Wygodny system sznurowania zakończony kieszonką na górnej części języka na „dyndające” zbyt długie kokardki. Jak dla mnie – anty wszystkiego co „dynda” w czasie biegu, doskonałe i jakże proste rozwiązanie problemu.
O tym, że noga będzie stabilna z każdym krokiem, dba tutaj podeszwa środkowa o podwójnej gęstości, a żel pod piętą zapewnia optymalną amortyzację absorbującą uderzenia przy kontakcie z podłożem.
Konstrukcja podeszwy środkowej (nad którą można „wymacać” bardziej miękką gęstość górnej warstwy),  została nałożona na dolną warstwę o znacznie wyższej gęstości. Takie połączenie zawsze gwarantuje komfort i stabilną platformę, dostarczając maksymalną wygodę w trudnym terenie.

Asics2
Aby lepiej chronić palce, przód buta jest solidnie osłonięty, co sprawdza się szczególnie na szlaku gęsto usłanym kamieniami oraz korzeniami. Trudno ścieralna podeszwa plus gumowe trójkąty znajdujące się na spodzie zapewnić mają maksymalną przyczepność i trwałość.
Duże wypustki na podeszwie umieszczone są w taki sposób, aby dopasować kąt stopy przy stąpnięciu, tak aby odpowiednio ją „popchnąć”, zapewniając tym samym lepszy uchwyt pod górę, jednocześnie „trzymając” z góry. Warstwowa konstrukcja zabezpiecza górną część śródstopia i zapewnia dodatkowe wsparcie podczas biegu.

asics-gel-fuji-sensor 3

Czas na ocenę w terenie

Pełny kontakt podeszwy z podłożem dzięki bocznym i środkowym wypustkom daje niezwykle wysoki poziom przyczepności i wydajności butów.
Wyraźne nacięcia w podeszwie zostały tak umieszczone, aby odpowiadać kątowi stopy podczas lądowania oraz zapewniać maksymalną przyczepność na szlakach trailowych prowadzących pod górę i w dół.

asics-gel-fuji-sensor 3 skały

Buty doskonale spisały się na leśnych i piaszczystych ścieżkach. Dobrze wgryzają” się w teren, pozwalając na stanowczy i pewny krok nawet przy niestabilnym podłożu.

Asics piach

W trudnym terenie, komfort i wygodę zapewnia żel umieszczony w tylnej części oraz podwójna gęstość środkowej części podeszwy, dzięki czemu, kamienie na szlaku nie dają się tak we znaki, jednocześnie zapewniając pełny kontakt i przyczepność z niemal każdym podłożem. Celowo napisałem „niemal z każdym” gdyż nie miałem okazji przetestować ich w warunkach jesienno – zimowych, choć na nie, z doświadczenia mogę powiedzieć, nie ma butów doskonałych. Zewnętrzny, sztywny zapiętek, zwiększa wsparcie stopy przez doskonałe dopasowanie buta do pięty.

asics-gel-fuji-sensor 3 skała

Podsumowując –  nowy, lżejszy model GEL – FujiSensor 3 jest zaprojektowany do biegania, dla osób wymagających dobrej amortyzacji stopy, szukających wygody dla stóp na długich szlakach. Posiada dobrze zaprojektowaną podeszwę umożliwiającą pełny kontakt z podłożem, zapewniając mocniejsze „czucie” podłoża przy każdym lądowaniu na stopie, co pozwala na lepszą kontrolę biegu i stabilizację kroku.

IMAG0509

Zalety:

Dyskretne sznurowanie ze schowkiem na kokardki
Wentylowana, szybkoschnąca tkanina wierzchnia
Stabilna, elastyczna podeszwa o podwójnej gęstości zapewniająca wsparcie i komfort
Żelowa amortyzacja pięty
Ochrona palców stopy przed urazami
Agresywny  bieżnik zapewniający przyczepność i trwałość

Wady:

Nie są to buty dla miłośników asfaltu, chociaż jak trzeba, to „dają” radę, ale to nie bieżnik na  szosowe wyścigi.
Użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem czyli na szlaku i bezdrożach, szybko pozbawia buty ich „fabrycznego”, jaskrawego koloru 🙂
Cena.

Asics gora piachu

Po przeprowadzonych testach w terenie oraz przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad polecam ten model wszystkim, którzy szukają czegoś nowego, co zapewni odpowiedni komfort na szlaku. Na wielu forach biegowych często spotykam się z pytaniem „jakie buty w teren?”. Jestem przekonany, że Asics GEL – FujiSensor 3 jest ciekawą odpowiedzią na to pytanie.

Asics las

A cena?, cóż…dla jednych to dużo, dla innych standard dla nowych modeli.
Zawsze można przecież poczekać na posezonowe obniżki…

IMAG0512

Dla czytelników portalu testy przeprowadził– Krzysztof Szwed

Zdjęcia autora oraz ze strony Producenta.

Post navigation

Bieg Szlak Trafi - podsumowanie

9 sierpnia 2014 roku, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu Karczmy Parchatka, odbył się bieg…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te