Udział w zawodach - jakie nagrody czekają? - BiegiGorskie.pl

Udział w zawodach – jakie nagrody czekają?

Zawody sportowe to zawsze wielkie emocje, satysfakcja z wyników i – co być może najważniejsze – okazja do rywalizacji. Naturalnym elementem motywującym są nagrody dla zwycięzców. Te są dla elity, tymczasem warto zastanowić się jak ciekawie uhonorować wszystkich uczestników – osoby, które wzięły udział w zawodach.

To kwestia, która często schodzi na drugi plan – a to błąd, bo właśnie masowość, powszechność imprezy sportowej decyduje o jej popularności. Największe maratony świata zwracają uwagę tysięcy osób nie ze względu na same nagrody dla elity – trudno o nie rywalizować zwykłemu śmiertelnikowi – ale z powodu tego, jak honoruje się każdego z uczestników. Z punktu widzenia organizatorów imprezy, docenienie sportowców jest ważne zarówno w przypadku tych, którzy stają na podium jak i zajmują miejsca odległe. Ciekawe nagrody – nawet w wymiarze symbolicznym – mają dla nich wyjątkowe znaczenie.

Jak ciekawie wyróżnić wszystkich uczestników zawodów

Paradoks zawodów sportowych – w kontekście przyznawanych wyróżnień – polega na symbolicznym ujęciu znaczenia nagród. Te przeznaczone dla zwycięzców to front rywalizacji między organizatorami imprez. Toczy się licytacja na kwoty finansowe, marki samochodów dla triumfatora czy innego typu benefity. To na tej płaszczyźnie koncentrują się stowarzyszenia czy podmioty zaangażowane w przygotowanie zawodów.

Wyróżnienia dla uczestników – wszystkich bez wyjątku – schodzą na drugi plan. Tymczasem sam udział w zawodach powinien być honorowany z równie dużym znaczeniem. Nie oznacza to oczywiście równowagi finansowej pomiędzy nagrodami dla zwycięzców a wszystkich uczestników.

Warto jednak wyróżnić się na rynku imprez sportowych – doskonałą drogą do tego jest ciekawe, niebanalne i oryginalne wyróżnienie wszystkich osób, które wzięły udział w zawodach. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w kontekście mediów społecznościowych. Imponujące nagrody dla zwycięzców mogą wygenerować mniejszy zasięg w social media niż przyciągający wzrok medal pamiątkowy wręczony setkom uczestników, którzy podzielą się jego zdjęciem na swoich profilach.

Możliwości ciekawego nagrodzenia dużej liczby osób są wyjątkowo szerokie. Firmy zapewniające zróżnicowane pamiątki na imprezy sportowe zapewniają coraz bardziej oryginalne formaty. Które są szczególnie ciekawie pod względem uhonorowania za udział w zawodach?

Medale sportowe – standard, wykraczający poza normy

Naturalnym pomysłem wyróżnienia uczestników zawodów sportowych są medale. Nie muszą jednak być typowym, standardowym krążkiem jakich wiele. Producenci medali sportowych wykorzystując nowoczesne techniki produkcji zapewniają zaskakującą różnorodność rozwiązań. Opcja 2D lub 3D, kolor odlewów, kształt czy inne czynniki indywidualizujące – możliwości są tu na tyle szerokie, że sportowy medal za udział w zawodach może zaskakiwać oryginalnym formatem. Doskonale sprawdzi się w przypadku imprez tematycznych. Np. zawody mikołajkowe to świetna okazja, by uczestnicy otrzymali medale w kształcie głowy św. Mikołaja; z kolei zawody z okazji 20-lecia lokalnej firmy sponsorującej imprezę mogą wyeksponować w ten sposób logo przedsiębiorstwa.

Statuetki na zamówienie – opcja droższa, ale jakże prestiżowa

Jeśli impreza sportowa ma charakter bardziej elitarny – nie bierze w niej udział kilkuset, a kilkudziesięciu uczestników – warto rozważyć inny wariant. To statuetki sportowe, których odlew i przygotowanie wymaga większego zaangażowania i wydatków. Jednak również efekt z uhonorowania uczestników za udział będzie zdecydowanie większy. Forma statuetki pozwala jeszcze bardziej niż w przypadku medali wyeksponować charakterystyczne detale i cechy. To np. intrygujący pomysł na nagrody dla wszystkich uczestników zawodów gry terenowej czy zawodów o bardziej zamkniętym charakterze. Statuetki na zamówienie -oparte na własnym, ustalanym z grafikiem kształcie figurki – bez cienia wątpliwości podkreślą wyjątkowość zawodów.

Gadżety pamiątkowe o nietypowym formacie

Wybór nagród za udział w zawodach sportowych musi być pochodną zaplanowanego budżetu oraz liczby uczestników – trudno bowiem przygotować kosztowne indywidualizowane wyróżnienia dla np. tysiąca uczestników miejskiego maratonu. W przypadku imprez o charakterze masowym i przyciągającym ponadprzeciętne liczby osób warto rozważyć produkty mniejsze, ale oryginalne.

Bardzo popularnym wyborem stają się nieśmiertelniki – choć kojarzone głównie z wojskiem coraz częściej przekształcane w formę pamiątki po danym wydarzeniu. Tego typu zawieszki pozwalają na ciekawe zaprojektowanie nie tylko nazwy eventu i grafiki, ale również np. zabiegu marketingowego – wskazania adresu strony internetowej wydarzenia. W przypadku imprez masowych można również rozważyć inne mniejsze formuły wyróżnień.

Pinsy, odznaki czy przypinki zawsze stanowić będą atrakcyjny format uhonorowania uczestników. Ciekawostką są też monety: ich specyfika pozwala na masowe przygotowanie dla setek sportowców. Jednocześnie, niemała przestrzeń idealnie sprawdzi się do podkreślenia logotypu, nazwy czy innych kluczowych informacji ze strony organizatorów.

Czym kierować się wybierając nagrody dla uczestników?

Wyjściowym punktem jest – co oczywiste – budżet i koszt wykonania przypadający na określoną liczbę uczestników. Finanse nie powinny być jednak jedynym kryterium wyboru.

Przy dużej liczbie imprez sportowych jednym z kluczowych czynników powinna być możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji. Personalizacja, realizacja nietypowego ukształtowania czy ujęcia graficznego oraz współpraca przy projektowaniu wyróżnień to ważny aspekt wyboru.

Niemniej istotna powinna być także różnorodność form – statuetki na zamówienie, pamiątkowe medale czy też mniejsze rozwiązania jak np. pinsy dają największe możliwości dostosowania formy do budżetu organizatora.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*