Górski Maraton Świętokrzyski - BiegiGorskie.pl

Górski Maraton Świętokrzyski

Drogie Biegaczki, drodzy biegacze górscy, 26 października zapraszamy Was na pierwszą edycję GMŚ czyli Górskiego Maratonu Świętokrzyskiego nad którym patronat medialny objął nasz portal biegigorskie.pl.

GMŚ odbędzie się w Górach Świętokrzyskich a trasa poprowadzona będzie po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego i ulubionych okolicach treningowych naszych czołowych biegaczy górskich: Sylwestra Lepiarza i Daniela Wosika.

I właśnie kierownikiem i pomysłodawcą tego “górskiego zamieszania” jest pięciokrotny Mistrz Polski Daniel Wosik. Przygotował on wam 42 kilosy do przebiegnięcia po swych rodzinnych stronach o przewyższeniu +1420/ -1474 m.

Foto: Andrzej Tomczyk

Trasa jest pomyślana tak by z jednej strony była trasą “dla każdego” choć trochę zaprawionego w długich górskich bojach zawodnika ale też nie była za łatwa :-).

Dlatego jej profil jest mocno pofałdowany z kilkoma fajnymi “ściankami” w postaci  dwukrotnego podbiegu na Święty Krzyż, podbiegu na Mikołaja oraz na Łysicę.

Z 42 kilometrów trasy, tylko 9 km wiedzie drogami asfaltowymi: ze Świętego Krzyża do Huty Szklanej, w Kakoninie oraz w Nowej Słupi.

 

Na liczne pytania o dobór obuwia Daniel Wosik odpowiada: “Dużo będzie zależało od pogody. Jeśli będzie sucho, trasa nie będzie technicznie bardzo wymagająca i wtedy polecam założyć lekkie buty trailowe albo nawet do startów ulicznych, ale jeśli będzie mokro i deszczowo to zdecydowanie przydadzą się typowe buty do biegów górskich z agresywną podeszwą na błoto…

Trasa została tak zaprojektowana by oprócz “strawy dla ciała” w postaci potu i zmęczenia 🙂 była też i “strawa dla duszy” 🙂 bo na trasie będzie czym nacieszyć oko:

oprócz pięknej świętokrzyskiej przyrody będziecie mogli zobaczyć m.in.: figurkę Emeryka, Drogę Królewską, którą niegdyś pielgrzymowali Królowie Polski, Buk Jagieły, unikatowe Stacje Drogi Krzyżowej na Drodze Królewskiej, tysiącletnie Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego Na Świętym Krzyżu, taras Widokowy na Gołoborzu 100 m od trasy, wieżę Radiową i Telewizyjną, Chałupę Chłopska, Kakonin, kapliczkę Świętego Mikołaja, kapliczkę i źródełko Świętego Franciszka z którego warto zaczerpnąć wodę, bo woda wydobywająca się z niego wg starych podań ma właściwości lecznicze.

Warto także rozważyć pomysł by wybrać się w Świętokrzyskie na nieco dłużej i zobaczyć inne ciekawostki tego unikalnego regionu jak np.: Jaskinię Raj, Kadzielnię, Karczówkę i ulicę Sienkiewicza w Kielcach, 1000 letni Dąb Bartek, Krzemionki Opatowskie, Zamek Krzyżtopór czy też Zamek, Starówkę i Rynek w Sandomierzu.

Foto: Andrzej Tomczyk

Ale wróćmy do biegu. Oto kilka ważniejszych informacji:

Start zawodów: 26.10.2019 roku o godz. 9:00 sprzed Kościoła Parafialnego w Nowej Słupi.

Meta: zlokalizowana będzie obok Karczmy Mnicha / Figurka Emeryka – oddalona około 1 km od linii startu.

Foto: Andrzej Tomczyk

Na trasie zlokalizowanych będzie 5 punktów odżywczych a limit na pokonanie pełnego dystansu to 8 godzin. –

Daniel Wosik zadbał o to by już w pierwszej edycji GMŚ nie zabrakło niczego ważnego dla uczestników. Więc oprócz świetnej atmosfery i naprawdę fajnej trasy możecie liczyć także na:

  • dedykowaną na bieg koszulkę techniczną znakomitej marki TERVEL!
  • super medal dla finiszerów
  • pamiątkowy numer startowy z czipem
  • pamiątkowe zdjęcie dla zawodników
  • pomiar czasu na żywo i sms po dobiegnięciu na metę
  • a dla najlepszych nagrody rzeczowe, statuetki i dyplomy w kategorii open oraz licznych kategoriach w wiekowych

Limit uczestników: 500 osób.

Strona zawodów: http://maratonswietokrzyski.pl/

Formularz zapisów online: https://www.zapisy.maratonczykpomiarczasu.pl/pl/gorski-maraton-swietokrzyski

Wpisowe, które zawiera także opłatę dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego to 160zł (do 30 września) lub bez koszulki 120 zł

oraz 175zł (od 1 do 20 października).

Dla czytelników naszego portalu mamy 20 promocyjnych pakietów startowych od organizatora w cenie 120 zł z dedykowaną koszulką Tervel – kto pierwszy ten lepszy. Warunkiem jest polubienie na facebooku strony Maraton Świętokrzyski https://www.facebook.com/MaratonSwietokrzyski/, udostępnienie jej, zaproszenie swych znajomych biegaczy do polubienia strony na facebooku a na końcu napisanie do naszej redakcji maila na adres: biuro@biegigorskie.pl

Patronat Honorowy:

Pan Jarosław Rusiecki Senator RP – przewodniczący Komisji Obrony Narodowej

Pan Andrzej Bętkowski Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Pan Mirosław Gębski Starosta Kielecki

Pan Andrzej Gąsior Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia

Pan Sławomir Kopacz Wójt Gminy Bieliny

Patronat Medialny:

BiegiGorskie.PL, TVP 3 Kielce, Festiwal Biegowy, Maratony Polskie, Radio Kielce, Echo Dnia, Gość Niedzielny, W formie 24.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*