Marsz Nordic Walking – Chodzę Bo Lubię

Już po raz trzeci Gmina Bielsko – Biała wspólnie z Fundacją Rozwoju Sportu, Turystyki i Rekreacji „Na Przełaj” zapraszają do udziału w III Marszu Nordic Walking pod hasłem „Chodzę Bo Lubię”. Marsz odbędzie się 31 sierpnia 2014r. w Bielsku-Białej. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Bielska – Białej Pan Jacek Krywult.

Chodzę bo lubię baner

Marsz Nordic Walking:

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą rekreacji. Polega na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Osoba uprawiająca ten rodzaj sportu angażuje do wysiłku większość partii mięśniowych. Pracują one inaczej niż podczas normalnego marszu. Kije Nordic Walking powstały w wyniku wielu badań. Połączono kijki trekkingowe i kijki od nart biegowych. Opracowano specjalne uchwyty, które powodują odciążanie zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa. Badania dowodzą, że czynnie jest zaangażowane ok. 90% mięśni. Również spalanie kalorii jest większe niż podczas zwykłego marszu i to o 20%.

Stymulowane podczas marszu włókno mięśniowe pomaga naszemu ciału zachować witalność, szczupłą sylwetkę i zdrowie. Zaangażowane są nogi, biodra i górna partia ciała; ręce, barki, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Podczas marszu spalamy więcej niż podczas biegu lub spaceru ( ok. 400 do 450 cal na godzinę )

– nasza tkanka tłuszczowa zmienia się w mięśniową,
– wzrost tętna od 5-17 razy na min.
– wyszczupla talie i brzuch już po kilku spacerach
– czynny udział bierze ok. 600 mięśni,
– 40% efektywniejszy niż spacer.

Lokalizacja:

Marsz Nordic Walking przemierzać będzie w rejonie szczytu Szyndzielnia w Beskidzie Śląskim, wznoszącym się tuż na północ od Klimczoka, usytuowanym pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych Miasta Bielska-Białej. Bazą zawodów jest dolna stacja kolejki linowej na Dębowiec, położona w pięknej, rekreacyjnej dzielnicy Bielska-Białej u podnóża gór – Dębowca i Szyndzielni z możliwością łatwego dojazdu. Obiekt otaczają ścieżki rowerowe oraz malownicze szlaki turystyczne.

Chodze bo Lubię 1

Uczestnicy będą mieli do wyboru trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności.

TRASA 1 – zawodnicza:

Start z dolnej stacji kolejki Dębowiec, marsz ścieżką na Dębowiec, następnie podejście do górnej stacji kolejki na Szyndzielnię, pętla i powrót tą samą trasą. Długość ok. 13 km, trasa wymagająca, na której zostanie rozegrana rywalizacja sportowa „O Puchar Prezydenta Miasta Bielska – Białej”. Na trasie zostanie dokonany pomiar czasu.

Chodze bo Lubię 6

TRASA 2 – rekreacyjna:

Start z dolnej stacji kolejki Dębowiec, marsz ścieżką na Dębowiec, następnie „traktem konnym” do punktu kontrolnego (w kierunku Wapienicy), pętla i powrót tą samą trasą. Długość ok. 8 km, trasa średnio trudna, marsz na tej trasie ma charakter rekreacyjny i nie jest dokonywany pomiar czasu.

Chodze bo Lubię 3

TRASA 3 – rekreacyjna:

Start z dolnej stacji kolejki Dębowiec, podejście do schroniska na Dębowcu, następnie zielonym szlakiem w kierunku dolnej stacji kolejki na Szyndzielnię i dalej do punktu Olszówka – Źródło Sahara tuż obok stacji kolejki, powrót ścieżką w stronę Olszówki Górnej, ul. Skrajną i ul. Karbową do punktu startu. Długość ok. 5 km, trasa łatwa, odpowiednia dla początkujących, marsz ma charakter rekreacyjny i nie jest dokonywany pomiar czasu. Start i meta Marszu Nordic Walking zlokalizowane będą na dolnej stacji kolejki Dębowiec.

Chodze bo Lubię 4

PROGRAM IMPREZY:

8:00 – 10:50– rejestracja uczestników, nauka podstaw techniki marszu Nordic Walking, omówienie zdrowotnych walorów Nordic Walking, rozgrzewka z instruktorem.

10:50 – otwarcie imprezy, powitanie uczestników i zaproszonych gości
11:00 – wymarsz na TRASĘ NR 3
11:10 – wymarsz na TRASĘ NR 2
11:20 – wymarsz na TRASĘ NR 1
12:00 – 13:00 – przybywanie na metę uczestników marszu
13:30 – 14:30 – wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach, impreza plenerowa, atrakcje towarzyszące
15:00 – zakończenie imprezy

Chodze bo Lubię 7

Serdecznie Zapraszamy!

Organizator Marszu:  Fundacja  Rozwoju  Sportu,  Turystyki  i  Rekreacji  „Na Przełaj”
Strona zawodów:  http//www.fundacjanaprzelaj.pl

Chodze bo Lubię LOGO

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te