Jazda na nartach biegowych to sport, który przyciąga uwagę coraz większej liczby osób. Co prawda nie jest tak popularny, jak typowe zjazdy, ale sukcesy polskich sportsmenek w tej dyscyplinie regularnie przyciągają uwagę kolejnych osób i zachęcają do rekreacyjnego zakładania biegówek. Co czyni tę formę aktywności wyjątkową i jaki sprzęt wybrać, gdy chce się jej zakosztować? Sprawdźmy.
Dlaczego warto jeździć na nartach biegowych?
Biegówki mają to do siebie, że w porównaniu z nartami zjazdowymi wymagają większego wysiłku. Z drugiej strony początkujący raczej nie ryzykuje kontuzji związanych z przewróceniem w trakcie zbyt szybkiego pokonania stoku. Nie można także zapomnieć o tym, że zjazd w dół jest stosunkowo krótki. Narty biegowe dla odmiany pozwalają na dłuższą aktywność i świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie istnieją przeznaczone dla nich dłuższe trasy.
Warto zauważyć, ze biegówki sprawdzą się zarówno dla osób początkujących (jeśli tylko nie boją się zmęczenia, bo tego trudno uniknąć), jak i dla miłośników sportu. Tym ostatnim przydadzą się bez względu na to, na jakiej dyscyplinie koncentrują się na co dzień. Przyczyna jest dość prosta – przy odpowiednim poziomie zaangażowania narty biegowe okazują się dyscypliną potężnie wpływającą na budowanie wydolności.
Rodzaje nart biegowych
Jak to często bywa ze sprzętem sportowym, narty biegowe można podzielić na kilka kategorii, przeznaczonych do użytkowania w różny sposób i w różnych warunkach. Można wśród nich wymienić wiele rodzajów, między innymi narty rekreacyjne, sportowe, fitnessowe, śladowe, back country, czy narty skitourowe – i nadal nie będzie to pełny katalog. Nie wszystkie sprawdzą się w przypadku początkujących, a niektóre nawet dla osób mających już pewne doświadczenie.
W przypadku osób początkujących – a jeśli czytasz ten artykuł, zapewne do nich należysz – warto skupić się na odmianie rekreacyjnej lub turystycznej. Tego typu narty biegowe charakteryzują się większą szerokością płóz, co jest o tyle istotne, że przekłada się na łatwiejsze utrzymanie stabilnej pozycji w trakcie jazdy. Co więcej, trudniej się na nich rozpędzić, co na początku w oczywisty sposób przekłada się na wyższe bezpieczeństwo.
Z czasem, kiedy już zyskasz większą wprawę w poruszaniu się na biegówkach, możesz pomyśleć o przerzuceniu się na narty fitnessowe, które w porównaniu z rekreacyjnymi są nieco szybsze.
Co jednak istotne, zarówno narty biegowe typu rekreacyjnego, jak i ich fitnessowa odmiana, są przeznaczone na przygotowane trasy, a poza nimi niekoniecznie się sprawdzą. Jeśli więc pewnego dnia Twoje umiejętności będą już wyższe, a Tobie „szlaki dla wszystkich” przestaną wystarczać, możesz pomyśleć o nartach back country. Są one jeszcze szersze, gdyż przygotowano je z myślą o poruszaniu się po otwartych przestrzeniach oraz po zasypanych szlakach, których nie przygotowywano ściśle pod trasy biegowe. Bierz jednak pod uwagę, że poruszanie się po takich miejscach jest znacznie bardziej wymagające kondycyjnie.
Z kolei, jeśli zamierzasz w przyszłości spróbować szybkiego stylu jazdy, wraz z rozwojem umiejętności zainteresują Cię narty biegowe z kategorii sportowej. Są węższe, co utrudnia utrzymanie równowagi, ale jednocześnie znacznie szybsze. Pamiętaj jednak, by nie próbować ich zbyt szybko. W porównaniu z pozostałymi typami wymagają one nie tylko kondycji, ale i znacznie większej siły nóg, co początkujących może szybko i mocno zniechęcać.
Nie zapomnij o reszcie sprzętu
Kupując narty biegowe, warto pomyśleć także o pozostałych akcesoriach, takich jak dobrze dobrane kijki, odpowiednie buty o miękkich cholewkach i niskich wiązaniach, czy wreszcie odzież przeznaczoną właśnie do tej formy aktywności. Nie zapomnij o tym, bo złe przygotowanie może zepsuć całą radość z jazdy.
Leave a Comment