Żywność liofilizowana – idealny produkt w góry - BiegiGorskie.pl

Żywność liofilizowana – idealny produkt w góry

Jedzenie w górach to temat – rzeka. Zwłaszcza w kontekście bardziej wymagających form turystyki, czy biegów górskich. Każdy ma swoje ulubione smaki i metody na to, jak odpowiednio odżywić się na szlaku. Na rynku jest jednak dostępne ciekawe rozwiązanie warte poznania – są to dania gotowe w postaci liofilizowanej.

Większość osób podchodzących poważnie do turystyki górskiej zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie odżywianie podczas intensywnego wysiłku. Noszenie, czy przewożenie ze sobą kilogramów świeżego jedzenia jest jednak zwykle kłopotliwe, dlatego często zamiast tego wybierane są dania instant oraz suche produkty typu pieczywo chrupkie. Dużo lepszym wyborem mogą się jednak okazać posiłki liofilizowane. Jakie mają zalety i kto najbardziej na nich skorzysta?

Cechy produktów liofilizowanych

Liofilizaty znacznie różnią się od produktów suszonych tradycyjnie oraz dań instant. Przede wszystkim pozbawione są większości wody, co zapewnia wyjątkową lekkość. Mogą być wybierane przez osoby stosujące jakąś konkretną dietę – polska firma LyoFood ma w swojej ofercie dania bezglutenowe, mięsne, wegetariańskie, wegańskie oraz serię eko stworzoną na bazie produktów ekologicznych. Posiłki takie są dobrze zbilansowane pod względem energetycznym, czego próżno szukać w klasycznych „zupkach w proszku”. Nie jest koniecznie zabezpieczanie ich konserwantami i sztucznymi aromatami, a po dodaniu wody do takiego produktu odzyskuje on w całości cechy sprzed liofilizacji. Smak, zapach oraz wartości odżywcze są praktycznie takie same, jak w świeżo przygotowanym posiłku.

Produkty liofilizowane dla turysty i biegacza

Produkty liofilizowane mają bardzo dużo zalet, co sprawia, że warto w nie zainwestować. Są niezwykle lekkie, dlatego nie obciążają zanadto plecaka wędrowca. Każdy miłośnik turystyki górskiej wie, że na długiej trasie liczy się każdy gram. Są to też produkty lubiane przez biegaczy – mogą oni schować do plecaka małą paczuszkę liofilizowanych owoców jako przekąskę na czarną godzinę. Nie warto jednak jeść ich za dużo na raz, ponieważ są pozbawione wilgoci i mogą powodować uczucie wysuszenia w ustach w trakcie biegu. Oprócz tego wiele osób wykorzystuje liofilizowane owoce i warzywa w formie sproszkowanej jako pyszny dodatek witaminowy do koktajli białkowych wypijanych po treningu czy zawodach.

Przebieg procesu liofilizacji

Czym w ogóle jest liofilizacja? Jest to inaczej mówiąc suszenie mrozem. Produkt lub gotowe danie mrozi się w bardzo niskiej temperaturze (poniżej -30 stopni). Potem wprowadza się stan próżni, co powoduje usuwanie wody i odprowadzanie jej w postaci pary wodnej – wykorzystywane jest tutaj zjawisko sublimacji. Na koniec, już w wyższej temperaturze (lecz nie przekraczającej 0 stopni) przeprowadzane jest dodatkowe suszenie, a następnie pakowanie w atmosferze ochronnej. Produkty uzyskane w ten sposób nie tracą cennych witamin i substancji bioaktywnych, jak dzieje się w trakcie innych metod utrwalania żywności.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*