Ania Figura Mistrzynią Świata w sprintach! - BiegiGorskie.pl

Ania Figura Mistrzynią Świata w sprintach!

Na Mistrzostwach Świata w Skialpinizmie rozgrywanych we francuskim Pelvoux w dolinie Vallouise, 23-letnia Zakopianka zdobyła dziś złoty medal w kategorii espoir (tzw. „nadzieje”, seniorki do lat 23).

W kategorii open kwalifikacje, półfinał i finał, dały jej 4 miejsce. To największy sukces Polki w tej dyscyplinie.

image-8757

Do finału weszła także juniorka Agata Cikowska, która zajęła ostatecznie 5 miejsce w swojej kategorii.

W najbliższych dniach odbędą się jeszcze starty indywidualne (juniorzy we wtorek, seniorzy w środę), vertical oraz sztafety. W tych ostatnich Polska wystawi zespół kobiecy.

image-8758

Na Mistrzostwach Świata w Skialpinizmie (dyscyplinie  nazywanej także narciarstwem wysokogórskim lub ski-touringiem) Polskę reprezentuje sześć osób: Agata Cikowska i Bartek Bargiel (juniorzy z TKN Tatra Team), Ania Figura, Ania Tybor i Klaudia Tasz (seniorki z KW Zakopane) oraz Kuba Przystaś (senior z SKTJ).

image-8759

Podczas 6 dni zawodów nasi zawodnicy wezmą udział w sprincie, verticalu, startach indywidualnych oraz w sztafecie kobiet.

Zawody odbywają się regionie Puy Saint Vincent, w dolinie Valloise. Poszczególne konkurencje będą rozgrywane na różnych stokach narciarskich i w terenie poza trasowym.

image-8760

Najkrótszą dyscypliną jest sprint, trwający zwykle około 3 minut (!), który jest skialpinizmem w pigułce: podejście na nartach, w butach (czasem w rakach, zależnie od warunków) i zjazd z przewyższeniem na poziomie 100 metrów. Vertical to tylko podejście, trwające około 25-30 minut, w czasie których zawodnicy przejdą w Pelvoux 430m (juniorzy) i 600m (seniorzy) w górę.

image-8761

W starcie indywidualnym organizatorzy przygotowali po trzy podejścia i zjazdy, które juniorom dadzą prawie 1000m przewyższenia, seniorkom prawie 1400m a seniorom ponad 1650m. W startach sztafetowych (trzy osoby u kobiet, cztery u mężczyzn)  każdy zawodnik pokona około 160m na dwóch podejściach i zjazdach, a w zespołowych (dwie osoby) ponad 2200m. Wszystkie informacje na stronie Mistrzostw Świata  http://www.ski-ecrins.com/

Najsłynniejszym zawodnikiem uprawiającym skialpinizm jest  Hiszpan Kilian Jornet, który jednocześnie jest  jednym z najlepszych biegaczy górskich i ultra na świecie. Na swoim koncie ma liczne zwycięstwa w Pucharze Świata w narciarstwie wysokogórskim oraz wygrane najważniejsze biegi ultra takie jak UTMB pod Mont Blanc czy Western States w USA.

image-8762

Wśród Polaków ostatnio największymi sukcesami może poszczycić się Ania Figura, która w 2012 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w sprincie (oraz srebro w espoir – kategoria do lat 23) oraz zwyciężyła w starcie indywidualnym, zostając Mistrzynią Europy w kategorii espoir.

image-8763

W ostatniej edycji Pucharu Świata w Norwegii Ania była dwa razy druga (w sprintach i w starcie indywidualnym w kat.espoir).

Więcej informacji o skialpinizmie na: http://www.pza.org.pl/narciarstwo-wysokogorskie/index.acs

Tekst i zdjęcia: Monika Strojny
Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*