7 lipca startuje RED BULL X-ALPS - BiegiGorskie.pl

7 lipca startuje RED BULL X-ALPS

7 lipca w austriackim Salzburgu rozpocznie się najtrudniejszy wyścig przygodowy Red Bull X-Alps. W tegorocznej paralotniarsko-wspinaczkowej rywalizacji weźmie udział 32 zawodników z 21 krajów.

Wśród nich na linii startu stanie jedyny Polak w tych zawodach – Paweł Faron z Żywca.

Pawel Faron (POL) - Hiking
image-11583

Najbardziej wymagający wyścig przygodowy na świecie rozpocznie się za niecały tydzień.

Do Salzburga już zaczynają zjeżdżać się zawodnicy z całego świata. W ramach ostatecznych przygotowań do wyprawy uczestnicy dopracowują swoje strategie wyścigowe i przygotowują sprzęt.

Honza Rejmanek - Portrait
image-11584

Oprócz siły własnych mięśni, to jedyne co mają do dyspozycji na mierzącej 1.031 km trasie przez Alpy aż do Monako…

Przed nimi wyzwanie, które przetestuje granice ich wytrzymałości, mówi główny organizator Red Bull X-Alps Hannes Arch: „To nie tylko wyzwanie fizyczne. Liczy się tu zarówno ciało, jak i umysł. Zawodnicy muszą rywalizować przez 18 godzin dziennie i wytrwać tak przez ponad 10 dni. To prawdziwa walka!”.

Event Participants - Action

Wśród śmiałków znaleźli się nie tylko najlepsi paralotniarze świata, ale także poszukiwacze przygód, mający na koncie lata górskiego doświadczenia. „Możesz być najlepszym pilotem dystansowym, ale i tak musisz mieć pasję do wspinaczki górskiej i doskonale radzić sobie w trudnych warunkach pogodowych” – dodaje Arch. W ostatnich dniach w Alpach zanotowano opady śniegu, jeżeli taka pogoda się utrzyma będzie to znaczne utrudnienie dla uczestników.

Event Participant - Flying
image-11585

Jedyny Polak biorący udział w Red Bull X-Alps Paweł Faron z Żywca zakończył już ostatnie wyczerpujące treningi. Teraz, aż do startu rywalizacji, stara się maksymalnie wypocząć.

Faron przyznaje, że warunki pogodowe mają dla niego kluczowe znaczenie: „W regulaminie zawodów jest zapis, który mówi o tym, że codziennie odpada ostatni zawodnik. Czasem wystarczy niefart – pójść w złą stronę, zgubić się, przelecieć punkt kontrolny. Wtedy to koniec wyścigu. Bardzo chciałbym, żeby pierwsze dni zawodów były lotne, a to warunkuje ilość chmur. Ja jestem pilotem, zależy mi na tym żeby móc latać. Na pewno lepiej poradzę sobie w powietrzu niż idąc po ziemi, tak będę w stanie uzyskać przewagę nad konkurencją”- komentuje.

7 lipca o godzinie 11:30 na Mozartplatz w Salzburgu wystrzeli pistolet startowy. Fani wyprawy mogą na bieżąco śledzić przebieg wyścigu dzięki technologii GPS. Red Bull Mobile Live Tracking (który będzie dostępny wraz z rozpoczęciem wyścigu pod linkiem http://www.redbullxalps.com/live-tracking.html) pozwala obserwować pozycje zawodników w czasie rzeczywistym, także na smartfonach i tabletach. Informacje pogodowe na żywo, zapewniane przez wetter.tv, mapy w 3D oraz bieżące aktualizacje to tylko niektóre z możliwości multimedialnych, które przybliżą emocje panujące podczas Red Bull X-Alps 2013.

redbul11
image-11586
O RED BULL X-ALPS

Szósta edycja najbardziej ekstremalnego wyścigu przygodowego świata — Red Bull X-Alps 2013 rozpoczyna się 7 lipca i będzie to 32 uczestników z 21 krajów spróbuje pokonać mierzącą ponad

1 000 km trasę, prowadzącą przez Alpy z Salzburga do Monako, zaliczając 10 obowiązkowych punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Każdy kilometr musi zostać pokonany albo pieszo albo na paralotni.

redbul5
image-11587

To nadzwyczajne przedsięwzięcie odbywa się w jednym z najbardziej spektakularnych i jednocześnie najbardziej wymagających środowisk. Każdy zespół składa się z zawodnika i maksymalnie dwóch pomocników. Nie wolno korzystać z zewnętrznej ani technicznej pomocy. Zawodnicy mogą się ścigać od 5:00 rano do 22:30.

Aby rywalizacja w 2013 roku była jeszcze ciekawsza, zawodnicy będą mogli jednorazowo skorzystać z opcji „Night Pass”, która umożliwi im pieszą wędrówkę nocą, kosztem odpoczynku.

Do udziału w wyścigu wymagane jest doświadczenie paralotniarskie oraz niezwykła wytrzymałość i forma fizyczna – zawodnicy zwykle przemierzają nawet do 100 km dziennie.

W 2011 roku rywalizację wygrał Christian Maurer (Szwajcaria), który pokonał trasę w 11 dni, 4 godziny i 22 minuty.

Więcej informacji o projekcie Red Bull X-Apls 2013 na www.redbull.pl oraz www.redbullxalps.com

Bezpośredni link do profilu reprezentanta Polski – Pawła Farona:
http://www.redbullxalps.com/athletes/profile/pawel-faron.html

Dzięki specjalnemu systemowi nawigacji, w który wyposażony jest każdy zawodnik, poprzez stronę www.redbullxalps.com będzie można śledzić aktualne położenie i wynik każdego z uczestników.

Jednym z patronów medialnych tej imprezy jest Portal BiegiGorskiePL

na bialym
image-11588

Kliknij na poniższy baner aby śledzić postępy naszego zawodnika:

Napisane przez

Radosław Kuczyński

Pilot www.elspeedo.pl