Celińska 7 zawodniczką Mistrzostw Świata

Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała) zajęła 7 miejsce podczas Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim, które odbyły się 16 sierpnia w Manitou Springs, w stanie Colorado.

PikesPeakAscent

W czasie biegu Pikes Peak Ascent rywalizowano na wyjątkowej trasie, długości 21,43 km, z przewyższeniem + 2382 m. Start był na wysokości 1920 m, a meta – na szczycie Pikes Peak, na wysokości 4302 m. Bieg w limicie czasu, który wynosił 6,5 godziny ukończyły 1683 osoby z 19 krajów.

MŚ USA trasa

Wielki triumf odnieśli gospodarze, reprezentacja Stanów Zjednoczonych, którzy zdobyli 4 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale. Włosi zdobyli 2 srebrne, Erytrea – 1 srebrny, a Niemcy i Słowenia po 1 brązowym medalu.
W kategorii kobiet zwyciężyła, mieszkająca w Colorado Springs, licząca 147 cm wzrostu, Allie McLaughlin, która wygrała niedawno mistrzostwa USA w biegu alpejskim.

Allie McLaughlin

To zwycięstwo oraz 5 miejsce w mistrzostwach  USA  biegu przełajowym w 2009 roku to jej jedyne jak dotychczas znaczące sukcesy sportowe. McLaughlin zajęła 28 miejsce w kategorii open. Będzie z pewnością jedną z faworytek Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, na alpejskiej trasie, które odbędą się 14 września, w Casette di Massa, we Włoszech.

Allie McLaughlin_meta

Srebrny medal zdobyła Morgan Arritola, trzecia w mistrzostwach świata 2012, a medal brązowy – Shannon Payne, która początkowo próbowała dotrzymać kroku zwyciężczyni. Najlepszą zawodniczką spoza USA okazała się Słowenka Mateja Kosovelj, która zajęła 4 miejsce.
Ania Celińska rozpoczęła spokojnie. Na pierwszym punkcie kontrolnym, na 6,92 km, na wysokości 2682 m była na 11 miejscu. Na następnym punkcie – 12,23 km, 3099 m była 10, wyprzedzając po drodze Nowozelandkę Annę Frost. Potem przyszła kolej na Włoszkę Ivanę Iozzię, która, w zeszłorocznych mistrzostwach w Szklarskiej Porębie prowadziła przez znaczną część dystansu. Na ostatnich kilometrach Celińska wyprzedziła jeszcze najlepszą z Włoszek Catherinę Bertone oraz Amerykankę Ellie Keyser dobiegając na metę na siódmej pozycji, jako druga z zawodniczek spoza USA i jako druga w kategorii wiekowej. Za plecami Ani, na 10 miejscu dobiegła do mety ubiegłoroczna mistrzyni świata, Włoszka Antonella Confortola.

MŚ USA Anna Celinska

Dramatyczny przebieg miała walka w kategorii mężczyzn. Od początku prowadzenie objął Amerykanin Andy Wacker. Prowadził przez cały dystans aż do 1600 metrów przed metą, kiedy to wyprzedził go trzykrotny wicemistrz świata na trasach alpejskich i anglosaskich Erytrejczyk Azeria Teklay. Ale najszybszym okazał się Amerykanin Sage Canaday, 5 zawodnik długodystansowych mistrzostw świata w 2012 roku, który od 5 kilometra biegł na trzecim miejscu, na 1200 m przed metą wyprzedził Wackera, a na 800 m przed metą – Teklaya.

Sage Canaday

Broniący tytułu mistrza świata Słoweniec Mitja Kosovelj zajął 17 miejsce, a spośród innych zawodników, którzy zajmowali czołowe miejsca w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Szklarskiej Porębie, Włoch Tomasso Vaccina zajął miejsce 6 (w roku ubiegłym 8), Rumun Ionut Zinca – 10 (3), Włoch Emanuele Manzi – 20 (4), Andrew Davies – 26 (2), Zac Freudenburg – 35 (5). Jedyny Polak w tej rywalizacji – Robert Celiński (Byle Dobiec Anin) zajął 57 miejsce.

W klasyfikacji drużynowej w obu kategoriach złoty medal zdobyły Stany Zjednoczone przed Włochami, w kategorii kobiet brąz dla Słowenii, a  w kategorii mężczyzn dla Niemiec.

Wyniki:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kobiety:   http://pprrun.org/results/2014_results/2014_ppa_female.htm

MŚ USA Podium kobiet

Mężczyźni:   http://pprrun.org/results/2014_results/2014_ppa_male.htm

MŚ USA Podium mezczyzn

Drużynowo:   http://pprrun.org/results/2014_results/2014_ppa_teams.htm

Relacja:  Andrzej Puchacz

-> Link do relacji Roberta Celińskiego <-

Post navigation

3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc

16 sierpnia w Karpaczu, wystartuje nowy ultramaraton biegowy o nazwie kojarzącej się z zadaniem matematycznym „3xŚnieżka=1xMont…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te