Smartwatch Garmin Fenix 6 – kluczowe funkcje dla biegaczy - BiegiGorskie.pl

Smartwatch Garmin Fenix 6 – kluczowe funkcje dla biegaczy

Zegarek przygodowy Fenix 6 to najnowsza odsłona kultowej już serii pulsometrów produkowanych przez firmę Garmin. Smartwatch po raz kolejny zdefiniował na nowo pojęcie multisportowego zegarka GPS, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biegaczy – tych miejskich, trailowych i górskich. Które funkcje sportowe są szczególnie warto uwagi?

Niezawodna nawigacja w terenie

Garmin Fenix 6 to przede wszystkim precyzyjna nawigacja w terenie. Skorzystasz z niej nie raz, przemierzając nowe szlaki i odkrywając nieznane, biegowe ścieżki. Moduł od firmy Sony jest nie tylko energooszczędny, ale przede wszystkim dokładny. Topowy smartwatch marki Garmin łączy się z sieciami GPS, GLONASS i GALILEO, zapewniając maksymalną precyzję, gdziekolwiek jesteś.

Dostęp do nawigacji da Ci informacje o tym, jaki dystans przebiegłeś, z jaką prędkością się poruszasz i stworzy w pamięci zegarka ślad, który będziesz mógł następnie obejrzeć w aplikacji.

Zegarki Fenix oferują jednak znacznie więcej niż tylko liczenie kilometrów. Korzystając z wbudowanych funkcji możesz wrócić po własnych śladach (funkcja TracBack), a także wyszukać w okolicy alternatywne trasy biegowe, które są chętnie wybierane przez innych użytkowników sieci Connect (funkcja Trendline).

Wybrane modele zegarka Garmin Fenix 6 mają też dostęp do interaktywnej i dokładnej mapy topograficznej terenu. Już nie musisz co chwila się zatrzymywać, aby sięgnąć do plecaka biegowego po mapę nieznanego terenu. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na ekranie zegarka. Daj się poprowadzić przygodzie!

Monitorowanie wskaźników fizjologicznych

Garmin Fenix 6 mierzy wszystkie kluczowe parametry, które mogą Cię interesować jako sportowca. Dzięki wbudowanemu czujnikowi tętna OHR i pulsoksymetrowi smartwatch na bieżąco monitoruje tętno, a w razie potrzeby także saturację krwi. Czytelny wykres pokaże Ci, w której strefie tętna się znajdujesz tak, abyś mógł świadomie sterować wysiłkiem.

Zegarek śledzi też progres Twojego pułapu tlenowego VO2Max. To parametr, którego wzrost przełoży się na lepszą kondycję. Nie korzystając z aplikacji, możesz też przeanalizować trend obciążenie treningowego – sprawdzaj regularnie, czy nie trenujesz zbyt ciężko (lub zbyt lekko), aby osiągnąć sukces.

Innowacyjnym rozwiązaniem opracowanym przez firmę Garmin jest dynamika biegu. To zestaw parametrów kluczowych z punktu widzenia biegacza. Aby je zmierzyć, będziesz potrzebował sensora HRM założonego na klatkę piersiową, który połączy się z Twoim zegarkiem. Zegarek Fenix w najnowszej odsłonie może mierzyć takie wartości jak:
• kadencja,
• czas kontaktu z podłożem,
• długość kroku,
• odchylenie pionowe i poziome.

W ten sposób możesz zidentyfikować błędy, jakie popełniasz w technice biegu i poprawić swój wynik.

Rozwiązania specjalnie z myślą o biegaczach

Inżynierowie Garmin zaimplementowali w pamięci zegarka specjalne funkcje opracowane właśnie z myślą o biegaczach. Nieważne czy przygotowujesz się do pierwszego ultramaratonu, czy dopiero zacząłeś biegać, będziesz mógł korzystać z dobrodziejstwa tych mechanizmów, aby trenować efektywniej. O jakich funkcjach mowa?

Pierwsza z nich, Pace Pro, pozwala na lepszą kontrolę tempa biegu dzięki zaprogramowaniu dla danej trasy określonej prędkości. W praktyce działa to tak, że w aplikacji Connect możesz za pomocą kilku kliknięć i intuicyjnego suwaka ustawić strategię tempa biegu – split pozytywny, split negatywny lub równe tempo.

Po skonfigurowaniu profilu zegarek będzie Cię automatycznie prowadził po trasie i pomoże utrzymać założoną prędkość. A Ty ukończysz bieg w dokładnie takim czasie, jak zakładałeś.

Druga funkcja to Climb Pro. Skorzystają z niej przede wszystkim biegacze, którzy na co dzień zmagają się ze znacznymi przewyższeniami terenu.

Dla wybranej trasy na dedykowanym ekranie danych możesz obserwować takie wartości jak aktualna suma przewyższeń, profil najwyższego podbiegu i procent stromizny, a także odległość do następnego wyzwania. Korzystając z Climb Pro, możesz lepiej zaplanować taktykę biegu, ponieważ wiesz, kiedy możesz sobie pozwolić na przyspieszenie tempa, a kiedy lepiej zwolnić.

Gotowe plany dla biegaczy

Garmin Fenix 6 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ambitnych biegaczy, oferując możliwość skorzystania z gotowych planów treningowych. Mowa o funkcji Garmin Coach. To specjalny moduł w aplikacji Garmin Connect, w którym wybierzesz plan przygotowawczy nawet do dystansu półmaratonu.

Wyjątkowość rozwiązania Garmin Coach polega na automatycznym dopasowaniu stopnia zaawansowania planu treningowego i poszczególnych akcentów biegowych do Twojej formy (ocenianej na podstawie zapisanej historii treningów) oraz stopnia realizacji założonego celu. Choć w teorii brzmi to bardzo skomplikowanie, w praktyce jest niezwykle proste.

Za każdym razem, kiedy opuścisz zaplanowany trening lub poradzisz sobie znacznie lepiej, niż aplikacja przewidziała w założeniach planu, struktura treningu ulegnie odpowiedniej modyfikacji tak, aby zmaksymalizować zysk lub zminimalizować stratę. Ty nie musisz robić absolutnie nic. Wystarczy, żebyś starał się zrealizować założenia planu na miarę swoich możliwości.

Aplikacja Garmin Coach jest na tyle uniwersalna, że skorzystają z niej zarówno całkowicie początkujące osoby, jak i te, które mają już za sobą kilka pierwszych sezonów biegowych.

Dodatkowym profitem wynikającym z korzystania z tego rozwiązania jest dostęp do wartościowych treści edukacyjnych – nagrań i artykułów – które będzie Ci przysyłał Twój „wirtualny trener personalny”. Zapoznaj się z nimi, a będziesz biegał jeszcze lepiej!

Garmin Fenix 6 ma wiele funkcji, które wspomogą Twoje sportowe ambicje. Oprócz rozbudowanego oprogramowania zwróć jednak uwagę na niezwykle wydajną baterię. W standardowym trybie treningu z włączonym GPS, zegarek w wersji 6X Pro wytrzyma nawet do 60 godzin. Do tego dochodzi kilka funkcji oszczędzania energii oraz opcja Power Manager, w której stworzysz własny plan zasilania.

Poznaj możliwości Garmina Fenix 6 i przekonaj się, że z jego pomocą łatwiej jest ukończyć każdy bieg. Wytrzymała konstrukcja (klasa wodoszczelności ATM10, certyfikat MIL-STD-810G), mocna bateria i wiele opcji outdoorowych sprawiają, że niestraszne mu żadne warunki atmosferyczne.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*