Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy - BiegiGorskie.pl

Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy

Jesienna, zupełnie nowa odsłona biegów w mieście Nikifora i Kiepury – czyli Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy

Nadszedł czas na nowe rozdanie w biegach górskich. Po długich miesiącach upływających pod znakiem pandemii wszystko rozpoczyna się na nowo. W pierwszy weekend września u stóp góry Parkowej w Krynicy – Zdroju odbędzie się premiera zupełnie nowej, spektakularnej imprezy. Od piątku do niedzieli w Krynicy – Zdroju zadebiutuje Europejski Festiwal Biegowy.

Dwa Beskidy, kilkanaście źródeł, cudowne widoki, niezliczona ilość podejść i zbiegów, zaskakujące miejsca, nawet dla wytrawnych biegaczy, ścieżka widokowa na Słotwinach – Słotwiny Arena i siedem konkurencji. Każdy, niezależnie od zaawansowania, znajdzie tu coś dla siebie. Od „Deptak Challenge” (odpowiednik piwnej mili dla smakoszy wód mineralnych), po monumentalną, liczącą 100 kilometrów i wyjątkowo trudną „Krynicką Setkę”. A między jednym i drugim znajdziemy „Biegi Deptaka” dla dzieci i młodzieży, ultraszybką „Małopolską Rekordową Dychę”, „Słotwiny Arenę” (20 km) ze spektakularną ścieżką widokową w koronach drzew, czterdziestokilometrową trasę, której patronem jest Nikifor (EFB 40 km – „Powrót Nikifora”) oraz sześćdziesiątkę wspaniałego tenora Kiepury (60 km – „Aria Kiepury”). To, co łączy wszystkie trasy prowadzone szlakami Beskidu Sądeckiego i Niskiego, to zapierające dech w piersiach widoki i urokliwy klimat Krynicy – Zdroju, miasta otwartego dla biegaczy i ich rodzin. Dodatkową zachętę stanowi imponująca pula nagród…

Małopolska to region wyjątkowy pod wieloma względami. Przyciąga turystów z Polski i zagranicy pięknem górskiej przyrody, barwnym folklorem, aromatyczną kuchnią oraz bogatą ofertą i uzdrowiskami pośród których Krynica – Zdrój jest prawdziwa perłą. Cieszę się, że to właśnie tu w mieście Kiepury i Nikifora, na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego odbędzie się Europejski Festiwal Biegowy. Jestem przekonany, że bogata oferta festiwalowych atrakcji sprawi, że w wydarzeniu wezmą udział zarówno zawodowi sportowcy jak i całe rodziny, które będą kibicować swoim faworytom podczas całych zawodów – podkreśla Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Warto podkreślić, że integralną częścią Europejskiego Festiwalu Biegowego oprócz zmagań sportowych na najwyższym poziomie będzie także expo, z szeroką ofertą dla biegaczy i turystów. Nie zabraknie także dużej strefy relaksu, dobrego jedzenia, świetnej muzyki i wielu innych atrakcji, o których będziemy informować na bieżąco.

W tym miejscu należy wspomnieć jeszcze o kolejnym ważnym aspekcie: EFB stanowi preludium do innej wielkiej imprezy, jaką będą Igrzyska Europejskie organizowane przez Województwo Małopolskie i Miasto Kraków w 2023 roku. Igrzyska Europejskie to zawody sportowe rozgrywane co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. 22 czerwca 2019 roku to właśnie Małopolska i Kraków decyzją Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) otrzymały rolę gospodarza III edycji wydarzenia. Krynica będzie gościła zawodników m.in. startujących w wymagających biegach górskich. Tym bardziej warto poznać trasy, na których rywalizować będą europejscy sportowcy.

Głównym Partnerem Festiwalu jest Małopolska, a Patronem Honorowym Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Za organizację wydarzenia odpowiada Fundacja „Na Ratunek” w partnerstwie z Burmistrzem Krynicy-Zdroju i Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów.

Życie w Krynicy tętni cały rok, a w dniach od 3 do 5 września jej serce niewątpliwie zabije jeszcze mocniej.

Strona fb: https://www.facebook.com/EFB2021/

Zapisy: https://b4sportonline.pl/efb/

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*