Mistrzostwa Polski w Biegu Anglosaskim

W czasie, gdy na zachód od linii Wisły padały deszcze, w Chyrowej, w gminie Dukla, na Podkarpaciu świeciło słońce, a temperatura wynosiła 28oC w cieniu.

Niewiele było tego cienia na trasie mistrzostw Polski seniorów w biegu anglosaskim.

Liczącą 2,8 km pętlę seniorki pokonywały trzykrotnie, a seniorzy czterokrotnie.

2

„Na deser” pozostawał jeszcze dodatkowy podbieg. W efekcie seniorki czterokrotnie pokonywały 900-metrowy podbieg z 220-metrowym przewyższeniem, a seniorzy pięciokrotnie. W sumie dawało to 12,3 km + 1100 m – 880 m dla mężczyzn oraz 9,5 km + 880 m – 660 m dla kobiet.

Cień był tylko w lesie na zbiegu, ale ulewny deszcz mógłby właściwie storpedować zawody.

3

Jako pierwsi wystartowali seniorzy.

4

Zgodnie z przewidywaniami prowadzenie objął Andrzej Długosz, ale w niewielkiej odległości za nim biegł 21-letni Kamil Jastrzębski.

5

6

W sumie po pierwszej pętli czołówka liczyła ośmiu zawodników, a na końcu tej grupy biegł Daniel Wosik.

Po drugiej pętli nadal na prowadzeniu znajdował się Długosz, który nieco zwiększył przewagę nad Jastrzębskim, na trzeciej pozycji znajdował się Tadeusz Zblewski, a potem Bartosz Karoń i Daniel Wosik.

Trzech pozostałych zawodników przestało już się liczyć w walce o medale. Na trzecim podbiegu nieoczekiwanie Długosz zaczął słabnąć. Jastrzębski dogonił go i wyszedł na prowadzenie. Tego prowadzenia nie oddał już do końca, chociaż na piątym podbiegu był już bardzo zmęczony.

7

Na drugim miejscu dobiegł do mety Daniel Wosik, a na trzecim 22-letni Bartosz Karoń.

8

Czwarty Tadeusz Zblewski, piąty – debiutujący w biegu górskim Bartosz Gorczyca, szósty Piotr Koń, który na ostatnim podbiegu wyprzedził Piotra Czaplę, młodzieżowego mistrza Polski z 2011 roku.

Andrzej Długosz biegu nie ukończył. Zwycięstwo Kamila Jastrzębskiego wywołało konsternację w środowisku biegaczy górskich, gdyż zawodnik ten startuje tylko w mistrzostwach Polski i nie jest zbyt znany. W roku 2009 po zdobyciu mistrzostwa Polski juniorów młodszych zakwalifikował się do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów i zajął w nich 29 miejsce. W wieku juniora nie osiągnął znaczących sukcesów. W roku ubiegłym wywołał sensację zdobywając brązowy medal na mistrzostwach Polski seniorów w biegu alpejskim, ale zrezygnował z udziału w mistrzostwach świata. Teraz udowodnił, że warto było na niego stawiać pomimo kilku zakrętów w jego sportowej karierze.

Rywalizację kobiet zdominowała Dominika Wiśniewska-Ulfik, która zaraz po starcie wyszła na pierwsze miejsce, a potem już tylko powiększała swoją przewagę.

9

Przez dwie pętle na drugim miejscu znajdowała się Danuta Woszczek, ale trzeci podbieg należał już do Ani Celińskiej, która wyszła na drugie miejsce i zachowała je do końca.

11

Piękną walkę o czwarte miejsce stoczyła Izabela Zatorska, pomysłodawczyni trasy.

10

Na trzecim okrążeniu odrobiła stratę do biegnącej przed nią Marii Cebo, a potem na ostatnim podbiegu zdobyła ponad 30-sekundową przewagę.

Słuszne powody do zadowolenia miał trener Szkolnego Klubu Biegowego w Kraśniku Zbigniew Biały. Dwa złote medale zawodników z jednego klubu w mistrzostwach Polski seniorów to w biegach górskich rzadki przypadek. Poza tym cieszy fakt, że w pierwszej piątce mistrzostw Polski seniorów znalazło się aż 3 młodzieżowców.

Na zakończenie dekoracji miała miejsce niecodzienna uroczystość. Witek Zatorski, syn Izabeli oficjalnie oświadczył się Annie Berdek, która również startowała w tych zawodach. Życzymy sukcesów młodej parze !

12

Seniorzy, 12,3 km + 1100 m – 880 m
1.  Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) – 58:21.
2.  Daniel Wosik (RMD Montrail Team MUKS THM Ostrowiec Świętokrzyski) – 58:56
3.  Bartosz Karoń (IKS Olkusz) – 59:21
4. Tadeusz Zblewski (ULKS Talex Borzytuchom) – 1:02:02
5. Bartosz Gorczyca (ULKS Technik Trzcinica) – 01:02:33
6. Piotr Koń (RMD Montrail Team) – 01:03:19

Seniorki, 9,5 km + 880 m – 660 m
1. Dominika Wiśniewska-Ulfik (SKB Kraśnik/RMD Montrail Team) –  50:37
2. Anna Celińska (Byle Dobiec Anin Bielsko-Biała) – 51:38
3. Danuta Woszczek (UKS Olimp Kozienice) – 52:44
4. Izabela Zatorska (RMD Montrail Team) – 55:11
5. Maria Cebo (Ultra Beskid Sport Bielsko-Biała) – 55:44
6. Halina Gałuszka (RMD Montrail Team) – 58:46

Relacja: Andrzej Puchacz

Foto: DPS Dukla – Różewicz

Więcej fotogalerii:

->ŁysaGóra<-
->M.Cebo & D.Adamus<-
->p.Różewicz<-
->Ekiert & Berdek<-

Pełne wyniki:

-> 9,5 km<-

->12,3 km<-

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te