Koń szybszy od kolejki :-)

W sobotę 9 maja br. w Szczyrku odbył się wyjątkowy bieg. UBS Grapa Vertical to bieg górski należący do cyklu Pucharu Polski Skyrunning.  Jest to ekstremalna forma górskich zawodów, gdzie trasa wiedzie wyłącznie w górę.

Na starcie biegu o długości 2,8 km i prawie 700 m przewyższenia stanęło prawie 100 osób. Zawodnicy musieli zmierzyć się z trudną, bardzo wymagającą trasą na górę Skrzyczne. W zawodach wystartowała cała czołówka polskich biegaczy. Na starcie pojawili się: Piotr Koń, Piotr Biernawski, Kamil Leśniak, czy Kamil Byrtek, a wśród kobiet m.in. reprezentantka Polski Dominika Wiśniewska-Ulfik. Czasy zawodników z czołówki były lepsze i krótsze niż wjazd kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Najlepszy z mężczyzn – Piotr Koń –  przebiegł trasę w czasie poniżej 26 minut, a wśród kobiet – Dominika Wiśniewska-Ulfik – nieco ponad 29 minut.

Piotr_Kon_najlepszy_fotB_Dominiak

Piotr Koń – zdj. Barbara Dominiak

Na mecie zawodów drugi na mecie Kamil Byrtek, z czasem 26 minut 6 sekund powiedział:  „Był to bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających biegów w jakich do tej pory brałem udział. Jak na zawody typu skyrunning przystało, pojawiło się wiele znanych zawodników z naszego kraju. To chyba jedyne znane mi zawody, gdzie trasa poprowadzona została w niemal 100% pod kolejką krzesełkowa, a to znaczy, że trasa już od pierwszych metrów była piekielnie ostra, czyli skyrunning w pełnej krasie.  Bardzo mnie cieszy, że są ludzie, którzy przez organizacje tego typu wydarzeń, potrafią znakomicie propagować te wspaniałe okolice. Na pewno, jeśli na to zdrowie pozwoli z chęcią przyjadę na drugą edycję tego biegu by po raz kolejny zmierzyć się przede wszystkim ze swoimi słabościami!”.

Kamil_Byrtek_drugi_fotB_Dominiak

Kamil Byrtek – zdj. Barbara Dominiak

Piotr Biernawski (miejsce trzecie open), który przybiegł zaraz za Kamilem Bartkiem, tak wypowiedział się po zawodach: „Pierwszy prawdziwy bieg Vertical w Polsce, piękne miejsce oraz sprawdzony organizator. Do tego czołówka polskich alpejczyków – czego chcieć więcej od dobrych zawodów? Dla mnie niczego! Ponownie świetnie bawiłem się na imprezie zorganizowanej przez UBS – wszystko dopięte na ostatni guzik, wysoki poziom sportowy i pogoda która była łaskawa, i zrobiła wyjątek chyba specjalnie dla nas. Za rok tu wracam. A jeśli ktoś nie startował nigdy w tego typu zawodach, to polecam właśnie tę imprezę, nie ma mowy żeby ktoś był niezadowolony!”

DominikaW-U_najlepsza_fotB_Dominiak

Dominika Wiśniewska-Ulfik – zdj. Barbara Dominiak

Organizatorami biegu byli Ultra Beskid Sport, Centralny Ośrodek Sportu i Miasto Szczyrk oraz nieocenioną pomocą służył nam Hotel Meta, który ugościł wszystkich zawodników.  Jakub Karcz reprezentujący Ultra Beskid Sport tak podsumował zawody:  „Za nami pierwsza edycja UBS Grapa Vertical – bieg bardzo udany. Początkowo pogoda nie wyglądała obiecująco ponieważ padało i zapowiadał się bieg po gęstym, beskidzkim błocie. Na szczęście rozpogodziło się i udało się przeprowadzić zawody bez błota i w miarę suchych warunkach. Trasa była naprawdę trudna co zgodnie potwierdzali zawodnicy. Myślę, że za rok znów się spotkamy podczas tej imprezy.”

Vertical2

zdj. Barbara Dominiak

Stowarzyszenie Ultra Beskid Sport kolejne zawody zorganizuje w czerwcu. Będą to I Otwarte Mistrzostwa Bielska-Białej w Biegach Górskich. „W tym roku bieg w Szczyrku był trzecią imprezą biegową organizowaną przez nasze stowarzyszenie. Był już Bieg Walentynkowy w Bielsku-Białej oraz 12 godzinny bieg ultra Górska Pętla UBS 12:12 w Brennej.
Zapraszam już na kolejne zawody organizowane przez nasze stowarzyszenie już 27 czerwca w Bielska-Białej. To będzie wyjątkowe święto i kilka biegów. Bieg alpejski, półmaraton, biegi na orientację oraz biegi dla dzieci. Zapisy trwają na naszej stronie internetowej www.ultrabeskid.pl – dodaje Karcz.

vertical1

zdj. Barbara Dominiak

Wyniki UBS Grapa Vertical, 9.05.2015, Szczyrk:

Mężczyźni:
Piotr Koń (RMD Montrail Team) – 25:46
Kamil Byrtek (Ekoidea/Alphawoolf) – 26:06
Piotr Biernawski (ATTIQ Team) – 26:23

Koń

zdj. Barbara Dominiak

Kobiety:
Dominika Wiśniewska – Ulfik (RMD Montrail Team) – 29:18
Dominika Bolechowska (ATTIQ Team) – 34:27
Anna Berdek (KB Krościenko Wyżne/ LUKS Krośnianka) – 35:18

open wiśniewska

zdj. Barbara Dominiak

Pełne wyniki:

https://www.biegigorskie.pl/wp-content/uploads/2015/05/ubsgrapa.pdf

Zdjęcia: Barbara Dominiak

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te