Wyjątkowy charakter sportowej dyscypliny - BiegiGorskie.pl

Wyjątkowy charakter sportowej dyscypliny

W lekkoatletyce biegi wyróżnia tradycja i masowość. Spośród krótkich, średnich, długich, z przeszkodami, na przełaj, rozstawnych, przez płotki, sztafetowych – koronnym jest maraton, który z uwagi na swą genezę nie bywa nazywany inaczej jak tylko maratonem. Do niego nawiązuje wielowiekowa przeszłość sięgająca starożytności, a mianowicie do wieści niesionej spod Termopil.

Historia godnie uczciła Greków broniących w górach przed Persami jedynego przejścia do ojczyzny. Maraton wpisał się w historię sportu. Współcześnie, by uczcić pamięć o ludziach zasługujących na to, biegi nie są bezimienne, noszą nazwiska, są przybliżane zawodnikom i widzom wyróżniającymi je nazwami.

Biegi górskie

Bez względu na dystans zawody tej kategorii przeprowadzane są w podobnych warunkach, podobnych do tych, w jakich pokonywał odległość żołnierz Leonidasa z wiadomością niesioną rodakom. Stopień trudności stanowi nie tylko dystans, ale także wysokość. Festiwale biegowe w polskich górach poza nazwami godnymi pamięci, wyróżniają się wręczanymi nagrodami często nawiązującymi do przyrody, której bliskość biegacze szczególnie mocno odczuwali. Zimą Jakuszyce mają narciarski Bieg Piastów, zaś latem Wysokogórski Bieg wiąże się z nazwiskiem Franciszka Marduły, sportowca, trenera i mistrza w… lutnictwie, albo inny bieg z przypomnieniem hr. Władysława Zamoyskiego, którego działalność była nadzwyczaj pożyteczna dla Zakopanego, Tatr.

biegigorskie.pl 2.
image-24567

Kibicowanie

Podobnie jak rajdowcom tak i biegaczom nie jest łatwo kibicować. A jednak warto się pokusić i znaleźć odpowiednie miejsce na trasie, aby być świadkiem pokonywania trudności, na jakie napotykają zawodnicy. Chcąc dotrzeć do upatrzonego punktu, warto pamiętać o możliwości wypożyczenia samochodu. Taniwynajemaut.pl:Kraków pomoże dokonać odpowiedniego wyboru na każdą okazję, a zatem i na tę górska wyprawę. Spełnić oczekiwania klienta –   to cel przyświecający właścicielom parku samochodowego. Ważne też, że pojazdy są wynajmowane bez kaucji na krótkie i dłuższe terminy. Najłatwiej z usługi można skorzystać poprzez Internet, otwierając stronę: http://taniwynajemaut.pl/polska/krakow/

biegigorskie.pl 3
image-24568

Bieganie rekreacyjne

Do biegania nie tylko zachęca się tych, którzy chcą poznać własne możliwości w warunkach ekstremalnych, dotrzeć na metę z najlepszym czasem. Może być formą wypoczynku. Doskonałą terapią jest truchcik ścieżkami lasu czy parku, wyzwalający od stresu, sprzyjający dotlenianiu organizmu. Nic dziwnego, że nie tylko na amerykańskich filmach oglądamy biegających biznesmenów, coraz częściej biegaczy-amatorów widzimy w polskim krajobrazie. Zapewniamy, że nie tylko tereny płaskie do tego się nadają, górskie również, zaliczmy trudniejsze trasy. Na różnych wysokościach mamy możliwość szczególnego sprawdzenia organizmu.

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*