Czy bieganie to naprawdę tani sport? - BiegiGorskie.pl

Czy bieganie to naprawdę tani sport?

Wśród wielu zalet biegania wymienia się to, że jest to tania, a nawet zupełnie darmowa forma aktywności fizycznej. Czy jednak ma to odbicie w rzeczywistości, a może jednak bieganie wcale nie jest takie tanie?

Ile kosztuje bieganie?

Odpowiedni sprzęt, dojazd na zawody i uczestnictwo kosztuje, szybka pożyczka bez zaświadczeń jest więc czasem używana przez niektórych zawodników. Zacznijmy jednak od początku. Chcąc biegać amatorsko nie potrzeba praktycznie niczego, wystarczy po prostu wyjść na dwór. Biegać można przecież w zwykłych trampkach.

Chcąc jednak biegać komfortowo, osiągać lepsze wyniki, a przede wszystkim minimalizować ryzyko kontuzji trzeba jednak zainwestować w odpowiedni sprzęt. Najważniejszą rzeczą w garderobie biegacza są oczywiście buty, a na ich temat można znaleźć wiele różnych opinii. Jedni argumentują, że wystarczy kupić tanie buty przeznaczone biegaczom, kiedy inni uważają, że koniecznie trzeba nabyć jak najdroższe obuwie pochodzące od uznanego producenta. Niezależnie od opinii, każdy biegacz musi co jakiś czas nabywać nowe obuwie, co wiąże się z pewnymi kosztami.

Biegacze często decydują się też na zakup odpowiedniej odzieży, co także można uznać za zasadne, w końcu biega się o różnych porach roku i różnych porach dnia, a właściwy ubiór może poprawić wyniki, a przede wszystkim ogranicza przegrzanie, czy też wychłodzenie organizmu. Szczególnie w zimowych miesiącach wielu biegaczy decyduje się także na treningi na bieżni automatycznej, np. na siłowni, z czym także wiążą się pewne koszty.

Rozsądni biegacze regularnie kontrolują także swój stan zdrowia u lekarza, co czasem wiąże się z koniecznością odbycia wizyty prywatnej i ponoszenia kolejnych kosztów. W dodatku dochodzić do tego mogą wydatki związane z uczestnictwem w zawodach. Chcąc na nie dotrzeć, czasem trzeba przebyć setki kilometrów, co również wymaga sięgnięcia do kieszeni.

Bieganie, a szczególnie te związane z uczestnictwem w zawodach, nie jest więc zupełnie darmową aktywnością fizyczną, a osoby, które uprawiają ten sport rocznie wydają na to różne kwoty, np. kilkaset złotych.

Czy bieganie jest tańsze od innych dyscyplin sportu?

Uprawianie biegania nie jest darmowe, ale i tak relatywnie bardzo tanie. W porównaniu do np. kolarstwa, pływania, czy nawet gry w piłkę nożną bieganie w najmniejszym stopniu obciąża budżet, dlatego też z pewnością można stwierdzić, że bieganie to jeden z najtańszych, o ile nie najtańszy sport na świecie.

Warto także zwrócić uwagę, że bieganie to swego rodzaju inwestycja, ponieważ wiąże się z niskimi kosztami, a może przynieść ogromną ilość wymiernych korzyści, takich jak:
– Lepszy stan zdrowia – to chyba największa zaleta biegania, ponieważ uprawianie tego sportu przynosi szereg zdrowotnych korzyści dla praktycznie wszystkich narządów człowieka.

– Lepsze samopoczucie – bieganie świetnie wpływa na psychikę, co zostało już wielokrotnie udowodnione. W czasie biegu w organizmie człowieka wytwarzają się ogromne ilości endorfiny, czyli hormonu szczęścia.

– Rozwój pasji – bieganie to sport, który wręcz uzależnia, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Bieganie, szczególnie te w zawodach i po atrakcyjnych trasach potrafi przynieść niesamowite wrażenia.

– Rozwój charakteru – biegacze szlifują swój charakter, pokonywanie własnych słabości, pobijanie swoich rekordów, wdrażanie planów treningowych rozwijają wiele osobistych kompetencji, które przydaj się w codziennym życiu.

Tak naprawdę jednak bieganie ma wiele innych zalet i z pewnością relacja zysków do kosztów tego sportu jest bardzo wysoka.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*