Biegowa wiosna w Górach Sowich - BiegiGorskie.pl

Biegowa wiosna w Górach Sowich

Sowiogórska Dycha i Półmaraton Sowiogórski 4 i 5 maja!

Można mieć tylko jedną świetną imprezę, taką jak Bieg na Wielką Sowę w Ludwikowicach Kłodzkich, ale można, a nawet trzeba, mieć ich kilka. Na pewno drugim biegiem, którym organizatorzy mogą się pochwalić jest Górski Bieg Niepodległości w Świerkach, ale przecież „Sowa” jest dopiero w sierpniu, a do listopada jest przecież jeszcze dalej. A biegać w Górach Sowich chcemy przecież częściej!

Półmaraton Sowiogórski wraca więc do gry i po różnych kalendarzowych przygodach i testach, organizatorzy postanowili ostatecznie postawić na maj, a dokładnie na niedzielę, 5 maja. Dzień wcześniej, w sobotę, odbędzie się też Sowiogórska Dycha, a o jej wyjątkowości będzie poniżej.

Tegoroczny Półmaraton Sowiogórski (to już szósta edycja tego biegu) wystartuje więc z Ludwikowic Kłodzkich 5 maja o godz. 11:00, a jego najwyższym punktem będzie oczywiście Wielka Sowa (1015 m).

Trasę niezmiennie charakteryzują trzy słowa: „trudna, wymagająca i piękna”. Nowej wersji Półmaratonu Sowiogórskiego można było zasmakować już w ubiegłym roku, kiedy ilość nowych miejsc i odcinków rozciągnęła się na ponad 8 km. Będą więc znów Lisie Skały, Grabina i Koziołki. Nie samą Wielką Sową człowiek żyje! 😉

W 2018 r. bieg odbywał się w przeddzień Biegu Na Wielką Sowę i wielu zawodników miało dylemat – biec na Sowę, czy w półmaratonie? A może wystartować w obu biegach? W tym roku takich problemów nie będzie. Półmaraton jest w maju, a „Sowa”, tradycyjnie, w sierpniu.

Zapisy oczywiście już działają, a promocyjna opłata startowa w wys. 50 PLN obowiązuje jeszcze do końca marca.

Półmaraton Sowiogórski nie będzie jednak jedynym górskim biegiem tego majowego weekendu. 4 maja odbędzie się Sowiogórska Dycha, na którą już zapisać się, niestety, nie można, a zgłoszenia były bezpłatne dzięki grantowi zdobytemu prze organizatorów. Wśród warunków do spełnienia, jeden był dla biegaczy dotkliwy i bezlitosny – limit ograniczony do 200 miejsc. I tyle w tej chwili mamy nazwisk i pozycji na liście startowej.

Szykuje się chyba kolejny biegowy hit, bo trasa została wyznaczona na kapitalnych, dziewiczych pod biegowym względem, terenach – z wojennymi tajemnicami w tle. Góry Sowie obfitują bowiem w sztolnie, wyrobiska, bunkry i konstrukcje niewiadomego przeznaczenia.

Pobiegniemy więc nad nie w pełni jeszcze odkrytymi tunelami drążonymi we wnętrzu gór podczas II wojny światowej, obok zasypanych wejść do podziemi i w szpalerze porzuconych, skamieniałych dziś włoskich worków z cementem, wykorzystywanym w podziemnych pracach. Pobiegniemy na Gontową – na Wzgórza Wyrębińskie. Start i meta w Ludwikowicach Kłodzkich.

Więcej informacji o bieganiu w Górach Sowich i wszystkich biegach organizowanych przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich (również zapisy na 10. Bieg na Wielką Sowę) znajdziecie tu:
https://biegajwgorachsowich.pl

Zapisy na 6. Półmaraton Sowiogórski:
https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=4653

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*