Beskidy Run - sieć tras na biegaczy górskich - BiegiGorskie.pl

Beskidy Run – sieć tras na biegaczy górskich

Beskidy o każdej porze roku cieszą się zainteresowaniem turystów pieszych i rowerowych. Ten posiadający miano Polskiej Marki Turystycznej obszar upodobali sobie również biegacze górscy, którzy w najbliższym czasie mogą mieć duże powody do zadowolenia. Z inicjatywy „Stowarzyszenia Region Beskidy” – zarządcy marki turystycznej BESKIDY powstanie sieć biegowych szlaków górskich – BESKIDY RUN. Realizacja projektu zakłada wytyczenie ok. 500 km tras, szlaków biegowych i kompleksowe ich oznakowanie. To pierwszy taki projekt w Polsce!

BESKIDY RUN – gratka dla biegaczy górskich

Założeniem projektu „Beskidy Run” jest stworzenie sieci biegowych szlaków górskich. W ramach projektu zostanie wytyczonych ok. 500 km tras, wielosezonowych szlaków biegowych, przyjmując oznaczenie ok. 25 tras biegowych o różnym stopniu trudności tworząc spójny kompleks tras. To jednak nie wszystko. Trasy zyskają spójny i dedykowany system wizualny zgodny z księgą znaków i logotypów Polskiej Marki Turystycznej Beskidy, zharmonizowany z przyjętym system znakowania szlaków PTTK. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, dedykowane bardzo szybko rozwijającej się grupie aktywnych turystów. Projekt stanowić będzie podstawę do wytyczania kolejnych tras biegowych.

Przydatne dla biegaczy górskich

Trasy wytyczone będą w formie pętli, w miarę możliwości ze startem w miejscach parkowania samochodów. Na początku tras będą zainstalowane „duże” tablice informacyjne opisujące schemat i profil trasy, główne atrakcje w pobliżu, istotne i ważne punkty na trasie, pożyteczne informacje np. nr alarmowe w górach, punkty odpoczynku, info o innych trasach biegowych w pobliżu, kody QR odnoszące się do pliku GPX (trasa do ściągnięcia na urządzenia mobilne). Planuje się umieszczenie również dużych tablic edukacyjnych w kilku miejscach widokowych na trasach, tak aby informować o dziedzictwie przyrodniczo-kulturowym Beskidów. Ponadto na trasach w odpowiedniej odległości zainstalowane zostaną „małe” tabliczki zawierające aktualne i istotne dla biegacza informacje.

Kto wytyczy trasy?

Wszystkie trasy zostaną wyznaczone nieodpłatnie przez miłośników biegów górskich i będą się pokrywać z istniejącymi w górach trasami pieszymi. Nie będzie więc potrzeby prowadzenia prac ziemnych ani dokonywania specjalnych uzgodnień. Tablice będą montowane przeważnie na istniejących już w górach tzw. „rogaczach”, a w razie innych rozwiązań zostaną uzgodnione z odpowiednimi nadleśnictwami oraz właścicielami terenu. Wyznakowane trasy będą wykorzystane do organizacji szeregu imprez i zawodów sportowych w rywalizacji górskiej, które aktualnie są bardzo popularną i rozwijającą się z dużym potencjałem, formą współzawodnictwa.

Nie tylko trasy

Na bazie oznakowanych tras planuje się w późniejszym terminie wydanie przewodnika o biegowych trasach Beskidów. Dodatkowo wszystkie trasy zostaną opisane na dedykowanej stronie internetowej oraz wiodącym dla Beskidów portalu www.beskidy.travel, gdzie dodane zostaną również znaczniki GPX dla urządzeń mobilnych.

Autorka tekstu: Natalia Wójcik
Zdjęcia: Rafał Soliński i Dominik Imielski
O postępach prac przeczytacie na www.beskidy.travel oraz na facebooku Beskidów: https://www.facebook.com/MarkaBeskidy

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*