Marathon Du Mont Blanc - BiegiGorskie.pl

Marathon Du Mont Blanc

Zaledwie 3 tygodnie po pierwszym wyścigu sezonu – Olla de Núria, który odbył się w katalońskich Pirenejach, w nadchodzący weekend najszybsi biegacze górscy na świecie spotkają się na starcie Marathon du Mont Blanc we francuskich Alpach. Termin rywalizacji przesunięty o tydzień, nieco zmieniona, a w rezultacie krótsza trasa, wszystko po to, aby dostosować się do aktualnych ograniczeń związanych z koronawirusem we Francji oraz zapewnieniem bezpieczeństwa biegaczom i kibicom. W biegu zobaczymy oczywiście Polaków. Wśród zawodników elity pobiegną Bartłomiej Przedwojewski (trzeci w ostatniej edycji zawodów), Krzysztof Bodurka, Marcin Rzeszótko. W rywalizacji Pań pobiegnie najszybsza obecnie biegaczka górska w Polsce – Martyna Kantor, która po raz pierwszy w tym roku pokaże się międzynarodowej publiczności.

Drugi etap GTWS rozgrywany jest w europejskiej kolebce biegów górskich, w sercu doliny Chamonix. Zresztą to właśnie w Chamonix odbyły się I Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1924 roku. Trasa zawodów to prawdziwy rollercoaster. Tegoroczna linia startu znajduje się na lądowisku paralotniarskim (na wysokości 1035 m) w Chamonix. Stąd trasa poprowadzi biegaczy przez miejscowość Argentière w górę, aż do wysokości 2200 m n.p.m (około 16 kilometr trasy).

Następnie trasa schodzi stromo do Vallorcine gdzie na niespełna 5 kilometrach zawodnicy zbiegną niemal 1000 metrów w dół. Zaraz potem nastąpi kolejna wspinaczka na wysokość 1700 (Le Bechar), po czym następuje stromy zbieg i ponowna mozolna wspinaczka na wysokość niemal 1900 metrów. Ostanie 5-6 km to już teoretycznie bieg w górę i zdobywanie mety na Planpraz (2048m). Końcowe kilometry najeżone są jednak kilkoma z pozoru niewielkimi podbiegami i zbiegami, które z pewnością będą wysysać z zawodników resztki energii.

Warto nadmienić, że niedzielny wyścig będzie najistotniejszym, ale nie jedynym punktem biegowego święta jakie będzie miało miejsce w nadchodzący weekend w Chamonix . Poza rywalizacją w ramach GTWS, biegacze pobiegną też na dystansach 90 km, 23 km, 10km oraz w biegu Vertical.

Pierwszy etap GTWS, który odbył się 3 tygodnie temu przyniósł nie tylko wielkie emocje, ale pokazał też niesamowity poziom sportowy. Padły rekordy trasy zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Co więcej aż 8 najlepszych biegaczy przekroczyło linię mety w ciągu zaledwie 6 minut po zwycięzcy. Niezadowoleni ze swoich startów byli najlepsi na trasie Polacy. Zarówno Krzysiek Bodurka jak i Bartek Przedwojewski narzekali na zbyt słabą aklimatyzację do biegania na tak dużych wysokościach (trasa Olla de Nuria przebiegała średnio na wysokości 2.700 metrów) i z pewnością będą chcieli się pokazać we Francji z lepszej strony. To wszystko powoduje, że spodziewamy się wielkich emocji w Chamonix.

Faworytki wśród kobiet

Maude Mathys (Team Salomon, Szwajcaria), Blandine L’Hirondel (Team Hoka One One, Francja), Anaïs Sabrié (Drużyna Matryx, Francja), Fanny Borgstrom (Team The North Face, Szwecja), Marcela Vasinova (Team Salomon, Czechy), Charlotte Morgan (Wielka Brytania), Anne Dvergsdal (Team Dynafit, Norwegia), Odile Spycher (Team Salomon, Szwajcaria). My z pewnością gorąco będziemy dopingować Martynę Kantor, która po raz pierwszy w tym roku będzie miała szanse zaprezentować się na tle światowej elity.

Faworyci wśród mężczyzn:

Stian Angermund (Team Salomon, Norwegia), Davide Magnini (Team Salomon, Włochy), Rémi Bonnet (Team Salomon, Szwajcaria). Francesco Puppi (Team Nike Trail, Włochy), Pascal Egli (Team Dynafit, Szwajcaria), Anthony Felber (Team Matryx), Thibaut Baronian (Team Salomon, Francja), Bart Przedwojewski (Team Salomon, Polska), Jan Margarit, Stephan Wenk (Drużyna Scott, Szwajcaria), Elhousine Elazzaoui (Team Salomon, Maroko).

Zapraszamy do śledzenia wyścigu NA ŻYWO, start o 06:00 w niedzielę 4 lipca, na stronie głównej goldentrailseries.com

Sprawdź teaser tutaj:

Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. . Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

Strona: goldentrailseries.com
Facebook: Golden Trail Series
Instagram: Golden Trail Series
YouTube : Golden Trail Series

Tekst: Salomon Polska. Zdjęcia: materiały organizatora

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*