Ultramaraton Nadbużański - BiegiGorskie.pl

Ultramaraton Nadbużański

Wielkimi krokami zbliża się czwarta edycja Ultramaratonu Nadbużańskiego, rozgrywanego na terenie malowniczej Gminy Mielnik. W sobotę 17 września br. pasjonaci biegania z różnych zakątków Polski zawitają na Podlasie, by zmierzyć się z czterema trasami: Szpurt (19 km), Chazior (38 km), Szurganiec (51 km) i Szmergiel (76 km).

Przepiękne nadbużańskie krajobrazy, zaskakująco pagórkowate ukształtowanie terenu czy śnieżnobiała kopalnia kredy zauroczyły już wielu, którzy wracają tu co rok. Organizatorzy nie lubią monotonii i za każdym razem przygotowują dla biegaczy coś nowego. W tym roku do trzech sztandarowych dystansów, dołączył nowy. Szurganiec – to w gwarze podlaskiej łobuziak, mierzy 51 km i jest idealny na ultra debiut.

Pierwsze kilometry biegu prowadzą wzdłuż leniwie meandrującego Bugu, ale niech Was nie zwiodą pocztówkowe widoki, odcinek ten jest wąski i trudny technicznie. W miejscowości Sutno czeka pyszny punkt odżywczy, pierwszy z trzech na całej trasie. Tu królują pierożki z owocami, ciasta, podlaskie specjały, kompoty i lemoniada.

Wracając w stronę Mielnika, wspinamy się na drewnianą platformę widokową na Górze Rowskiej, gdzie wiwatują niezawodni kibice. Kolejny ciężki podbieg i stromy zbieg to Góra Uszeście, z której szczytu roztacza się wprost nieziemski pejzaż. Okolice Grabowca to nieprzebrane połacie Lasu Mielnickiego o zróżnicowanym terenie. Nie będziecie się nudzić na tutejszych podbiegach i zbiegach. Bardzo charakterystycznym odcinkiem dla wszystkich dystansów są Głogi, czyli seria wąwozów, przez które prowadzi wymagająca, kręta ścieżka. Ostatnie 4 kilometry wiodą znów wzdłuż Bugu, a po rzece niosą się już radosne dźwięki z upragnionej mety.

Dlaczego warto wybrać się na Ultramaraton Nadbużański? Po pierwsze – południowe Podlasie to wspaniałe tereny do biegania, bajeczna panorama Bugu, pagórkowate lasy, ucieszą ciało i duszę. Po drugie – uczta smaków, na bufetach i mecie delektować się będziecie przysmakami z sezonowych owoców i rarytasami podlaskiej kuchni.

Na Nadbużańskim każdy biegacz znajdzie coś dla siebie, szeroki przekrój dystansów od 19 do 76 km, a na każdym solidna dawka trailu.

Warto rozważyć przyjazd do Mielnika z całą rodziną. Dzieci mogą spróbować swoich sił w biegach Piston, a po zawodach polecamy odwiedzić najpopularniejsze atrakcje turystyczne regionu: wzgórze zamkowe, odkrywkową kopalnię kredy czy prawosławne cerkwie ze słynną Grabarką na czele.

Zapisy na Ultramaraton trwają. Zapraszamy!

Regulamin i zapisy: http://ultramaraton.mielnik.com.pl/zapisy/

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*