45 Bieg Piastów w wyjątkowej formule - BiegiGorskie.pl

45 Bieg Piastów w wyjątkowej formule

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 45 Biegu Piastów w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach w pierwszych trzech dniach trwania tego wydarzenia, zaplanowanego na 16 dni. Zapisy są otwarte na wszystkie dystanse.

Dziękuję, poprzeczka zawieszona wysoko, ale znajdzie się jeszcze kilku kozaków, żeby ją przeskoczyć – tak skomentował gratulacje pod swoim adresem Łukasz Bronowicki, który zaprezentował wyśmienitą formę. Bieg na 25 km ukończył w rewelacyjnym czasie 1:09:09. Choć wyniki z różnych lat nie są porównywalne, warto przypomnieć, że ubiegłoroczny zwycięzca dwudziestki piątki Walther Jacob miał czas 1:13:40, a Łukaszowi Bronowickiemu pokonanie tego dystansu w 2020 zajęło 1:24.

W akcji zobaczyliśmy więcej renomowanych zawodników: Annę Gałek, Daniela Iwanowskiego czy Kamila Zatońskiego, który jako jedyny przebiegł 50 km poniżej trzech godzin.

W pierwszy weekend (20 i 21 lutego) i w poniedziałek, 22 lutego, na start w 45 Biegu Piastów zdecydowało się ponad pół tysiąca ludzi. Najwięcej (132) pobiegło 25 km, stu ośmiu wybrało pięćdziesiątkę. Znalazło się też sto osób, które wybrały opcję Biegu Piastów wirtualnego, czyli poza oryginalną trasą w Jakuszycach lub na niej, ale bez oficjalnego pomiaru czasu. Pełna statystyka uczestnictwa poniżej.

Przypomnijmy, że w tym roku – z powodu obostrzeń antycovidowych – podczas Biegu Piastów nie ma żadnych wydarzeń towarzyszących ani klasyfikacji według czasów, więc i nagród. Zawodnicy odbierają pakiety startowe w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie, a potem sami wybierają moment startu. Biegną wybrany (jeden z siedmiu) dystans po oznakowanej trasie. Trasy są otwarte dla wszystkich, także dla osób, które nie startują w Biegu Piastów. Jeśli ktoś nie startuje, proszony jest o ustępowanie pierwszeństwa uczestnikom Biegu Piastów.

W tej formule Bieg Piastów potrwa do 7 marca. Wystartować można każdego dnia.

W pierwszy weekend dopisała pogoda – rano trasy były zmrożone, później świeciło słońce. Poniedziałek był mglisty. Śniegu jest wciąż – pomimo ocieplenia – dużo, więc trasy Biegu Piastów, położone na wysokości od prawie 800 do ponad 1000 m n.p.m., na razie nie wydają się zagrożone. Atmosfera stwarzana przez zawodników jest taka, jak zawsze na Biegu Piastów – pełna radości i braterstwa.

Zapisy na 45 Bieg Piastów są otwarte na wszystkie dystanse. Zgłoszenia przyjmowane są na www.bieg-piastow.pl.

Kolejne dni pracy wydawania numerów i oficjalnego pomiaru czasu to 26, 27 i 28 lutego. Biuro wydawania numerów będzie czynne także 1 marca oraz od 4 do 7 marca. Oficjalny pomiar czasu w marcu: 5, 6 i 7 marca.

Sponsorem Generalnym 45 Biegu Piastów jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź SA, a Sponsorem Technicznym Quest. Partnerami Technicznymi są Holmenkol i Brubeck, a Partnerami: PKP Intercity, Tarczyński, Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Dolny Śląsk, XC – Sport i Decathlon. Patronem medialnym 45 Biegu Piastów jest Program I Polskiego Radia.

45 Bieg Piastów odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Komendanta Głównego Straży Granicznej i Wojewody Dolnośląskiego. Areną 45 Biegu Piastów są piękne trasy narciarskie utrzymywane dzięki wsparciu i uprzejmości Nadleśnictwa Szklarska Poręba i Lasów Państwowych.

Uczestnicy w pierwszych trzech dniach 45 Biegu Piastów:

50 km – 108 w Jakuszycach + 10 wirtualnych (w Jakuszycach bez oficjalnego pomiaru czasu i gdzie indziej)

30 km – 26 + 6

25 km – 132 + 28

15 km (Memoriał Stanisława Michonia) – 73 + 9

12 km (Rodzinna 12) – 42 + 9

12 km (Nocna 12) – 7 + 5

6 km – 44 + 19

 

zdjęcia: Marcin Oliva Soto

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*