X Limanowa Forrest przeszedł do historii - BiegiGorskie.pl

X Limanowa Forrest przeszedł do historii

W Jubileuszowym biegu górskim na Milenijny Krzyż w Limanowej wzięli udział jak zawsze: dzieci, dorośli i mundurowi. Osobno była klasyfikacja w nordic walking. W tym roku wystartowało ponad 300 zawodników i zawodniczek.

“Życie jest jak pudełko czekoladek… nigdy nie wiesz co dostaniesz” (Forrest Gump).

Dziesiąta edycja Biegu Górskiego “Limanowa Forrest” zmusza do refleksji, warto wrócić wspomnieniami do pierwszego “Czekoladowego biegu” i podsumować okrągły Jubileusz. “Tusik” – inicjator pierwszej edycji LIMANOWA FORREST podsumował dziesiątego Jubileuszowego Forresta, który odbył się w zeszłą niedzielę 1 lipca 2018 r.

Na jubileuszowym Forreście wystartowali zarówno profesjonalni biegacze z kraju i zagranicy, jak i amatorzy górskiego biegania. W ramach biegu odbyły się też 9 Otwarte Mistrzostwa Służb Mundurowych w Biegu Górskim anglosaskim. Jest to prawdopodobnie jedyny bieg górski w Polsce (a może i na świecie), w którym biorą udział na jednej wytyczonej trasie głównego biegu – nie tylko zawodowcy i amatorzy, mundurowi, cywile, ale i całe rodziny: Tatusiowie, Mumusie i ich Pociechy.

Trasa:
Trzeba było pokonać trasę o podłożu zróżnicowanym o długości 7 km na Miejską Górę (716 m) w Limanowej w dwie godziny. Oznacza to, że w limicie powinni byli zmieścić się nawet początkujący biegacze. Trasa przebiegała po szlakach turystycznych, drogach leśnych, polnych, miejscami kamienistych i częściowo po asfalcie. Była też kategoria nordic walking.

Bieg dla “Przystani”

Jak co roku Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Przystań” im. Jana Pawła II w Tymbarku brało czynny udział w Limanowa Forrest, pani prezes Danuta Dawiec wystartowała w konkurencji nordic walkling oraz jak zwykle kilku podopiecznych wraz z opiekunami. W programie była również: Zbiórka pieniędzy na Stowarzyszenie „Przystań”. Dzięki ofiarności ludzi (zawodników i kibiców) udało się zebrać ok. 2.500 zł. PLN. W dodatku panie ze Stowarzywszenia upiekły pyszne ciasta – które były “cegiełką” na rzecz “Przystani”. Gdyby nie to Stowarzyszenie, dzieci niepełnosprawne nie miałyby szans normalnie funkcjonować.

Jubileuszowy Tort od Tusika

Z okazji dziesiątej edycji, nie mogło zabraknąć tortu na okrągłą rocznicę. Tort od Tusika specjalnie na okazję X Limanowa Forrest o smaku czekoladowo-orzechowym oblany marcepanem ważył ponad 15 kg. Został pokrojony i zjedzony na zakończenie przez Uczestników biegu.

“Mama mawiała, że z butów można wiele wyczytać. Dokąd dana osoba idzie, gdzie była. Schodziłem wiele par butów. Jakbym się postarał, to pewnie przypomniałbym sobie moją pierwszą parę. Mama mówiła, że zaniosą mnie wszędzie. Mówiła, że to magiczne buty” (Forrest Gump).

Tą pierwszą “parą butów” był pierwszy Limanowa Forrest w 2009 roku, nazwany “Czekoladowym biegiem” od wspomnianego pudełka czekoladek Forresta. Dziś mamy założoną dziesiątą parę butów na następny rok oraz tyle samo otwartych pudełek z czekoladek… bieg bowiem zaczął się od Forresta Gumpa; najpierw książki, a potem filmu o tym znanym bohaterze, który mimo upośledzenia odniósł w życiu wielkie sukcesy.

Jednak, nie byłoby tematu “Forresta”… gdyby wpierw nie pewna grupka dzieciaków, która dała mi bodziec do organizacji, bo tak naprawdę to od dzieci na osiedlu Zygmunta Augusta w Limanowej zaczęło się to “pospolite ruszenie”, to one postanowiły pobiegać między blokami zanim zaczęło to być “modne” w Limanowej, dokładnie 3 tygodnie przed pierwszym “Czekoladowym biegiem” na Milenijny Krzyż.

Wspomnienia o pierwszej edycji

Warto wrócić do wspomnień – do artykułu podsumowującego z pierwszej edycji – o “Czekoladowym biegu”, który zamieszczony jest na stronie “Maratony Polskie”: https://www.maratonypolskie.pl/mp_index.php?dzial=8&action=2&code=1815

… oraz na portalu Limanowa.in: https://limanowa.in/wy-tu-piszecie;czekoladowy-bieg,177.html

Ciekawostką jest też fakt, że pierwszy “Limanowa Forrest” wystartował w tym samym dniu co lokalny portal “Limanowa.in” – oba wystartowały podczas Dni Limanowej w 2009 roku.

“Nie wiem, czy każdy z nas ma swoje przeznaczenie, czy może wszystko dzieje się przez przypadek. Myślę, że i jedno i drugie. Może i jedno i drugie dzieje się w tym samym czasie (Forrest Gump).

Do tej pory niektórzy nie mogą uwierzyć w to, że wszystko zaczęło się od dzieci na osiedlu między blokami… że z „biegu osiedlowego” narodził się Limanowa Forrest. Kilku z tych dzieciaków, które startowały przez kilka lat w biegach osiedlowych, złapało bakcyla do biegania do dziś.

Dlaczego “Forrest”?

Limanowa Forrest – to nazwa kojarzona nie tylko ze słynnym bohaterem książki i filmu: „Forrestem Gumpem” (który mimo upośledzenia odniósł wielkie sukcesy… przebiegł dystans ponad 15 tysięcy mil, pokonując wszerz Amerykę Północną cztery razy w ciągu jednego roku), ale także z nazwą kojarzącą się z ang. z „lasem” (choć pisze się ją przez jedno ‘r’ – „forest”) oraz ze słowem „for rest” (czyli „dla relaksu”). Słowem: bieg – dla wszystkich; szybkich i wolnych oraz oznacza radość biegania i w lesie.

“Cuda zdarzają się codziennie. Niektórzy w to nie wierzą, ale to prawda” (Forrest Gump).

Komentarze zawodników i zawodniczek po zakończonym jubileuszowym “X Limanowa Forrest” zamieszczone na portalach społecznościowych:

Krzysztof z Krakowa: “Mój pierwszy bieg nie po asfalcie. Mega fajna organizacja i mega fajny bieg. Brawa dla organizatorów. Do zobaczenia za rok. P.S. Dzięki za pyszne ciasto i bigos.

Wiesław z Sokołowa Małopolskiego: “Super impreza, dziękuję organizatorom, do zobaczenia za rok”.

Jacek: “Dziękuję organizatorom, obsłudze i zabezpieczeniu za wyśmienitą organizację biegu. Uczestnikom za wspaniałą atmosferę. Startowałem pierwszy raz w tym biegu i jestem pewien, że wrócę za rok. Trasa mnie zaskoczyła, spodziewałem się, że początkowy odcinek do szczytu jest jednak łagodniejszy, a to był srogi wycisk. Siedmiokilometrowa lekcja pokory na pewno mi nie zaszkodzi”.

Regina Kulka, zwyciężczyni X Limanowa Forrest wśród kobiet: “W ostatnią niedzielę zdecydowałam się na start w X Biegu Limanowa Forrest, gdzie na ciężkiej trasie – kto startuje ten wie jak potrafi ta trasa sponiewierać! – dlatego cieszę się, że udało mi się pokonać zawodniczkę z Ukrainy, tym samym zdobywając pierwsze miejsce”.

Jerzy z Limanowej: “Z ludźmi z pasją i dla ludzi z pasją naprawdę warto organizować, by w rezultacie doświadczyć tej wspanialej atmosfery. Wielkie gratulacje za 10-tke. Życzę kolejnych dyszek”.

Małgorzata: “Tworzycie wspaniałą atmosferę, Dziękujemy!”.

Piotr z Laskowej: “Dla mnie pierwszy Forrest, ale od razu mogłem wyczuć, że impreza ma swój niepowtarzalny klimat”.

“Zawsze jak gdzieś szedłem, to biegłem” (Forrest Gump).

Wyniki OPEN:

Kobiety:
1. Kulka Regina POL Ropa 33:39
2. Olijnyk Swietlana UKR KB Rawicz Winnica 36:50
3. Swiadek Beata POL Wolowice 37:57
4. Bolechowska Dominika POL Alpin Sport Team Rabka Zdrój 38:44
5. Słomska Beata POL LKS Burzyn Jodłówka Tuchowska 39:14
6. Stelmach Anna POL Kamienica 39:17
7. Florek Natalia POL DKMS Polska Słopnice 39:28
8. Biernat Izabela POL KS Limanowa Forrest Mordarka 39:48
9. Pachura Kinga POL Mszana Dolna 40:28
10. Zamora Katarzyna POL JW 4008 Laskowa 41:33

Mężczyźni:
1. Rybak Sergii UKR LKB Rudnik Vinnitsya 28:55
2. Olijnyk Paweł UKR KB Rawicz Czernigow 29:01
3. Michulec Jacek POL Żywiec 29:07
4. Faron Robert POL Salco Garmin Team Zalesie 29:27
5. Świadek Michał POL Kamień 29:39
6. Dudczak Michał POL Visegrad Maraton Rytro Rytro 30:16
7. Zięba Szymon POL UKS Tiki Taka Kolbuszowa Komorów 30:33
8. Czuba Jarek POL Mountain Fuel Polska Kraków 31:09
9. Sułkowski Rafał POL Limanowa 31:13
10. Rajpold Arkadiusz POL UKS Tiki Taka Kolbuszowa Trzęsówka 31:19

Wyniki Służb Mundurowych:

Kobiety:
1. Zamora Katarzyna POL JW 4008 Laskowa 41:33
2. Lis Paulina POL Długołęka-Świerkla 46:51
3. Bal Katarzyna POL Wybierz 86 Kraków 48:18
4. Sadowińska Adriana POL Nowa Huta Team Kraków 51:58
5. Broś Danusia POL Kraków 52:51

Mężczyźni:
1. Michulec Jacek POL Żywiec 29:07
2. Świadek Michał POL Kamień 29:39
3. Głąbiński Piotr POL #AdamCzerwińskiTeam Kraków 32:53
4. Olbrych Bartłomiej POL nastopy.pl Running Team Binarowa 33:40
5. Buksa Tomasz POL 8. BLTr Raba Wyżna 33:47

“Premia górska” – dla Zawodniczki i Zawodnika, która/który najszybciej wbiegnie na najwyższy punkt trasy przy Krzyżu Milenijnym: Regina Kulka POL Ropa i Olijnyk Paweł UKR Czernigow.

ORGANIZATORZY “X LIMANOWA FORREST”:
Klub Sportowy “Limanowa Forrest” – Zarząd i Członkowie klubu oraz Sympatycy klubu
Urząd Miasta Limanowa – Burmistrz Miasta Limanowa pan Władysław Bieda, Rada Miasta Limanowa, Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki

WSPÓŁORGANIZATOR:
Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, Sekcja Polska – Region IPA Limanowa

SPONSOR STRATEGICZNY:
Bank Spółdzielczy w Limanowej – Prezes BS Limanowa pan Adam Dudek

WSPÓŁPRACA:
Grupa Podhalańska GOPR
Komenda Powiatowa Policji w Limanowej
OSP Limanowa
Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 1 w Limanowej im. Marii Konopnickiej
ZS “Strzelec” Tymbark
MKS “Limanovia” Limanowa
Centrum Szkoleń Ratowniczych – Piotr Wyrwa Limanowa
Brygada Beskidów
Nadleśnictwo Limanowa

NAGŁOŚNIENIE: Jerzy Pacułt

SPIKER ZAWODÓW: “Tusik”

POMIAR CZASU: “CHRONOTEX” – elektroniczny pomiar czasu

SPONSORZY:
MZGKiM Limanowa, Hydrolim – Systemy Grzewcze, Decomaster – rzeźba, malarstwo, VeloSport – Dystrybutor Odzieży Sportowej Rogelli, Gold Drop – producent środków czystości, Partner Okna i Drzwi, Joniec, Drukarnia MM, UltrisSport – sklep z odzieżą sportową, Intellect.pl – strony ww, Rachmistrz Anna Sułkowska – usługi księgowe, Gwarat S.C. Limanowa – agencja ubezpieczeniowa, Piekarnia Piotr i Ewa Pajor Laskowa – chleb, Knap, Tesco – woda na mecie, TransDuo, Hurtownia Mika, Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu – posiłek, Izi GSM – sklep internetowy z akcesoriami do telefonów i akcesoriami biegowymi, MirapolNext – wielobranżowy i rowerowy sklep internetowy, Tymbark – Soki w pakietach, Bielak Active – sport i turystyka, organizowanie wycieczek. Usługi-Handel Mała Gastronomia – Joanna Sułkowska.

 

Kilka słów na zakończenie od Tusika:

Dziękuję bardzo wszystkim za te okrągłe 10 edycji Limanowa Forrest oraz za inne imprezy, które wspólnie orgnizowaliśmy, czy pomagaliśmy innym, przez te wszystkie lata. To jest kawał historii, której nie da się zapomnieć. Miałem wątpliwości przed biegiem czy to wszystko ma jeszcze sens… bo ja już od wielu lat nie przypominam sylwetki biegacza… ale “Forrest” nadal przyciąga jak magnez, dla ludzi ten bieg wiele znaczy i nie wyobrażają sobie, żeby mogło by go nie być na mapie biegowej Polski… są ludzie, których idea Forresta nadal kręci i przybywają nowi fani.

Przyznaję, nie przypuszczałem że będzie tak fajnie – ludzie naprawdę cieszą się z tej atmosfery, której doświadczają na naszej imprezie i z tego, że wszyscy tu czują się jak w jednej rodzinie. Bowiem wszyscy czują się ważni. Tak się dzieje, gdy… każdy robi to co czuje. Dziękuję za Wasze serca!

“Płyń z prądem i gdy cię będzie unosił, leciutko mu pomagaj, omijaj rafy, walcz z mrokiem i nigdy, nigdy się nie poddawaj!” (Forrest Gump).

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów: “X Limanowa Forrest”. To Wy tworzycie na nich świetną atmosferę. Dziękujemy raz jeszcze za udział i do zobaczenia na trasach biegowych!

Zarząd klubu KS Limanowa Forrest i Miasto Limanowa – główni Organizatorzy

FOTO-GALERIA Mateusz Franczyk na portalu Limanowa.in: https://limanowa.in/galeria;x-edycja-limanowa-forrest,1631.html

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*