Za 7 górami czyli 7 odsłon Super Biegu

Runner’s World Super Bieg 2017 to przede wszystkim biegi górskie, ale na początek z zimowego biegowego snu mają nas wyrwać trzy biegi uliczne: II Półmaraton Miękinia, II Półmaraton Zdzieszowice i V Półmaraton Jeleniogórski. Od płaskiej trasy w Miękini, przez górzyste już trasy w Zdzieszowicach i w Jeleniej Górze, gdzie góry będą już naprawdę obecne – i na horyzoncie i na trasie.

Na początku maja RWSB definitywnie pożegna się już jednak z ulicą i aż do października będzie się już można ścigać tylko w górach. W porównaniu z ubiegłym rokiem mamy jedno nowe miejsce – Wałbrzych i sześć sprawdzonych i już „obieganych”, choć organizatorzy chcą co roku dodawać coś nowego na trasach.

To co mieliśmy na biegach zaliczanych do RWSB w 2016 roku – możliwość wyboru dystansu (10 km lub półmaraton), kolekcjonowanie biegowych upominków z pakietów startowych, ten sam schemat organizacji i program zawodów identyczny dla wszystkich edycji cyklu, podział na kategorie wiekowe, rywalizacja drużynowa, jeden numer na cały sezon, atrakcyjne trasy i miejsca biegów, ta sama opłata startowa (50 PLN wzrastające do 70 PLN na 10 dni przed biegiem, posiłek dla zawodników po biegu, medal na mecie dla wszystkich, koszulka dla debiutantów, wartościowe nagrody w klasyfikacji generalnej, relatywnie mała ilość startów potrzebnych do „generalki” – wszystko to zostaje.

Zostają też sprawdzone miejsca, które są przecież idealne do biegania w górach.

Maj dobrze będzie zarezerwować na start w Polanicy – Zdroju. Niby wiadomo: Kotlina Kłodzka, Góry Bystrzyckie, Orlickie, gościnne uzdrowisko, piękny park, lecznicze wody i zdrowy klimat, ale żeby od razu walczyć z kuracjuszami o prymat na parkowych ścieżkach? Czemu nie – start i meta biegu usytuowane są w bezpośredniej bliskości pijalni wód mineralnych i Parku Zdrojowego, na początku trzeba przebiec przez centrum miejscowości, ale potem czeka nas już tylko walka na górskich ścieżkach. Wykroty, błoto, korzenie i skakanie z kamienia na kamień, karkołomne zbiegi i malownicze szutry – to znaki rozpoznawcze II Półmaratonu Górskiego Polanica – Zdrój. Jeśli dla kogoś za dużo kilometrów – może przebiec 10 km. Polanica czeka więc na biegaczy górskich 7 maja. 21 maja zapraszamy do Wisły na trzeci już Półmaraton Wiślański i III Wiślańską 10. Beskid Śląski to znany i uznany poligon biegowy dla zawodników ze Śląska i Beskidów. Warto więc się sprawdzić na tle innych, a weekendowe długie wybieganie zamienić na mocny start w górskim półmaratonie. Trasa niby znana, ale organizatorzy obiecują niespodzianki. Start i meta również w samym centrum Wisły. RWSB pokazuje wszystkim siłę biegaczy górskich, nie wygania ich na obrzeża i przedmieścia – odpowiednia ranga zawodów i oprawa to również znak rozpoznawczy cyklu.

10 czerwca to II Interferie RUN – bieg jedyny w swoim rodzaju: ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa – Zdroju. Oczywiście górami. Zawodów biegowych w Karkonoszach i Górach Izerskich jest sporo, ale takiego biegu nie ma. Trasa łączy dwa hotele sieci Interferie – jednego z partnerów organizacyjnych RWSB. Akurat oba te obiekty znajdują się w atrakcyjnych miejscowościach, akurat z obu mamy rzut beretem na leśne ścieżki, akurat oba mają też sporo do zaoferowania biegaczom. Akurat między nimi udało się wytyczyć trasę półmaratonu. Będzie też oczywiście „dycha” (idealna na górskie życiówki!), ze startem między Szklarską a Świeradowem. Zawodników w odpowiednie miejsca dowiozą darmowe autobusy, a na izerskich duktach zawsze da się wytyczyć coś nowego i ciekawego.

IV Półmaraton Sowiogórski to oczywiście Ludwikowice Kłodzkie i Wielka Sowa – szczyt znany z prestiżowego Biegu na Wielką Sowę. Warunki i okolica idealne, bieg ma już swoją historię i swoich amatorów – czas więc na jego czwartą edycję! Tym razem uciekamy od jesiennych przymrozków, do których impreza nas już przyzwyczaiła. Kolejny Półmaraton Sowiogórski odbędzie się 18 czerwca.

II Kalenica Półmaraton i II Bielawska 10 – do Bielawy zapraszamy 23 lipca. Tylko tutaj wprost z plaży wbiegniemy w najwyższe partie Gór Sowich. Miejsce i bieg idealne do połączenia z wakacyjnym wypoczynkiem!

Rok szkolny rozpoczynamy tradycyjnie 1 wrześnie, a 10 września rozpoczynamy górskie bieganie w Wałbrzychu. Na celowniku Chełmiec i dzikie ostępy Gór Wałbrzyskich – do wyboru niezmiennie „dycha” i „połówka”. Wałbrzych to jedno z niewielu dużych miast w Polsce, gdzie góry w zasadzie są tuż za rogiem. I 10 września góry pojawią się zaraz po starcie.

Jedyny w cyklu bieg alpejski – w czołówce ubiegłorocznej rywalizacji o Złotą Kozicę (plebiscyt któremu patronuje Dare 2 B Liga Biegów Górskich) – 4F Świeradów RUN to już październik, a dokładnie 8 dzień tego miesiąca. Tam też poznamy zwycięzców RWSB w klasyfikacji generalnej.

Zapisy na wszystkie biegi już trwają. Wszystkie szczegóły na: http://superbieg.pl

Swoje dane należy do bazy zawodników wprowadzić tylko raz. Tylko raz wypełnia się formularz zgłoszeniowy – przy okazji pierwszego startu w dowolnym biegu.
Nasze dane już zostają w systemie, a jeśli chcemy wystartować w kolejnych zawodach, wystarczy tylko opłacić start, a na bieg zabrać numer startowy, który już mamy.

Pierwszy bieg uliczny RWSB (dla tych wszystkich, którzy chcą wybiec z dużych zatłoczonych miast) – II Półmaraton Miękinia już 9 kwietnia.
Pierwszy górski bieg RWSB (dla tych wszystkich, którzy już w górach biegają oraz dla tych, którzy dopiero chcą zacząć) już 7 maja.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te