Chudy Wawrzyniec za nami - BiegiGorskie.pl

Chudy Wawrzyniec za nami

Dominika Stelmach i Tomasz Skupień mistrzami Polski w ultra.

W sobotę, 13 sierpnia 2022 podczas ultramaratonu Chudy Wawrzyniec odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Zwycięzcą biegu – po zaciętej walce został Tomasz Skupień, który poprawił dotyczasowy rekord trasy o ponad 10 minut. Również rekordowo szybko do mety dotarli kolejni zawodnicy – Paweł Czerniak i Kamil Leśniak – ubiegłoroczny mistrz Polski ultra. Wśród kobiet w najlepszej dyspozycji była tego dnia Dominika Stelmach – mistrzyni Polski ultra z 2020 roku. Drugie miejsce wywalczyła Paulina Tracz, a jako trzecia do mety dotarła Katarzyna Wilk – ubiegłoroczna zwyciężczyni. Z kolei w niedzielę, 14 sierpnia odbyła się rywalizacja na 20-kilometrowej trasie Małej Rycerzowej i tutaj zdecydowanie najlepszym był Marcin Kubica, który poprawił własny rekord trasy – o 1 sekundę oraz pierwsza edycja verticala na Muńcuł. Swoje zawody miały także dzieciaki i młodzież startujące w Chudym Hulajniku na dystansach od 300 m do 2,5 km.

Tegoroczna edycja Chudego Wawrzyńca odbyła się w sprzyjających warunkach. Przyjemna temperatura i przelotny deszcz sprawiły, że znacznie łatwiej było przetrwać wymagającą formułę Chudego – czyli bieg bez supportu i z małą liczbą punktów odżywczych.

Na trasie 80+, która była areną zmagań mistrzostw Polski punkty odżywcze są dwa. O sprzyjających warunkach świadczą wyniki najszybszych biegaczy. Tomasz Skupień dotarł do mety w Ujsołach po 7 godzinach 36 minutach i 56 sekundach. Paweł Czerniak, który przez dużą część rywalizacji był liderem, ostatecznie musiał zadowolić się srebrnym medalem MP, a jego wynik to 7 godzin 39 minut i 27 sekund. Brązowy medal wywalczył Kamil Leśniak, który na pokonanie trasy potrzebował 7 godzin 43 minut i 20 sekund.

– Podczas biegu starałem się nie myśleć o miejscu tylko o jakości biegu, co przełożyło się na wynik. Olbrzymi spokój, opanowanie i trzymanie się ustaleń z trenerem, wpłynęły na taki czas na mecie. Medal bardzo mnie cieszy, szczególnie że to pierwszy złoty medal. Jeszcze bardziej jestem zadowolony z czasu, z jakim ukończyłem bieg – mówił po zawodach Tomasz Skupień.

Rekordowo szybko nie było wśród kobiet, ale poziom sportowy był naprawdę wysoki. Zwyciężczyni – Dominika Stelmach uzyskała wynik 8 godzin 26 minut i 51 sekund. Paulina Tracz zameldowała się na mecie po 8 godzinach 41 minutach i 57 sekundach. Również Katarzyna Wilk „złamała” 9 godzin – jej czas to 8 godzin 56 minut i 15 sekund.

– To był bardzo luźny bieg z bardzo mocnego treningu. Nastawiałam się na mocniejszą końcówkę i udało się to zrealizować. Ostatecznie pobiegłam tylko 4 minuty gorzej od mojego rekordowego biegu sprzed dwóch lat – podsumowała krótko mistrzyni Polski 2022.

Linię mety osiemdziesiątki minęło 186 osób. Ponad dwukrotnie więcej zawodników wybrało dystans 50+. Metę przekroczyło 379 biegaczek i biegaczy. Najszybszym okazał się Artur Jabłoński (czas 4 godziny 38 minut i 39 sekund), drugie miejsce zajął Marcin Dyrlaga (wynik 4 godziny 51 minut 37 sekund), a trzeci był Jakub Wolski (4 godziny 58 minut 13 sekund).

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Alicja Białobłocka (czas 5 godzin 45 minut 32 sekundy) przed Anną Halską (5 godzin 45 minut 56 sekund) oraz Justyną Kocoń (6 godzin 32 minuty 48 sekund).

Chudy Wawrzyniec 2022 to to także rywalizacja na trudnej, ponad 100-kilometrowej trasie. Zawody te rozgrywane są od 2018 roku, co dwa lata. I tutaj było rekordowo szybko. Zwyciężył (podobnie, jak przed dwoma laty) – Dominik Grządziel, z czasem 11 godzin 5 minut 33 sekundy.

– Dzisiejsze warunki pogodowe były zdecydowanie bardziej sprzyjające, więc dotarłem do mety w lepszej formie niż poprzednio. Pamiętam, że w 2020 roku ostatnie 20 km było już walką, a dzisiaj do mety czułem się dobrze. Ten bieg jest najtrudniejszą „setką”, jaką ukończyłem, ale podkreślam, że podoba mi się ta trasa. Nie wiem, czy wrócę na kolejną edycję, bo łączę bieganie ze startami rowerowymi, ale na pewno wrócę – mówił po zawodach Dominik Grządziel.

Drugie miejsce zajął Piotr Babis (11 godzin 17 minut i 31 sekund), a trzeci był Michał Orzeł (11 godzin 50 minut 39 sekund). Wśród kobiet również padł rekord trasy, a jego autorką jest Ekaterina Fetisova – 14 godzin 51 minut 54 sekundy. Drugie miejsce wywalczyła Nina Graboś (15 godzin 1 minuta 17 sekund), a trzecia była Jadwiga Bury (15 godzin 48 minut 13 sekund). W limicie czasu, który wynosi 16 godzin, do mety najdłuższej trasy Chudego Wawrzyńca dotarło 38 osób. Kolejnych 11 przekroczyło założony limit, ale bieg ukończyło.

Drugiego dnia rywalizacji odbył się bieg na 20,5 km – Mała Rycerzowa oraz tegoroczna nowość – inov-8 Muńcuł Vertical na dystansie 1 km. Dodatkowo swoje zawody miały dzieci i młodzież startujące w Chudym Hulajniku.

W Małej Rycerzowej równych sobie nie miał Marcin Kubica. Od startu nikt nie próbował dotrzymać Mu kroku, co w konsekwencji przyniosło niemal 10-minutową przewagę na mecie. Czas Marcina to 1 godzina 32 minuty i 42 sekundy, co jest rekordem trasy poprawionym o… 1 sekundę! Drugie miejsce zajął Dariusz Marek (czas 1 godzina 42 minuty i 28 sekund), a trzeci był Łukasz Ficoń (wynik 1 godzina 55 minut i 6 sekund).

– Nie czuję się jeszcze zregenerowany po poprzednich startach, ale też w dzisiejszym biegu zabrakło rywalizacji, co w pierwszej części dystansu mogłoby zmusić mnie do większego wysiłku. Porównałem ten bieg z ubiegłorocznym. Wtedy wbiegłem na szczyt Małej Rycerzowej 2 minuty szybciej. Dzisiaj z kolei lepiej poradziłem sobie na zbiegu – podkreślił po zawodach Marcin Kubica.

Wśród kobiet jako pierwsza do mety dotarła Marta Kaźmierczak, z wynikiem 2 godziny 3 minuty i 4 sekundy. Drugą lokatę wywalczyła Ewa Szczęsna (2 godziny 10 minut i 5 sekund), a trzecia była Anna Skalska (czas 2 godziny 11 minut i 5 sekund).

Najkrótszym, ale wymagającym dystansem był vertical na Muńcuł. Kilometr i 415 przewyższenia najszybciej pokonał Andrzej Długosz. Jego wynik to 16 minut i 13 sekund. Drugi był Łukasz Zdanowski (18 minut i 3 sekundy), a trzecie miejsce wywalczył Piotr Książkiewicz – organizator Chudego Wawrzyńca (czas 19 minut i 58 sekund).

Wśród kobiet najszybszą była Katarzyna Holz (22 minuty i 51 sekund), drugie miejsce zajęła Agnieszka Suchanek (czas 24 minuty i 16 sekund), a trzecia była Anna Foland (27 minut i 5 sekund).

– Bardzo cieszę się, że wzięłam udział w tym biegu. Można powiedzieć, że był to pewien eksperyment, bo wcześniej na Chudym nie było trasy o takim charakterze, a dodatkowo jest to naprawdę nietypowy szlak. Mój start w verticalu nie był planowany, ponieważ miałam startował w Małej Rycerzowej. Niestety kilka dni temu pojawił się dyskomfort w kolanie, więc zrezygnowałam ze startu na trasie ze zbiegami, ale po rekonesansie trasy verticala, postanowiłam podjąć to wyzwanie – mówiła po zawodach najszybsza z kobiet – Katarzyna Holz.

Małą Rycerzową ukończyły 243 osoby. W nietypowej rywalizacji inov-8 Muńcuł Vertical wzięło udział 16 biegaczek i biegaczy. Łącznie w dwudniowej imprezie w Rajczy i Ujsołach wystartowało blisko 1000 zawodników.

Szczegółowe informacje oraz wyniki można znaleźć na www.chudywawrzyniec.pl. Warto zaglądać także na profil imprezy na Facebook’u.

Najważniejsze informacje – Chudy Wawrzyniec:
Dystans: ok. 100 km, ok. 80 lub ok. 50 km (przewyższenia +4825/-4775; +3825/-3775 m lub +2525/-2475 m)
Start: 13 sierpnia 2022, godz. 4:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 16 godzin
Liczba punktów odżywczych: 3 na trasie 100 km (Przełęcz Przegibek, Przełęcz Glinka i Sopotnia Wielka), 2 na trasie 80 km (Przełęcz Przegibek i Przełęcz Glinka) i 1 na trasie 50 km (Przełęcz Przegibek)

Najważniejsze informacje – Mała Rycerzowa:
Dystans: 20 km (przewyższenia +1150/-1100 m)
Start: 14 sierpnia 2022, godz. 10:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 5 godzin
Liczba punktów odżywczych: 1 (Młada Hora)

Najważniejsze informacje – inov-8 Muńcuł Vertical:
Dystans: 1 km (przewyższenia +415m)
Start: 14 sierpnia 2022, godz. 11:00 – Dolina Danielki
Meta: Muńcuł
Limit czasu: 1 godzina

Autorzy zdjęć: Andrzej Olszanowski i Katarzyna Gogler.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*