Bieg górski trochę inny niż wszystkie

Już za miesiąc w Brennej alpejski Bieg Niezłomnych Śladami Henryka Flamego z metą na szczycie Błatniej.

Będzie to bieg trochę inny niż większość biegów górskich.

Zawodnicy będą mieli do pokonania dość trudną ale do pokonania przez chyba każdego 9 kilometrową trasę biegnącą spod klimatycznej Karczmy Pod Skalicą w kierunku przełęczy Karkoszonka…

… a stamtąd przez Stołów (1035 m n.p.m.) na Błatnią gdzie znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom „Bartka”.

Przewyższenia trasy to +537m/-174m.

Bieg ten jest poświęcony Żołnierzom Niezłomnym  – kapitana Henryka Flamego „Bartka”*.

W ramach biegu oprócz kategorii open i kategorii wiekowych prowadzona będzie także (dla wszystkich chętnych) kategoria mundurowa – w której to będzie trzeba pokonać trasę w mundurze i butach typu wojskowego ponad kostkę.

Bieg będzie jednocześnie biegiem o Puchar Dowódcy Jednostki Wojskowej AGAT płk Sławomira Drumowicza – dowódcy jednej z najsłynniejszych polskich jednostek wojskowych komandosów.

Warto wspomnieć że płk Drumowicz pokonał tą trasę w mundurze w roku 2016!

  

Dla wszystkich zawodników przewidziane są liczne atrakcje – nie tylko ciepła żołnierska strawa ale także przepiękny okolicznościowy medal inspirowany nieśmiertelnikami polskich żołnierzy września, który będzie można za dodatkową opłatą wygrawerować sobie z tyłu tuż po biegu np. własnym imieniem i nazwiskiem, „ksywą” czy czasem w jaki się pokonało zawody.

Do tego okolicznościowa koszulka, numer startowy oraz nagrody zarówno dla najlepszych jak i do losowania.

   

Ale to nie koniec atrakcji: firma Extreme Construction twórca przeszkód m.in. na Rumageddon przygotuje wraz z Grupami Rekonstrukcji Historycznej „obóz partyzancki” dla dzieci i młodzieży gdzie będą mogli zdobywać różnego rodzaju sprawności.

A po biegu, posiłku i dekoracji mega niespodzianka – koncert grupy muzyczno-historycznej FORTECA! śpiewającej m.in. utwór pt. „Chłopaki od Bartka”:

Rzadko chyba spotyka się biegi pełne tylu atrakcji. Zapraszamy 25 marca do Brennej!

Strona zawodów: http://www.biegwykletych.pl/

* Henryk Flame „Bartek” – to postać, która dla wielu mogła by być przykładem niezłomności a jego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz wieloodcinkowego serialu: polski lotnik broniący w 1939 roku nieba Warszawy a potem Lwowa, po 17 września zestrzelony przez Rosjan w okolicy Stanisławowa, ewakuowany na Węgry skąd powraca do kraju gdzie zakłada w Czechowicach organizację HAK ( Harcerska Armia Krajowa) podporządkowaną Armii Krajowej. W roku 1943 zagrożony dekonspiracją ucieka wraz z podkomendnymi do lasu gdzie podporządkowuje się dowództwu NSZ. Po wkroczeniu Armii Czerwonej ujawnia się jednak po kilku miesiącach zagrożony aresztowaniem ucieka wraz ze swymi ludźmi ponownie do lasu. Od tej pory zaczął występować jako „Bartek”, odtwarzając oddziały partyzanckie VII Okręgu Śląsko-Cieszyńskiego NSZ. Odział „Bartka” wsławił się m.in. przeprowadzeniem defilady swych oddziałów w pełnym umundurowaniu w Wiśle … 3 maja 1946 roku! We wrześniu 1946, w wyniku prowokacji, co najmniej 167 żołnierzy zgrupowania „Bartka” zostało wywiezionych na teren dzisiejszego województwa opolskiego i zamordowanych. Od tego czasu zgrupowanie pod dowództwem Flamego zaczęło tracić inicjatywę. W obliczu beznadziejnej sytuacji Henryk Flame postanowił dnia 11 marca 1947 się ujawnić korzystając z ogłoszonej amnestii, co nie do końca spodobało się władzy – dnia 1 grudnia 1947 został skrytobójczo zamordowany… 

To tylko bardzo skrócona historia tego polskiego żołnierza – bohatera, któremu pomimo walki do 1946 roku nie udało się przypiąć łatki „bandyty”.

 

 

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te