12 KGHM Letni Bieg Piastów - BiegiGorskie.pl

12 KGHM Letni Bieg Piastów

Dwunasty raz w Izerskich!

12, 22 i 50 km – to dystanse, na których 24 i 25 sierpnia zostanie rozegrany 12 KGHM Letni Bieg Piastów. Trasy prowadzą przez piękne zakątki Gór Izerskich, a start i meta usytuowane będą na terenie Dolnośląskiego Centrum Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie.

Izerskie trasy, znane w dużej mierze w zimowych treningów, wycieczek i startów na nartach biegowych, doskonale nadają się do biegania bez nart. To na nich kilka lat temu formę szlifowały, przed wyjazdem na grecki Spartathlon, znakomite ultraski Patrycja Bereznowska i Aleksandra Niwińska (obie wygrały na dystansie ultra Letniego Biegu Piastów). Na zgrupowania do Jakuszyc latem przyjeżdżał rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost, a swoje grupy trenował tu także wielokrotny mistrz Polski w różnych konkurencjach biegowych Dariusz Kruczkowski.

Uczestnicy najkrótszego dystansu 12 KGHM Biegu Piastów zmierzą się z 12-kilometrową, wymagającą, ale ciekawą krajoznawczo trasą, na której zdobędą kultowy Samolot (nazwa pochodzi od samolotu, który rozbił się tu podczas II wojny światowej), zobaczą urokliwą graniczną (z Czechami) rzekę Izerę, przelecą piękną trasę Spacerową z Jakuszyc na Orle. Finiszować będą na stadionie DCS Polana Jakuszycka, gdzie czekać na nich będą prysznice, szatnie i smaczny catering.

Tę samą trasę pokonają startujący w Marszu Nordic Walking. Uczestnicy półmaratonu na dystansie 22 km ominą wprawdzie Samolot, ale poznają dość szybką i zatopioną w dużej mierze w lesie trasę wokół Koziego Grzbietu, jak również starą Szklarską Drogę, zwaną także Elektrownią Turów, by do mety pomknąć słynnym także wśród narciarzy biegowych i rowerzystów Dolnym Duktem.

I wreszcie specjalność dla twardzieli: Jakuszycki Ultramaraton na 50 km. W menu między innymi niezwykle widowiskowy Wysoki Kamień, intrygujący Zakręt Śmierci, mokra zwykle, a czasem także pełna błota, Woda Mineralna, dająca w kość trasa Bez Łaski, przepiękny Jagnięcy Jar, szalony zbieg z Rozdroża pod Kopą na Rozdroże Izerskie, techniczne podejście na Rozdroże pod Zwaliskiem…. To tylko kilka atrakcji tej niesamowitej trasy, uważanej słusznie nie tylko za atrakcyjną widokowo, ale też idealną na debiut w długim biegu w górach.

Organizatorem 12 KGHM Letniego Biegu Piastów jest grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia Bieg Piastów przy wsparciu sponsorów, partnerów, wolontariuszy i społeczności lokalnej. Ważną częścią zawodów są oczywiście krótkie biegi dla dzieci. Bardzo wygodną bazą zawodów jest DCS Polana Jakuszycka.

Zapisy otwarte są na www.bieg-piastow.pl

Program zawodów

24 sierpnia, sobota

9:00 START Ultramaraton Jakuszycki

9:30 START Wyprawa Zuchów 1 km

10:00 START Półmaraton Jakuszycki

25 sierpnia 2024, niedziela

9:30 START Bieg Przedszkolaka 500 m

10:00 START Jakuszyckiej Dwunastki

10:15 START Marszu Nordic Walking

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*