18 lutego rozpoczynamy Ligę Biegów Górskich!

Trzecia edycja Festiwalu Górskiego Wondół Challenge już tradycyjnie odbędzie się w Gliwicach oraz Szczyrku w dniach 17 – 19 lutego 2012 roku. Gośćmi specjalnymi będą m.in. zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum Gerlinde Kaltenbrunner….

… oraz kpt. Krzysztof Baranowski, założyciel „Szkoły pod żaglami”, człowiek, który dwa razy opłynął świat.

Jak zwykle prezentowane będą najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz odbędą się pokazy ratownictwa GOPR z użyciem śmigłowca. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu będzie „woda”, stąd obecność WOPR-u, który w 2012 świętuje 50-te urodziny.

Górskie spływy kajakowe, nurkowanie w wysoko położonych jeziorach, czy wspinaczka po dostępnych tylko z wody skałach lub lodowych formacjach – jak widać „wodne” atrakcje mają z pewnością więcej wspólnego z górami niż mogłoby się wydawać.

Jak co roku festiwal obędzie się w dwóch miejscach: w Centrum Edukacyjno Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach – 17 lutego 2012 r. i w Orlim Gnieździe w Szczyrku – 17-19 lutego 2012 r. Podczas imprezy zobaczymy najnowsze filmy, pokazywane na najważniejszym na świecie festiwalu filmów górskich, czyli Banff Mountain Film Festival World Tour. Publiczność będzie mogła zapoznać się z obrazami takimi jak: „Race for The Nose”, który opowiada o walce z czasem w celu pobicia rekordu we wspinaczce po legendarnej 1000 metrowej ścianie The Nose na El Capitanie
w Yosemite czy też „Cold” z zimowej wyprawy na Gasherbrum II, który jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających górskich filmów oraz wieloma innymi niesamowitymi produkcjami z gatunku podróży ekstremalnych.

Ponadto, Wondół Challenge będzie promować rodzimą produkcję filmów podróżniczych poprzez prezentację filmu-reportażu Jasia Meli pt.: „Beskid Niski Survival Expedition 2011”, dokumentu „Z hałdy w Himalaje” Darka Załuskiego i Aliny Markiewicz oraz „Korony Ziemi” Martyny Wojciechowskiej.

Oprócz doskonałego kina górskiego i wielu innych atrakcji, podczas Festiwalu odbędą się również spotkania z Gośćmi Specjalnymi, którzy opowiedzą o swoich wyprawach, sukcesach i przygodach zarówno tych mrożących krew w żyłach, jak i tych na wesoło.  Wondół gościć będzie:
Gerlinde Kaltenbrunner – jedną z najlepszych himalaistek na świecie, która w 2011 roku m.in. z Darkiem Załuskim stanęła na szczycie K2, kompletując tym samym Koronę Himalajów i Karakorum. Zdobyła ją bez użycia tlenu;

Kapitana Krzysztofa Baranowskiego – żeglarza, który dwukrotnie opłynął świat oraz założyciela „Szkoły pod żaglami”, a także autora książek o tematyce żeglarskiej;

Stefana Czernieckiego – zwycięzcę Memoriału im. Piotra Morawskiego, członka Alpinus Expedition Team, podróżnika ze specjalizacją z Ameryki Południowej, który opowie o wyprawie w głąb dorzecza Orinoko i Olgę Morawską – pomysłodawczynię Memoriału i autorkę książek podróżniczych;

Kamila Iwankiewicza i Bogumiła Buczyłko – członków pięcioosobowej drużyny nurków, których celem jest eksploracja 7 najwyżej położonych jezior na świecie rozproszonych na 7 kontynentach;


Olę Taistrę – najbardziej utalentowaną kobietę w polskim środowisku wspinaczkowym, która ma na swoim koncie  wiele dróg w przedziale  trudności VI.5 – VI.7 RP w Polsce, a za granicą drogi 8b – 8c RP oraz 7c+ w stylu OS.

Ale to nie wszystko. W Szczyrku odbędą się również wystawy zdjęć – Paweł Mszyca pokaże malowniczą fotografię górską, natomiast Wojtek Surdziel zaprezentuje niesamowite zdjęcia podwodne oraz opowie jak fotografować w wodzie.

Nas zapewne najbardziej zainteresuje bieg RMD Winter Run, który jest inauguracją naszej, autorskiej –Ligi Biegów Górskich 2012.

Organizatorzy przygotowali również konkursy dla publiczności, w których nagrody-niespodzianki ufundowała marka Alpinus. Nagrody będzie można odebrać w paczkomatach InPost znajdujących się tuż obok hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku i przed wejściem do Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego w Gliwicach. Wondół Challenge to nie tylko spotkania z filmem i ludźmi gór. To także okazja do promocji aktywnego, rodzinnego wypoczynku i bezpiecznej turystyki. Dlatego na festiwalowych gości czeka sporo atrakcji, w tym m.in.: pokazy ratownictwa i szkolenie z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników GOPR i WOPR czy bieg pod górę RMD Winter Run.

Jak co roku organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. W Szczyrku odbędą się dla nich zajęcia z pieskami w ramach projektu „Psia edukacja„, tutaj w roli głównej wystąpi pies Largo oraz zabawy na dmuchanym statku pirackim, który ku uciesze dzieci rusza się jakby płynął.

Więcej informacji znajdziecie na: www.wondol-challenge.pl oraz na naszym profilu na Facebooku

Patroni medialni: BiegiGorskiePL, Empik.com, Góry, National Geographic Traveler, ceneria.pl, climb.pl, NPM Magazyn Turystyki Górskiej, drytooling.com.pl, Poza Trasą, planetagor.pl

Sponsorzy festiwalu: Alpinus, PZU, InPost, Lowa, BSK Return S.A., IFM, Dagma, RMD
Organizatorzy: GOPR, Fundacja Radan, Urząd Miasta Gliwice
Współorganizatorzy: WOPR, Politechnika Śląska, Szczyrk
Partnerzy: Fundacja Wspierania Polskiego Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki, Alpin Sport, Hybryda.tv

Post navigation

Zimowy bieg górski z Californią

W niedzielne przedpołudnie odbył się w Myślenicach koleżeński bieg górski na dystansie 8,5 km i przewyższeniu…

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te