Kolejny rekord na biegówkach

Absolutny rekord frekwencji znów pobity! W drugim biegu cyklu SNS w tym sezonie, w Jakuszycach wystartowało aż 376 osób. Po raz pierwszy w historii, SNS połączył siły ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów przy okazji Biegu Tysiąclecia. Na starcie same sławy sportu, m.in. Maja Włoszczowska, Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski. A do tego mnóstwo polskich i czeskich biegaczy narciarskich.

O tym, jak szybko rośnie zainteresowanie cyklem SMS świadczą liczby. W niedzielę 18 grudnia na starcie pierwszego biegu SNS-a w tym sezonie stanęło 231 zawodników. Teraz na Biegu Tysiąclecia było ich aż 376! W tym 270 zgłoszonych przez stronę internetową cyklu SNS.

W Jakuszycach zima na całego. Temperatura na starcie ok. -7 stopni C. Do tego cały czas padający śnieg. Na szczęście wiatr w porównaniu z poprzednimi dniami znacznie osłabł. Takie wymarzone warunki ściągnęły na start tłumy, w tym bardzo znanych zawodników z innych dyscyplin sportu. W stawce, a dokładnie w biegu na 18,6 km stylem dowolnym, zameldowali się m.in. wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, a także aż siedmiu wioślarzy medalistów olimpijskich; nasza złota czwórka: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski. A do tego wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu: Paweł Rańda, Łukasz Pawłowski i Miłosz Bernatajtys. Najlepsi okazali się lżejsi wioślarze, czyli dwaj członkowie czwórki bez sternika wagi lekkiej – Rańda był 9 w klasyfikacji open, Pawłowski osiągnął taki sam czas, ale sędziowie zdecydowali, że zajął miejsce dziesiąte. Naszą złotą czwórkę pogodziła Maja Włoszczowska, która wygrała wśród pań, a w open była szesnasta. Najlepszy z mistrzów olimpijskich i mistrzów świata był Korol, który znalazł się tuż za naszą specjalistką od kolarstwa.

Organizatorzy cyklu SMS, by jeszcze bardziej usprawnić procedurę startową wprowadzili w ostatnią niedzielę sektor F1 (od nazwy Formuła 1), w którym na starcie ustawiali się najszybsi zawodnicy z poprzedniego biegu. Niestety nie wszyscy zrozumieli regulaminowe nowości, choć te były powtarzane przez mikrofon kilkanaście razy, a znacznie wcześniej zostały wyjaśnione na kilkudziesięciu stronach internetowych. Stąd kilka ostrzeżeń i kar. – Zawodników, którzy wystartowali z sektora F1, a nie byli do niego przypisani, karaliśmy 15 sekundami dodanymi do wyniku – tłumaczy Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizator zawodów.

W biegu na dystansie 18,6 km klasykiem wygrał coraz lepiej prezentujący się Andrzej Honczar z Białegostoku. Trzy sekundy za nim przybiegł Czech Zdenek Melsa, a ponad trzy minuty do zwycięzcy stracił trzeci na mecie Rosjanin Maxim Sidorow (ukarany za start ze złego sektora).

W najsilniej obsadzonej konkurencji (176 zawodników) – 9,3 km klasykiem – po raz kolejny najlepszy okazał się junior – jeleniogórzanin Piotr Skowron, który o ponad półtorej minuty wyprzedził na mecie drugiego Wojciecha Smykowskiego z Sosnówki i kolejnego juniora z MKS Karkonosze Jelenia Góra – Jakuba Mieszałę.

Na dłuższym dystansie stylem dowolnym tradycyjnie mieliśmy walkę koalicji Czechów z Polakiem Robertem Faronem. Wygrał Pavel Petr – 40 sekund przed Faronem i ponad dwie minuty nad swoim rodakiem Davidem Srutekiem. Należy zaznaczyć, że dzięki wsparciu naszych wioślarzy, tym razem proporcji pomiędzy Czechami i Polakami w pierwszej dziesiątce, nie były aż tak bardzo zachwiane. W czołowej dziesiątce było sześciu naszych południowych sąsiadów i czterech Polaków.

Na 9,3 km stylem dowolnym Czech Tomas Malik o 32 sekundy wyprzedził Zbigniewa Galika ze Szklarskiej Poręby. Tu w pierwszej dziesiątce było tylko czterech Czechów i sześciu naszych rodaków.

W niedzielę w ramach SNS Biegu Tysiąclecia odbyły się Mistrzostwa Polski Lekarzy. Na dystansie 18,6 km klasykiem wygrał Paweł Bubula z Wiśnowej. Ten sam dystans stylem dowolnym najszybciej pokonał Leszek Walczak z Leszna, a najsilniej obsadzony dystans – 9,3 km – na swoją korzyść rozegrał Tomasz Nowakowski – stomatolog ze Szklarskiej Poręby.

Już za tydzień – 22 stycznia – kolejny atrakcyjny start w ramach cyklu SNS – Bieg Bez Granic. Start tradycyjnie na dworcu kolejowym w Harrachovie – Mytinach. Początek ostro pod górę, potem zawodnicy przemieszczą się w stronę Samolotu i pomkną do mety w Jakuszycach. Dystans Mini będzie liczył ok. 12-13 km, a Mega ok. 20-22 km. Dokładna informacja o trasie, a także zgłoszenia na stronie internetowej cyklu SNS – http://sns-nartybiegowe.pl

Apelujemy o wcześniejsze dokonywanie wpłat, najlepiej za pomocą internetu. Przypominamy także, że opłata startowa w przeddzień zawodów i w dniu startu jest wyższa, niż ta dokonana wcześniej – zaznaczają organizatorzy.

-> Pełne wyniki biegu <-

Zdjęcia Stacja Jakuszyce

Post navigation

Tatry Running Tour 2012

TATRY RUNNING TOUR 2012 Data: 22-24.6.2012 Miejsce: Vysoke Tatry, Strbske Pleso, Slovakia Dyscyplina: cross country running…

Udany zimowy sprawdzian górali

Przygotowujący się do sezonu biegacze górscy stawili się licznie na sprawdzenie formy w 5 Biegowym Festiwalu…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te