Koń szybszy od kolejki :-) - BiegiGorskie.pl

Koń szybszy od kolejki :-)

W sobotę 9 maja br. w Szczyrku odbył się wyjątkowy bieg. UBS Grapa Vertical to bieg górski należący do cyklu Pucharu Polski Skyrunning.  Jest to ekstremalna forma górskich zawodów, gdzie trasa wiedzie wyłącznie w górę.

Na starcie biegu o długości 2,8 km i prawie 700 m przewyższenia stanęło prawie 100 osób. Zawodnicy musieli zmierzyć się z trudną, bardzo wymagającą trasą na górę Skrzyczne. W zawodach wystartowała cała czołówka polskich biegaczy. Na starcie pojawili się: Piotr Koń, Piotr Biernawski, Kamil Leśniak, czy Kamil Byrtek, a wśród kobiet m.in. reprezentantka Polski Dominika Wiśniewska-Ulfik. Czasy zawodników z czołówki były lepsze i krótsze niż wjazd kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Najlepszy z mężczyzn – Piotr Koń –  przebiegł trasę w czasie poniżej 26 minut, a wśród kobiet – Dominika Wiśniewska-Ulfik – nieco ponad 29 minut.

Piotr_Kon_najlepszy_fotB_Dominiak
image-21114

Piotr Koń – zdj. Barbara Dominiak

Na mecie zawodów drugi na mecie Kamil Byrtek, z czasem 26 minut 6 sekund powiedział:  „Był to bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających biegów w jakich do tej pory brałem udział. Jak na zawody typu skyrunning przystało, pojawiło się wiele znanych zawodników z naszego kraju. To chyba jedyne znane mi zawody, gdzie trasa poprowadzona została w niemal 100% pod kolejką krzesełkowa, a to znaczy, że trasa już od pierwszych metrów była piekielnie ostra, czyli skyrunning w pełnej krasie.  Bardzo mnie cieszy, że są ludzie, którzy przez organizacje tego typu wydarzeń, potrafią znakomicie propagować te wspaniałe okolice. Na pewno, jeśli na to zdrowie pozwoli z chęcią przyjadę na drugą edycję tego biegu by po raz kolejny zmierzyć się przede wszystkim ze swoimi słabościami!”.

Kamil_Byrtek_drugi_fotB_Dominiak
image-21115

Kamil Byrtek – zdj. Barbara Dominiak

Piotr Biernawski (miejsce trzecie open), który przybiegł zaraz za Kamilem Bartkiem, tak wypowiedział się po zawodach: „Pierwszy prawdziwy bieg Vertical w Polsce, piękne miejsce oraz sprawdzony organizator. Do tego czołówka polskich alpejczyków – czego chcieć więcej od dobrych zawodów? Dla mnie niczego! Ponownie świetnie bawiłem się na imprezie zorganizowanej przez UBS – wszystko dopięte na ostatni guzik, wysoki poziom sportowy i pogoda która była łaskawa, i zrobiła wyjątek chyba specjalnie dla nas. Za rok tu wracam. A jeśli ktoś nie startował nigdy w tego typu zawodach, to polecam właśnie tę imprezę, nie ma mowy żeby ktoś był niezadowolony!”

DominikaW-U_najlepsza_fotB_Dominiak
image-21116

Dominika Wiśniewska-Ulfik – zdj. Barbara Dominiak

Organizatorami biegu byli Ultra Beskid Sport, Centralny Ośrodek Sportu i Miasto Szczyrk oraz nieocenioną pomocą służył nam Hotel Meta, który ugościł wszystkich zawodników.  Jakub Karcz reprezentujący Ultra Beskid Sport tak podsumował zawody:  „Za nami pierwsza edycja UBS Grapa Vertical – bieg bardzo udany. Początkowo pogoda nie wyglądała obiecująco ponieważ padało i zapowiadał się bieg po gęstym, beskidzkim błocie. Na szczęście rozpogodziło się i udało się przeprowadzić zawody bez błota i w miarę suchych warunkach. Trasa była naprawdę trudna co zgodnie potwierdzali zawodnicy. Myślę, że za rok znów się spotkamy podczas tej imprezy.”

Vertical2
image-21117

zdj. Barbara Dominiak

Stowarzyszenie Ultra Beskid Sport kolejne zawody zorganizuje w czerwcu. Będą to I Otwarte Mistrzostwa Bielska-Białej w Biegach Górskich. „W tym roku bieg w Szczyrku był trzecią imprezą biegową organizowaną przez nasze stowarzyszenie. Był już Bieg Walentynkowy w Bielsku-Białej oraz 12 godzinny bieg ultra Górska Pętla UBS 12:12 w Brennej.
Zapraszam już na kolejne zawody organizowane przez nasze stowarzyszenie już 27 czerwca w Bielska-Białej. To będzie wyjątkowe święto i kilka biegów. Bieg alpejski, półmaraton, biegi na orientację oraz biegi dla dzieci. Zapisy trwają na naszej stronie internetowej www.ultrabeskid.pl – dodaje Karcz.

vertical1
image-21118

zdj. Barbara Dominiak

Wyniki UBS Grapa Vertical, 9.05.2015, Szczyrk:

Mężczyźni:
Piotr Koń (RMD Montrail Team) – 25:46
Kamil Byrtek (Ekoidea/Alphawoolf) – 26:06
Piotr Biernawski (ATTIQ Team) – 26:23

Koń
image-21119

zdj. Barbara Dominiak

Kobiety:
Dominika Wiśniewska – Ulfik (RMD Montrail Team) – 29:18
Dominika Bolechowska (ATTIQ Team) – 34:27
Anna Berdek (KB Krościenko Wyżne/ LUKS Krośnianka) – 35:18

open wiśniewska
image-21120

zdj. Barbara Dominiak

Pełne wyniki:

https://www.biegigorskie.pl/wp-content/uploads/2015/05/ubsgrapa.pdf

Zdjęcia: Barbara Dominiak

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*