Plecaki dla biegaczy - camelbak czy inny model? - BiegiGorskie.pl

Plecaki dla biegaczy – camelbak czy inny model?

Długie i ultradługie dystanse wymagają zabrania kilku niezbędnych elementów wyposażenia. Do jakiego plecaka je zapakować? Jaki model wybrać na biegi trailowe? Kiedy lepiej zdecydować się na pas biodrowy? Przedstawiamy ofertę plecaków biegowych dla biegaczy.

Plecak biegowy czy pas biodrowy?

Jeśli na trasę zamierzasz zabrać tylko kilka drobiazgów (np. batony lub żele energetyczne, klucze, latarkę czołową) oraz bidon, to zapewne wybierać będziesz pomiędzy pasem biodrowym a niewielkim plecakiem. Pasy biodrowe dla biegaczy posiadają odpowiednio zabezpieczoną kieszeń na bidon oraz kilka innych kieszeni – najczęściej zapinanych na zamek i zewnętrznych, wykonanych z siatki. Ogromną zaletą pasów biodrowych jest ich niska waga – ok. 250 gramów.

Czy bieganie z pasem jest wygodne? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie, ponieważ dla jednych osób wygodniejszym rozwiązaniem jest bieganie z plecakiem, a dla innych – bieganie z pasem biodrowym. Plecak biegowy posiada też element, który nie może być obecny w pasie, czyli system nawadniający z bukłakiem i właśnie to jest jego ogromną przewagą.

Camelbak czy plecak z kieszeniami na bidony?

Plecaki biegowe z systemem nawadniającym powszechnie nazywane są camelbakami lub plecakami z bukłakiem. Posiadają one wewnętrzną kieszeń na bukłak oraz rurkę z ustnikiem, którą mocuje się do szlufek. Pojemność camelbaków wynosi zazwyczaj kilka-kilkanaście litrów i to w zupełności wystarcza na długodystansowe biegi. Oprócz niezbędnych drobiazgów i prowiantu, zmieścisz w nich też kurtkę przeciwdeszczową. Są przystosowane do bukłaków mieszczących 2 lub 3 litry płynu. Camelbaki są świetnym wyborem nie tylko dla biegaczy, ale także dla rowerzystów. Plecaki te występują w różnych kształtach – czasem przypominają tradycyjny plecak a czasem kamizelkę biegową.

Drugim typem plecaków biegowych są modele wyposażone w kieszenie na bidony. Przypominają one typowe plecaki turystyczne, ale są dostosowane do potrzeb biegaczy. Przede wszystkim to modele niezwykle lekkie. Jednym z najlżejszych (i też bardzo popularnych) plecaków biegowych jest Mammut MTR 141 Advanced, który waży tylko 300 gramów (niewiele więcej niż pas biodrowy), a posiada pojemność 10+2 litry. Można go nazwać plecakiem trailowym, ponieważ posiada szereg udogodnień, m.in. umożliwia przytroczenie kijów trekkingowych, latarki, a do dyspozycji jest aż 8 siateczkowych kieszeni i frontowa gumka bungee. Dla wygody kieszenie na bidony zostały umieszczone na szelkach, więc jest to nich świetny dostęp.

Plecak Mammut MTR 141 Advanced może zostać przekształcony w camelbak, ponieważ jest kompatybilny z systemem nawadniania – posiada wewnętrzną kieszeń na bukłak, a rurkę z ustnikiem można przeprowadzić przez szelkę. Wystarczy więc dokupić bukłak na wodę, by plecak stał się w pełni funkcjonalnym camelbakiem. Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku wszystkich modeli plecaków biegowych.

Bez względu na to, czy wybierasz pas biodrowy, camelbak czy plecak z kieszeniami na bidony, sprawdź przede wszystkim ich wagę oraz funkcjonalności. Nawet plecak o większej pojemności, np. do trail runningu, nie powinien ważyć więcej niż 350 gramów.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*