Wirusoodporny Bieg Rzeźnika - BiegiGorskie.pl

Wirusoodporny Bieg Rzeźnika

Już za tydzień w Bieszczadach pojawią się pierwsi fani górskiego ultra biegania by spróbować samotnie swych sił na trasach VI Festiwalu Biegu Rzeźnika! W tym roku organizatorzy musieli zrezygnować z czysto sportowego charakteru imprezy na rzecz promocji Bieszczad i zdrowego trybu życia.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć że ten rok jest niezwykły, przez co jest też niesamowitym wyzwaniem dla wszystkich organizatorów sportowych eventów nie tylko w Polsce ale praktycznie na całym świecie.

Wiele topowych światowych imprez zostało odwołanych, jednak część organizatorów postanowiła w tym roku zmierzyć się z tym wyzwaniem i albo przesunęła swe biegi na terminy jesienne licząc na poluzowanie rządowych ograniczeń w temacie organizacji imprez sportowych na wolnym powietrzu albo postanowiła zmienić zasady tak by dostosować się do panujących aktualnie zasad.

Takim prekursorem, który jako pierwszy sprawdzi inną koncepcję „na własnej skórze” jest Mirek Bieniecki i  Fundacja Bieg Rzeźnika – czyli organizator kultowego, największego polskiego festiwalu biegów górskich – Festiwalu Biegu Rzeźnika.

Trzeba przyznać że organizatorzy naprawdę musieli poświęcić masę czasu by wymyślić formułę z jednej strony maksymalnie bezpieczną dla uczestników i wolontariuszy a do tego opakowaną w atrakcyjną formę „quasi – wirtualnego” współzawodnictwa.

My już od dwóch tygodni wyruszyliśmy w wirtulaną podróż w Bieszczady – dzięki naszemu mega wyzwaniu – ATTIQ Virrrtual Ultra Challenge, które miało na celu przede wszystkim zmotywowanie Was do (prawie)codziennej aktywności biegowej. Wielu z uczestników tegorocznego festiwalu pomogło to zapewne w przygotowaniach.

Pamiętajcie że biegi Festiwalowe także można zaliczać do naszego wyzwania. Można je także rozpocząć właśnie od tych biegów.

Ale wróćmy do samego Festiwalu Biegu Rzeźnika – jak wygląda pomysł organizatorów na czasy koronawirusowego kryzysu?

Oto główne zmiany – tej wirusoodpornej edycji VI Festiwalu Biegu Rzeźnika

– Wydłużenie okresu Festiwalu/Wyzwania do 9 dni (6-14 czerwca) – tak aby uczestnicy mogli pokonywać trasy w rozproszeniu, zgodnie z obowiązującymi regulacjami antywirusowymi

– Przeorganizowanie tras w celu uproszenia logistyki wydarzenia (wszystkie starty z Cisnej) oraz stworzenia możliwości samodzielnego korzystania z “przepaków” przez uczestników wyzwania (mapka),

– Oznakowanie tras biegów w terenie oraz w aplikacji internetowej,

– Przeniesienie większości funkcji Biura Imprezy do Internetu (m.in. odprawa online oraz samodzielny wydruk kart zawodnika),

– Ograniczone do minimum biuro imprezy, działające w dniach Festiwalu w godzinach od 8.00 do 22.00 (odbiór pakietów, numerów i chipów, na podstawie własnoręcznie wydrukowanej karty zawodnika),

– Przekazanie uczestnikom pakietów startowych zawierających wszystkie informacje niezbędne do bezpiecznego pokonania trasy biegu: numer, chip do pomiaru czasu (będą maty pomiarowe), przekąski, które w normalnej sytuacji byłby podane na punktach żywieniowych oraz żeton do wykorzystania na posiłek po ukończeniu trasy biegu (w zależności od faktycznych możliwości organizacyjnych miejscowych restauratorów oraz obowiązujących ograniczeń wynikających z aktów prawa),

– Pakiet będzie zawierał także maseczki ochronne do noszenia w miejscach publicznych oraz ewentualne pamiątkowe gadżety,

– Monitoring uczestników na trasie poprzez aplikację mobilną po wcześniejszej rejestracji,

– Opiekę medyczną oraz zabezpieczenie GOPR,

– Stały kontakt telefoniczny i internetowy z organizatorem dla uczestników biorących udział w wyzwaniu,

– Pamiątkowy medal dla tych, którzy pokonają wyznaczone trasy,

– Pomiar czasu na wyznaczonych trasach,

– Listę wynikową uczestników, którzy ukończyli wyzwanie oraz prowadzenie klasyfikacji na podstawie wyników ujawnionych na platformie internetowej dla celów statystycznych i historycznych

– Uczestnicy otrzymają w pakietach zestaw odżywek i napojów oraz drobny prowiant.

– Na trasę Biegu Rzeźnika, Biegu Rzeźnika Ultra oraz Biegu Rzeźnika Sky należy zabrać ze sobą niezbędne produkty żywnościowe oraz wystarczający zapas wody/napojów na ok. 42km. W Cisnej, gdzie jest start i meta jest możliwość pozostawienia zaopatrzenia, pożywienia się oraz uzupełnienia zapasów. Organizator zaleca, aby pozostawić w Cisnej samochód lub “worek z przepakiem” w sąsiedztwie startu/mety i w ten sposób skorzystać z własnego “przepaku”.

– Uzupełnienie wody możliwe będzie także w Smereku, w miejscu, w którym dotychczas znajdował się punkt żywieniowy/przepak oraz na Przełęczy Żebrak.

– Nie ma także zakazu własnego supportu na trasach

W związku z ograniczeniem możliwości przenoszenia się wirusa organizator zrezygnował z punktów programu, które grupowały uczestników:

– Organizacji miasteczka festiwalowego,
– Biura zawodów w tradycyjnej formie,
– Expo, czyli targów towarzyszących imprezie,
– Zorganizowanego dojazdu na start Biegu Rzeźnika oraz Rzeźniczka,
– Masowych startów biegów,
– Strefy mety,
– Limitów w tradycyjnej formie,
– Punktów odżywczych na trasie biegów (zawodnicy otrzymają odżywki i prowiant w pakietach startowych),
– Zorganizowanych stref kibicowania,
– Tradycyjnej odprawy i uroczystego zakończenia wraz z dekoracją zawodników,
– Biegów dla dzieci, koncertów oraz innych atrakcjach związanych z funkcjonowaniem miasteczka biegowego.

Organizator otrzymał także potwierdzenie od ITRA – International Trail Running Association, że biegi VI Festiwalu Biegu Rzeźnika będą dawały zawodnikom punkty kwalifikujące ITRA, które są wymagane do startu w wielu imprezach w Polsce i na świecie. Oto punkty poszczególnych imprez:

– Rzeźnik Ultra i Rzeźnik Hardcore: 5 pkt

– Bieg Rzeźnika: 4 pkt

– Rzeźnik SKY: 3 pkt

– Rzeźniczek: 1 pkt

Na stronie festiwalu są także od 12 maja dostępne mapy wszystkich tras wraz z trackami.

A od wczoraj ruszyło Wirtualne Biuro Festiwalu!

Naprawdę wielki „szacun” dla organizatorów za tą pracę i stworzenie schematu organizacyjnego dużej biegowej imprezy w wersji „quasi wirtualnej -wirusoodpornej”, która może stać się drogowskazem dla wielu następnych.

Więcej o VI Festiwalu Biegu Rzeźnika – poczytacie na stronie organizatora: https://www.biegrzeznika.pl/

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*