Maraton Beskidy coraz bliżej

Przygotowania do Maratonu Beskidy wkraczają na ostatnią prostą do startu pozostało już tylko kilka dni.

10 listopada w Radziechowach obok Urzędu Gminy ze stadionu GKS Radziechowy-Wieprz o godz. 8:00 wystartuje IV Rajd Nordic Walking, a o godz. 10:00 V Maraton Beskidy.

Sygnał do startu da wspaniała Rekonstrukcyjna Grupa Zbójników Beskidzkich.

Na liście startowej obok zawodników z całej Polski, są zgłoszenia z Litwy, Czech i Słowacji. Na liście startowej znajduje się 4 zawodników którzy ukończyli Grecki Spartathlon 246 km Zbigniew Malinowski z Kołobrzegu.

W tym roku jako jedyny Polak i jeden z nielicznych którzy dotarli do mety w Sparcie ( z 315 zawodników jacy wystartowali cel osiągnęło 73 ) Zbyszek po raz 9 ukończył ten trudny górski bieg.

Tadeusz Ruta z Łodzi czołowy ultra maratończyk kraju , Łukasz Nowosielski z Józefowa, Jacek Łabudzki z Sandomierza, to oddzielny temat przed laty zachęcony przez Edwarda Dudka, lekarz który przed laty wystartował w Radziechowach w EKO Biegu Szlakiem Dudka, Mistrzostwach Polski Lekarzy tak polubił nasze środowisko i ultra maratony, że w tym roku został chyba człowiekiem który dokonał największego wyczynu .

Jacek najpierw wystartował w Maraton Des Sables w Maraok , następnie Camrados Maraton w RPA 89 km i tam z nim był Zbyszek Malinowski i kolejny nasz uczestnik Wojtek Kasiński. Następnie lekarz Jacek (wielokrotny Mistrz Świata Lekarzy) pojechał chyba na najtrudniejszy bieg do USA Western States Endurance Run 100 mil (Siera Newada w Kaliforniw ) o niektórych wyczynach Jacka można poczytać na www.maratonbeskidy.pl .

Ponadto na liście startowej tak znani maratończycy jak Aleksander Borkowski Bosman Marynarki Wojennej ze Świnoujścia przebiegł ponad 150 maratonów. Jest zgłoszony Lucek Chorąży dla którego będzie to 4 start w maratonie i cały czas na podium i ciągle drugi. Może w tym roku pokusi się o zwycięstwo, chociaż będzie ciężko.

Na liście startowej mamy około 300 zawodników, trudno wszystkich wymienić, ale wspomnę o krajance Małgosia Piątek z Żywca startuje u nas od początku i cały czas jest na pudle ! Na maratońskiej trasie wystartuje małżeństwo Maria i Jacek Bocheńscy z Cieszyna.

Najstarszym zawodnikiem jaki pojawi się na starcie w Radziechowach to 84 letni Czesław Marciak z Bielawy, który niedawno w dobrej kondycji ukończył XIII Poznań Maraton.

Trasa maratonu jest bardzo malownicza. Zaczynamy w Radziechowach obok Urzędu Gminy na stadionie GKS Radziechowy następnie zawodnicy pobiegną do Przybędzy by wrócić do Radziechów i dalej biec w kierunku Ostrego i Zimnika, po drodze ciesząc wzrok widokami na panoramę Beskidów.

Biegnąc Doliną Zimnika napotkamy wspaniałą ścieżkę dydaktyczną LP następnie trasa cały czas wije się serpentynami pod szczyt Skrzycznego do wysokości 1150 m n.p.m. gdzie znajduje się punkt żywieniowy.

Następnie zawodnicy wbiegają na szlak górski niebieski, który doprowadzi na szczyt Skrzycznego 1257 m n.p.m. .

Od tego momentu trasa zaczyna biec w dół, Małe Skrzyczne, Kościelec, Las Biały powracamy tą samą trasą do Radziechów gdzie przy rondzie zaczynamy biec na Golgotę Beskidów wzdłuż unikatowych stacji naturalnej wielkości Drogi Krzyżowej na Matysce 609 m n.p.m.

Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na całe pasmo Beskidów. Następnie udajemy się w dół przez kamieniołom Góreczki Abramskie, droga do Mików by po chwili wylądować na wysokości 435 m n.p.m. przy Domu Ludowym.

Po drodze maratończykom przygrywać będą orkiestry i kapele regionalne.

Pełni wrażeń, zmęczeni, ale szczęśliwi po pokonaniu 42.195 km z medalem okolicznościowym na piersi, oraz dyplom ze swoją fotografią udamy się na wspaniały żurek który tym razem przygotuje nam Panie KGW Radziechowy.

->Relacja Pawła Raji z 2011 roku <-

-> Wyniki z 2011 roku <-

-> Galeria Andrzeja Tomczyka <-

Do zobacz na trasie Baca

Foto: Andrzej Tomczyk

Więcej info na www.maratonbeskidy.pl

Post navigation

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny AlpinSportu rozstrzygnięty! Otrzymaliśmy od Was wiele bardzo ładnych zdjęć – wybór był naprawdę bardzo…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te