Silesian Highland Maraton

29 lipca odbędzie się druga edycja Silesian Highland Marathon, czyli Maratonu Wyżyny Śląskiej.

Zawodnicy, jak w roku ubiegłym, zmierzą się z dystansem 42 lub 10 kilometrów w pagórkowatym terenie na obszarze gmin Mierzęcice, Psary oraz Bobrowniki w powiecie będzińskim. Jest to pierwszy w Polsce maraton terenowy o charakterze górskim zorganizowany na wyżynach.

Centrum imprezy oraz start biegów znajdują się w Nowej Wsi, obok Lotniska Katowice-Pyrzowice, znanej biegaczom z organizacji Biegu Nowej Wsi (w tym roku odbyła się szósta edycja tego wydarzenia). Następnie trasa prowadzi w stronę Rogoźnika, gdzie na plaży nad jeziorami czeka na uczestników przygotowana przez gminę Bobrowniki strefa kibica.

Po okrążeniu rogoźnickich zbiorników maraton skieruje się w stronę Garbu Tarnogórskiego, mezoregionu w północnej części Wyżyny Śląskiej, gdzie rozpoczną się solidne podbiegi na okoliczne wzgórza Wału Brzękowickiego. Po pokonaniu Góry Siewierskiej i zbiegu do Brzękowic Górnych biegacze zameldują się w kolejnej strefie kibica, tym razem w gminie Psary, zlokalizowanej na boisku piłkarskim Orła Dąbie.

Mijając kolejne miejscowości, których łącznie na trasie maratonu jest aż 27, zawodnicy dotrą w pobliże rzeki Czarna Przemsza. Ta część dystansu posiada znacznie łagodniejszy profil, dzięki czemu będzie można nieco odpocząć przed morderczą końcówką. Nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim rozpocznie się jednak długi i wyczerpujący podbieg pod Ostrą Górę w Toporowicach.

Tam, na szczęście, będzie można znów chwilę odetchnąć na specjalnie przygotowanym przez firmę Heat Not Lost punkcie odżywczym, który wzmocni biegaczy przed końcowymi kilometrami.

Ostatni etap biegu to piękna, ale wymagająca przeprawa przez wzgórza Sadowia i Najdziszowa, gdzie po jednej stronie rozciąga się widok na Górnośląski Okręg Przemysłowy z Wyżyną Katowicką i Pagórami Jaworznickimi, a po drugiej na Wyżynę Woźnicko Wieluńską w okolicach Częstochowy.

Suma podbiegów to zaledwie 630 metrów, co dla wytrawnych biegaczy terenowych nie powinno być wielkim kłopotem. Ten bieg ma jednak swoją specyfikę – mnogość wzniesień, kręte ścieżki polne i leśne z naturalnymi przeszkodami w postaci traw i gałęzi, a także duże prawdopodobieństwo lejącego się z nieba żaru sprawiły, że podczas pierwszej edycji tylko najlepsi zawodnicy byli w stanie przebiec cały dystans, nie przechodząc do marszu.

Atutem SHM jest gęste rozmieszczenie punktów odżywczych i niemal rodzinna atmosfera wśród osób zaangażowanych w organizację. Z krajoznawczego punktu widzenia rejon tej części Wyżyny Śląskiej jest naprawdę warty zwiedzenia, ponieważ mało kto o nim wie, a prezentuje się bardzo okazale. Podczas maratonu można to zrobić w ciągu kilku godzin, warto jednak zostać w okolicy również na niedzielę i zobaczyć lokalne atrakcje turystyczne.

Najwyższy punkt na trasie maratonu znajduje się w pobliżu wzniesienia na Płaskowyżu Twardowickim w Nowej Wsi (398 m n.p.m.). Jest to jednocześnie najwyższy punkt w powiecie będzińskim, a także drugi najwyższy punkt na całej Wyżynie Śląskiej. Ustępuje on jedynie Górze Świętej Anny.

Trasa 10-kilometrowa to maraton w pigułce, pozwala zasmakować jego charakteru, ale oferuje mniejsze doznania, zarówno w sensie estetycznym jak i pod względem dolegliwości bólowych. Warto jednak zmierzyć się z nią w pierwszej kolejności, a w przyszłym roku zapisać się na maraton, by przygotować organizm na to wyzwanie.

Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Nowa Wieś i Okolice we współpracy z Urzędami Gmin Mierzęcice, Psary, Bobrowniki oraz firmą Qualifit. Patronat honorowy nad imprezą objął jak w roku ubiegłym Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Sponsorami wydarzenia są firmy Sarex, School Tour i Heat Not Lost, a partnerami Decathlon, Muszynianka, Kaufland, ZRW Bara i Vilamalia. SHM współpracuje także z Polską Organizacją Wspierania Efektywności Energetycznej i Rozwoju oraz grupą biegową Zapierdalacze. Patronami medialnymi wydarzenia są Trening Biegacza, Maratonypolskie.pl, Biegigórskie.pl i Traseo.

Zapisy na Silesian Highland Marathon II są prowadzone na: www.zmierzymyczas.pl Do 24 lipca przy zapisie internetowym obowiązują następujące kwoty wpisowego: 99 zł za Maraton oraz 49 zł za Bieg na 10 km.

Więcej informacji na bieżąco na Facebooku: Silesian Highland Marathon oraz stronie internetowej zawodów: www.silesianhighland.com

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te