Biegacze dopisali na IV Biegu Zamoyskiego

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego w tym roku zaliczyć można do bardzo udanych.

Wystartowało w nim 212 zawodników, czyli aż o ponad 100 więcej niż rok temu. Nie wystraszyła ich deszczowa pogoda. Zwycięzca Robert Faron z Kamienicy trasę długości 10 km z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka pokonał w czasie 42min:13.6.

ak5

Na drugim miejscu finiszował Nataniel Swat (RMD Montrail Team) a na trzecim Michał Sowa z … Gdańska

ak6

Tuż za podium znalazł się Dariusz Marek (RMD Monrail Team).

ak7

Wśród pań zwyciężyła bezapelacyjne Izabela Zatorska (RMD Montrail Team) z czasem 47min:51.7.

ak8

Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu 2009 r. w ramach obchodów 120 rocznicy nabycia dóbr zakopiańskich przez hr. Władysława Zamoyskiego.

Trasa prowadziła wówczas z Palenicy Białczańskiej do Kuźnic i liczyła 21 km. Kolejna edycja biegu odbyła się dopiero w 2011 r. w ramach „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem”.

ak9

Zmieniono i skrócono wówczas trasę, której długość od tamtej pory wynosi 10 km i prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.).

ak10

Bieg Zamoyskiego to jeden z najlepszych biegów górskich sezonu 2012 wg rankingu biegigorskie.pl. Otrzymał podwyższoną kategorię Ligi Biegów Górskich – S. Natomiast w 2011 r. portal internetowy maratonypolskie.pl przyznał mu wyróżnienia m.in. w kategorii biegów na dystansie 10 km i biegów górskich.

ak4

W tym roku bieg miał szczególny charakter ze względu na obchody 160-tej rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego, wybitnej postaci zasłużonej dla odzyskania Morskiego Oka, a także bardzo bliskiej członkom Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

ak12

Władysław Zamoyski współtworzył bowiem gniazdo tej organizacji w Zakopanem, przekazując na ten cel należący do niego grunt i finansując budowę sokolni. Z okazji tego jubileuszu wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, który ufundował także specjalny puchar dla zwycięzcy biegu do Morskiego Oka. Natomiast członkowie zakopiańskiego „Sokoła” złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zasługi hr. Wł. Zamoyskiego dla odzyskania Morskiego Oka.

ak11

O 12.30 w kinie „Sokół” odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom biegu w klasyfikacji generalnej oraz w poszczególnych kategoriach.

ak4

Po dwóch dniach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem w klasyfikacji Grand Prix Sokoła prowadzi Marek Grochowski przed Wawrzyńcem Pawskim (obaj reprezentujący TG „Sokół” Zakopane) i Piotrem Smolakiem (Poraj-Krosno). Jutrzejszy ekstremalny Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły rozstrzygnie o ostatecznym wyniku. Start o godz. 7.00 z Parkingu w Jaszczurówce.

Tekst i foto: Anna Karpiel-Semberecka

->Pełne wyniki<-

Post navigation

Poznaliśmy Mistrzów Skyrunning

W niedzielę biegacze zmierzyli się z najtrudniejszym wyzwaniem rozgrywanego przez trzy dni w Zakopanem Weekendu Biegowego…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te